Quantcast
Channel: Stare slike
Viewing all 3576 articles
Browse latest View live

Grahovo 1970/71 – Dekleta 8. razreda

$
0
0

Slika deklet iz 8. razreda leta 1971 v Grahovem. Slikane pred spomenikom žrtvam NOB, pred svojo šolo. Slika je nastala v sklopu vsakoletnega spominskega slikanja razredov na šoli. Očitno so si dekleta zaželela ob klasični skupinski sliki še solo, žensko sliko. In fotograf Jože Žnidaršič se ni pustil prositi in že so bile v škatlici. Lepo je videti sošolke in dobre prijateljice skupaj. Kdaj se bomo še lahko takole skupaj slikale? Verjetno so že razmišljale o odhodu v srednje šole, kako se bodo vključile v novo okolje, ali bodo znale navezati stike in si pridobiti nove prijateljice, ali se bodo pogrešale … Veliko neodgovorjenih vprašanj se jim je podilo po glavi. Vsaka lepa stvar enkrat mine in pusti za seboj spomine. Če pa poleg spominov ostane še slika, je spomine veliko lažje obuditi. Prijateljice za vedno!

Prva vrsta:
  • Danica Rupar (Martinjak) in
  • Magda Rožanc (Martinjak).

Druga vrsta:

  • Marta Zrimšek (Martinjak) in
  • Slavka Ošaben (Martinjak).
Prva vrsta:
  • Lada Kočevar (Grahovo),
  • Vera Krajc (Grahovo) in
  • Vanda Bell (Grahovo).

Druga vrsta:

  • Ivanka Urbas (Martinjak) in
  • Ida Švigelj (Grahovo).

Tretja vrsta:

  • Anica Mavko (Žerovnica).
Dekleta so se tudi podpisala.

Viri:

  • Vanda Meden

Kraj: Grahovo
Datum: 1970/71
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Vanda Meden
Skenirano: 12. 11. 2020
Oblika: fotografija


1954 Rakek – Avtošped

$
0
0

Pred nekdanjo rakovško telovadnico je del voznega parka in delavcev podjetja Avtošped. Leta 1961 (za ostala leta ni podatkov) je imelo 13 tovornih vozil in tri prikolice. Prepeljali so 37 ton blaga in tako napravili 415 kilometrov poti. Podobno sliko je že objavil gospod Miro Juvančič le da so bili tam na sliki le delavci podjetja.

Sprva se je podjetje imenovalo Agroservis, obrat Rakek. S prvim januarjem leta 1959 se je preimenovalo v Avtoservis, še pred koncem istega leta pa v Avtošped. Svojo dejavnost je razširilo na popravila vseh vrst motornih vozil, elektro naprav in ostale mehanizacije, ličarska in kleparska dela, prevoz blaga vključno s prevzemom in odpremo ter špedicijo.
Tomaž Domicelj, rakovški sin oziroma bolj vnuk, je pel: »… Mercedes, Raba, Man, Volvo in Makion, Scania in Magirus in Tam. Kamion je moj edini dom in postelja, jaz rad umrl bi doma.«

Na sliki je kamion Magirus. Podjetje je leta 1864 ustanovil Conrad Dietrich Magirus v Ulmu, Nemčija. Sprva so izdelovali gasilske črpalke, leta 1872 pa prvič predstavili gasilsko lestev, ki so jo kasneje nadgradili tako, da je bila vrtljiva. Leta 1972 so proizvedli prvo letališko gasilsko vozilo s štirimi osmi in pogonom na vsa kolesa. Podjetje je leta 1974 prevzel Fiat, leto kasneje pa je postalo del novoustanovljenega Iveca. V tem podjetju je bil zaposlen tudi Šofer le da je vozil Mercedesa.

Na svojem motorju Ardie sedi Andrej Gregorič. Izdelovali so jih v podjetju Ardie Werke AG Nurnberg, Nemčija, ki ga je leta 1918 ustanovil Ardie Arno Dietrich. Obratovalo je do leta 1958. Izdelovali so tri modele po 100 ccm, štiri 125 ccm in štiri 200 ccm. Takega je imel tudi Andrej. Po letu 1938 se je število izdelanih modelov zmanjševalo in leta 1942 pristalo pri dveh.
Na sliki so od leve: Metod Arko, Franc Udovič, Ivan Petrič, Franc Lešnjak, Nuška Steržaj, Andrej Gregorič in Avgust Gorjup. Preplonkala od gospoda Juvančiča.
Ob steni sloni prislonjen motor Puch, ki je bil last fotografa Bajčka. Tudi podjetje se je imenovalo Puch. Sedež je imelo v Gradcu, Avstrija. Leta 1899 ga je ustanovil Slovenec Janez Puch. Proizvajali so avtomobile, kolesa, mopede in motocikle. Tudi moj stric je imel takšen motor. Z njim se je vozil po vsej Dolenjski na obisk k sestram in tudi k nam na Rakek. Oblečen je bil v usnjeno jakno in usnjeno čelado. Slednja bi verjetno kaj malo zalegla glede varnosti, če bi se z motorjem zvrnil.

Na drugem koncu delavnice, kjer smo kasneje imeli učilnico za tehnični pouk, stoji Unimog. To so posebni tovornjaki, Andrej je zapisal traktor, s pogonom na vsa štiri kolesa. Izdelovati so jih začeli leta 1948 v Nemčiji v podjetju Daimler AG. Leta 1951 je podjetje prevzel Mercedes-Benz.

Andrej Gregorič je vse tako lepo zapisal, da o ničemer ni nobenega dvoma. Ko sem zagledala te slike, so se mi oči svetile kot pet kovačev.
Ko je zmanjkalo prostora na sliki, je dodal še listek. Ko bi bile (skoraj) vse slike, ki jih imamo, takšne!

Slovarček:

  • moped: lahko motorno kolo, ki ima tudi pedale, po domače čebela
  • motocikel: motorno kolo, po domače motor

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1954
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Andrej Gregorič
Skenirano: 17. 3. 2021
Oblika: fotografija

1938 Gornje Jezero – Razglednica iz Francije

$
0
0

Ostanki odtrgane znamke dajo slutiti, da je kartica prispela iz Francije, pa tudi natisnjen napis (založnika?) na hrbtni strani temu pritrjuje: H. Brunot, 17, rue Alph.-Daudet, Paris 14…

Najprej me je ob pogledu nanjo presunil pogled na polje enakih križev, kjer vsak pomeni ubitega ali umrlega vojaka. Niti približno nisem mogla ugotoviti, kje se nahaja ta spomenik nepojmljive strahote človeške razdiralnosti, eden od mnogih. Lahko bi bil tudi pri nas v Logu pod Mangartom, na primer.

Potem sem skušala prebrati sporočilo na razglednici in v njem našla imena, ki se posredno tičejo tudi mene, nikakor pa mi ni uspelo uganiti, kaj so ti naši ljudje počeli v tem francoskem kraju, ki mu še imena ne morem ugotoviti. Še najbolj verjetno se zdi, da so šli tja s trebuhom za kruhom, iz besedila pa pronica prikrito domotožje, ki tudi ob pogledu iz takšne časovne oddaljenosti ni obledelo.

Razglednica je bila poslana na Gornje Jezero v gostilno Pri Vragu in z njo pozdravi in spomini.

Pred skoraj natanko 83 leti, 18. 4. 1938, je skupina moških iz Francije pisala gospodu Ivanu Petriču na Gornje Jezero:

“Najlepše pozdrave vam pošiljamo in se spominjamo na najlepše ure, ki smo jih preživeli v svojem krogu in prijatlov iz mladih dni … Vas pozdravlja Stanko”, potem z drugo pisavo “in Jože Intihar iz Bločic” … Omenjeno je tudi “Dolne Jezero” in dodan stavek s tretjo pisavo: “Najlepši pozdrav od Janeza Nanuta”. Podpisan je tudi “Joseph Mulec”. In čisto na dnu, ne v celoti čitljivo: “Tukaj počivajo naši vojaki iz svetovne vojne, ki jih je (…)”

Na prvi strani, nad podobo kraja pa pripis: “Tukaj je brat od Marmorjeve Štefke, ki pozdravlja Mramorjeve.” Omenjen je Štefkin brat, vendar je šlo najbrž za bratranca, ki se je tudi podpisal k pozdravom, a po francosko: Joseph.

Predstavljam si jih, kako v uri oddiha sedijo za mizo in si podajajo razglednico, na katero vsak nekaj pripiše …

Ob imenu Mramorjeve Štefke pa se mi skozi ta kos poslikanega in popisanega papirja spet nakazuje zgodba moje tete: kot najstarejša hči naj bi prevzela domačijo starih staršev na Bločicah in tam zagospodarila z možem, katerega domnevno ime najdem na tej razglednici in tudi veliko pozdravov zanjo in vse Mramorjeve. Oče so jo bili poslali v gospodinjsko šolo, da bi bila lažje kos zahtevni nalogi gospodinje, gospodarice, žene in matere na domačiji. Bila je čedna, postavna, na dobrem glasu, bistra, pridna, prijazna, zdrava … dokler ji ni naporno delo nenadoma pokvarilo hrbtenice in je naredilo invalidne za vedno. Vse se je sesulo v nekaj dneh. Poslovila se je od ženina, načrtov in sanj. Ostala je za teto pri hiši, bila hkrati nadomestna mama mlajšim bratom in sestram, skrbela za starše, a znala tudi skrbeti in svetovati nečakinjam, nečaku in še komu okrog nje – do zadnjega diha …

A ko je ta razglednica pripotovala na Jezero, je bilo še vse v redu. Zanima pa me, ali ji je kdo prenesel pozdrave. Skoraj gotovo je in mislim, da je bila zelo vesela.

No, in še zadnji pogled na razglednico: kdo pravi, da ni mogoče ugotoviti imen kraja?!! Natisnjen je na prvi strani kot se spodobi!!… Samo prebrati ga pa res ne znam …

Kraj: ni znan, nekje v Franciji (Vienne le Mateau (Mar…) – La Hazarec)?
Datum: 1938
Avtor: ni znan
Zbirka: Boštjan Petrič
Skenirano: 16. 4. 2021
Oblika: razglednica

1966 Bileća –Šola za rezervne pehotne oficirje

$
0
0

Na sliki stoji prvi z desne Aleksander Kovač, prvi z desne pa čepi Mitja iz Mengša. Rdeča hiša na Rakeku je prispevala dva Bilećanca, saj je poleg Aleksandra Kovača tedaj iz nje šel služit vojsko tudi Tone Urbas. Poleg njiju so v sloviti šoli za rezervne pehotne oficirje služili vojaški rok med drugimi tudi Rakovčani Edo Lenarčič, Jože Arko, Bojan Smodila, Janez Štritof, pa Mihajlo Mišič z Unca, Franc Levec in Branko Troha iz Loške doline, Jože Truden z Gornjega jezera in številni drugi. V vsem času skupaj približno 6500 Slovencev. Izkušnje iz te šole so bile zelo koristne za pripadnike naše teritorialne obrambe. Tako imata Aleksander Kovač in Tone Urbas čin majorja, Edo Lenarčič pa čin stotnika v rezervi. V osamosvojitveni vojni je večina poveljniškega kadra izhajala iz šolanja v Bileći.

Šola za rezervne pehotne oficirje v Bileći (ŠROP) je obstajala med letoma 1956 in 1992. Slovela je po napornem šolanju, posebej po vajah napadanja na kamnito Hadžibegovo brdo in več 10 kilometrov dolgem pohodu na poletni vročini, ki naj bi pokazal skrajno vzdržljivost kadetov. Rekli so ji jugoslovanski West Point. Železna načela so bila red, delo, disciplina. Za poklicne oficirje je bil to večkrat tudi kraj, kamor so bili kazensko premeščeni. V majhnem kraju ob ozkotirni progi 27 km severovzhodno od Trebinja v Hercegovini je v 60-tih letih poslovala le ena gostilna. Akumulacijskega jezera na Trebišnjici tedaj še ni bilo. Z vlakom iz Ljubljane je bilo treba do Sarajeva, naprej pa po ozkotirni progi. Dobrih 24 ur.

Po 6 mesecih šolanja so kadeti opravili izpit in s podoficirskimi našitki na ramah in z lesenim kovčkom sive barve in predpisanih dimenzij v roki odšli služit še pol leta v kraje, kjer je bila nastanjena pehotna enota. Edo Lenarčič je šel v Valjevo. Prav tedaj, jeseni 1964, so bile tam velike poplave in vojska je pomagala graditi nasipe. Tudi po cel teden so bili na dežju. Zaradi izredne požrtvovalnosti so posamezni vojaki dobili kasneje 10 dni nagradnega dopusta. A ne vsi, nekateri so bili – pač v duhu tistega časa – nagrajeni drugače. Tako je Edo Lenarčič namesto dopusta dobil v spomin knjigo Marxov dialektički materializam v cirilici.

Vojašnice v Bileći so bile zgrajene še v avstrijskih časih. Tudi v Kraljevini Jugoslaviji so bili tam vojaki. Leta 1940 pa je oblast, verjetno zaradi samotnosti in odročnosti kraja, tam nastanila obsojene komuniste in druge nasprotnike režima. Med njimi je bil tudi Milan Apih, učitelj iz Celja, obsojen na 6 let zapora. Za 1. maj 1940 so zaporniki pripravljali proslavo in Milan Apih je prav za to prireditev zložil besedilo in glasbo Bilećanke, ki je potem postala priljubljena pesem v celotni Jugoslaviji. Pozneje je zapisal, da je nastala v eni noči, sam pa je na proslavi tudi vodil pevski zbor.

Minila so leta, prešla je država, a spomini na mladost človeku ostanejo. Bivanje v Bileći je bilo za mnoge slovenske fante in fante iz drugih krajev očitno posebej impresivno. Pred leti so osnovali društvo (Bilećanci Slovenije, Kranj, Zlato polje 1, tel. 041-423-187, http://www.bilecaslo.si) in potujejo na izlete. Podobna društva so osnovali tudi v drugih nekdanjih republikah in vsako leto organizirajo srečanje na območju ene od nekdanjih republik. Dobili so se skupaj tudi v Bileći, kjer so jih domačini nadvse gostoljubno sprejeli. Za sivolase možakarje so bili posebni občutki, ko so zopet prespali v svoji nekdanji vojašnici.

Za konec pa drobec humornega. Če se ženska dolgočasi v družbi redkobesednega moškega, velja nasvet, naj ga vpraša, kako mu je bilo pri vojakih.

Ponatis razglednice iz leta 1932. Izdali so ga člani društva ob lanskoletnem desetem srečanju.

Viri:

  • Aleksander Kovač, Ljubljana
  • Edo Lenarčič, Rakek
  • Jure Apih: Rdečega mlina blues. Založba Festfest, d. o. o., Ljubljana, 2019

Kraj: Bileća
Datum: 30. 7. 1966
Avtor: neznan
Zbirka: Aleksander Kovač
Skenirano: 13. 1. 2021
Oblika: fotografija in razglednica

1902 Rakek – Vlačugarica se iztira iz občine

$
0
0

Iz zapisnika 5. 3. 1902:

Gosp. odbornik župnik Regen Jožef predlaga da se naj vlačugarica M. R. ( dajmo le inicialke) izstira iz občine. Predlog enoglasno sprejet, ter se naroča županstvu vse potrebno nastopiti da se stvar izvrši, zaprosi naj županstvo pri c. kr. okr. glavarstvu orožniško pomoč.

Gospod župnik je imel iz zaupnih virov gotovo veliko informacij o tej nesrečni vlačugarici.

Skrb za moralo je bila na višku. Vlačugarico je bilo potrebno izgnati iz občine. To je bilo enostavnejše, če bi izgnali prešuštnike, bi bila občina ob znaten del moškega dela populacije. Postopek pa ni potekal po željah župnika in odbornikov, na seji 24. 8 1902 so spet obravnavali to tematiko:

Konečno odbor enoglasno prosi, ker je bila M. R. pretečeni teden radi prešuštva na 14 dni zapora obsojena, da c. kr. okrajno glavarstvo prej ko mogoče potrebno preišče in ukrene da se ta ženska iz občine izžene.

Le kam jo lahko izženejo? V drugo občino! In kaj bo storila občina, v katero bo prešuštnica izgnana!?

Viri:

  • Zgodovinski arhiv Ljubljane – zapisniki županstva Rakek

Kraj: Rakek
Datum: 1902
Avtor: zapisniki županstva
Zbirka: Franc Perko
Skenirano: 21. 4. 2021
Oblika: skenirana datoteka, fotografije zapisnika F. Perko

1908 Planina – Malni

$
0
0

Za zmeraj mlinar je odšel
in stari mlin je onemel,
se mlinski kamen ne vrti,
le voda kot poprej šumi. *

Na sliki so planinski Malni. Andrej Milavec hrani dokument, ki izpričuje, da so bili tu naseljeni ljudje že leta 1812. Če se spuščam z mojega rodovniškega drevesa proti koreninam, pa na tem ozemlju zasledim enega svojih prednikov že okrog leta 1740.

Pred prvo svetovno vojno je tu živelo več kot sto ljudi. Bilo je šest malih posestnikov, ki so imeli skupaj osem jarmov, 23 parov mlinskih kamnov in stope za kašo in ješprenj. Stalo je enajst stanovanjskih hiš in najmanj šest gospodarskih poslopij. Posestniki niso bili revni in njihove družine so bile velike. Značilno za mlinarje je bilo, da so se vdovci ženili tudi po trikrat. V mlin je vsaka rada prišla. Lačna ni bila. Imeli so tudi številno služinčad, ki je prav tako živela v tem naselju. Plačilo za mletje v mlinu je določila Marija Terezija, da mlinarji ne bi goljufali revnih kmetov. Bilo je za vse enako – ena osmina mernika. Od leta 1928 so imeli svojo elektriko, ki so jo izvažali v Italijo, en meter čez mejo. Uredili so si javno razsvetljavo, majhno trgovino in »dopolavoro«. Italijani so tu naselili italijanske oglarje. Kraj pa so imenovali Mulini villa Kacia.

V mline in na žage so vozili ljudje iz bližnjih in bolj oddaljenih krajev. Mleli so predvsem za bogatejše trgovce in vojsko, žagali za lesne trgovce in domačine, tudi les za vžigalice, ki so jih izdelovali v delavnici v Gornji Planini.

Od tu izhaja priimek Milavec. Zaselek so imenovali tudi dolina mlinov – Muhlthal. Domačini so to narečno izgovarjali kot »milav«.

V hiši na levi so bili sprva financarji, pred vojno so se preselili. Za njo so bile zadaj v gozdu še tri hiše. Ena je bila Laškerjeva, ki je pogorela leta 1942. V eni je imel žago in mlin firšt, za tretjo ni podatkov. Na levi strani sta Modrijanov mlin in žaga, poleg njiju korita in za njima jez.

Med obema vojnama je Modrijanovo posestvo obsegalo enonadstropno stanovanjsko hišo, mlin in žago. Prvi lastnik je bil leta 1861 Franc Modrijan, po njegovi smrti pa žena in sin. Po vojni so mlin in žago prodali na dražbi.

Sredi slike je hiša Gornjega Milavca, kjer so živeli moji predniki. Imel je stanovanjsko hišo in gospodarsko poslopje. Rapalska meja je tekla ob desni strani ceste, na sliki je na levi, zavila čez jez in naprej. Gornji Milavec je pristal v Italiji, Spodnji je ostal v Jugoslaviji. Italijanski režim je prekinil delovanje mlinov in žag. Vrhniški lesni industrijalec je leta 1935 tu postavil žago venecijanko.

Tu vidimo mlin Dolnjega Milavca, ki je deloval še po drugi svetovni vojni. Leta 1960 so jim odvzeli obrtno dovoljenje in je brez njega obratoval do leta 1982. Posestvo je obsegalo žago, mlin, kozolec in stanovanjsko poslopje. Zadnji mlinar je bil Andrej Milavec starejši. Za njim je v mlinu delala njegova žena Alojzija. Andrej Milavec, ribiški čuvaj na Unici, je občasno žagal za svoje potrebe. Tu so se zbirali partizani, kurirji pa dobivali moko za svoje soborce.

»Vsak je padel v vodo. Je moral pasti. Samo enkrat je moral pasti. Vsak je enkrat plaval in nikoli več! Vsaka krava je enkrat padla v vodo, potem je natančno vedela, kako se mora obnašati ob vodi. Ribiški čuvaj, ki je živel z družino v Malnih, je gledal malega Milavca skozi kuhinjsko okno in čakal. Nato je rekel: »Zdajle pa bo …« In ko je padel sin v vodo, sta starša hitro stekla in ga potegnila ven. Ker so se potem bali vode, ni nihče nikoli utonil, razen dve ali triletnega otroka prav na meji tako, da je potem pri ugotavljanju vzroka sodelovala mednarodna komisija.«
Iz knjige Planinska dolina, Ljudje in kraji ob Unici, izdala Župnija Planina pri Rakeku leta 2009.

Nič.

Slovarček:

  • *: Prva kitica pesmi Svetlane Makarovič z naslovom Stari mlin. Pesem je objavljena v zbirki Bo žrl, bo žrt, ki je izšla leta 1998 pri Mladinski knjigi v Ljubljani.
  • mernik: prostorninska mera za žito, približno 30 litrov
  • firšt: knez, tudi predstojnik
  • dopolavoro: Opera Nazionale Dopolavoro: italijanska fašistična organizacija za prosti čas in rekreacijo za odrasle

Viri:

  • Andrej Milavec, Planina

Kraj: Planina, Malni
Datum: 1908
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 17. 3. 2021
Oblika: razglednica

1960 Fara – Zvonik farne cerkve

$
0
0

  Župnija Bloke je zelo stara. Kot samostojen vikariat se je iz pražupnije Stari trg izločila še pred letom 1332, že leta 1366 pa je bila samostojna župnija. Še dolgo po ustanovitvi je obsegala vse ozemlje današnjih župnij Loški Potok, Sveta Trojica in Sveti Vid nad Cerknico. Po vrsti so te župnije postajale samostojni vikariati oziroma lokalije, leta 1666 Loški Potok, 1754 Sveti Vid in 1808 Sveta Trojica. Kot popolnoma samostojne župnije so nastale v poznejših letih. Najstarejše podružnice bloške župnije Sv. Mihaela so omenjene leta 1422 podružnica Sv. Filipa in Jakoba v Ravnah, nato so sledile podružnice Sv. Nikolaja na Hudem Vrhu, Sv. Antona Padovanskega v Metuljah in Sv. Janeza Krstnika na Studenem. Nato so sledile še ostale podružnice. Danes sta v bloški občini župniji Sv. Trojica in Bloke – Fara z enim župnijskim upraviteljem, ki ima ponovno na skrbi tudi faro Sv. Vid.

Poleg dveh farnih cerkva je na Blokah še enajst podružnic, veliko število kapelic in božjih znamenj. Veliko delo so si ljudje naložili, da so zgradili toliko stavb, jih opremili in jih še danes vzdržujejo. Farna cerkev Sv. Mihaela je zgrajena na pobočju hriba Videm. Čaščenje nadangela Mihaela je bilo razširjeno že v zgodnji krščanski dobi v čast zmage nad poganstvom, vere nad nevero, luči nad temo. Kljub vsej tej moči nadangela so dedni sovražniki Turki napadli in uničili cerkev v letih 1472, 1546 in 1559. Bilo je tako hudo, da je bil celo sejem ob Sv. Mihaelu prestavljen z Blok v Lož.

Zvonik, ki ga vidimo na sliki Jožeta Žnidaršiča, je bil v tej izvedbi zgrajen leta 1868. Dela je prevzel mojster Jakob Belc iz Št. Vida nad Ljubljano. Pogodbo z njim so sklenili potem, ko je stari zvonik uničila strela maja 1867.

V pogodbi se je mojster natančno zavezal, kaj vse bo narejeno:

Povišanje zvonika za dve klaftri, dva nova velba, simse in zid vse vgladiti, izdelati vsa cimpermanska dela po planu, pokriti s kufrom, vaze (8) pozlatiti in pobarvati jabolko, debelo dva čevlja, debelo s firnežem pozlatiti, tako tudi križ, železne gavtre v spodnjih in zgornjih linah iz kovanega železa, turn od simsa do vrha knofa mora imeti šest klafter.

Med delom so ugotovili, da je povišanje zvonika potrebno za tri in pol klaftre in ne le za dve. Torej so tudi takrat že poznali gradbene anekse za dodatna in več dela in spremembe projektov. K tako velikemu popravilu in dograditvi so morali prispevati župljani z delom, prevozi in denarjem, saj so molitve bolj duhovno pomagale. Na potrebna dela jih je moral župnik Janez Krstnik Kaplenk stalno opozarjati v oznanilih:

Ta prihodnji teden ste prošeni pomagati za delo pri cerkvi in sicer z vožnjo. (10. 5. 1868)

– Zidarji bodo začeli delati v ponedeljek, zato ste prošeni tisti, ki še niste pripeljali peska, kamna ali cegla, da bi to storili zdaj precej. (7. 6. 1868)

– Delo je dodelano, plačanega pa je komaj peti del. (25. 10. 1868)

– Možje ne pozabite turna, zgodila se mu je posebno velika čast, je ne le povišan in lepo pokrit, temveč tudi ozaljšan s sv. misijonskim križem, iz njega nam je donel glas misijonskega zvona, tedaj dajte tudi vi turnu kar mu gre, ali še kakšen obilnejši dar! (22. 11. 1868)

Še pred obnovo zvonika je bila v letih 1849/50 prezidana cela cerkev. Dela je izvajal zidarski mojster Matevž Medved iz Cerkelj na Gorenjskem. Po prezidavi cerkve in zvonika je bil leta 1890/91 zgrajen še nov velik kamniti oltar in dva stranska oltarja. Izdelal jih je ljubljanski lesar Alojzij Vodnik, po zamisli slikarja Miroslava Tomca iz Št. Vida nad Ljubljano. Ljubljanski knezoškof in poznejši kardinal Jakob Missia je ob priliki birmovanja leta 1894 posvetil vsa, skoraj 50 let trajajoča obnovitvena dela.

In tako so leta tekla, čas in vremenske ujme so delale svoje. Med prvo svetovno vojno je cesar vzel tri bronaste zvonove in jih prelil v topove. Po vojni so jih nadomestili železni zvonovi. Po drugi svetovni vojni je ura sicer še delovala in bila, kazalci pa so mirovali, ker so Italijani med vojno polomili vez med uro in kazalci. Veliko škode so uri naredili ptiči, ki so se ugnezdili v stolpu, na kazalce so sedale postovke in velike kavke. Župnik Makovec, ki je na Blokah pastiroval v letih 1940 do 1979, se je po svojih močeh trudil in obnavljal, za Božič leta 1946 je v cerkvi zasvetila celo električna luč. Zunanjost zvonika pa je, kot kaže slika, na kateri je še stavba župnišča in Županova kmetija, kazala žalostno podobo.

Leta 1979 pa je prišel mladi zagnani župnik Jože Kastelic. Po vrsti so se začele obnove farne cerkve in podružnic. Med prvimi je bil na vrsti zvonik pri Fari. Spet so si sledila prostovoljna dela, nabirke in darovi v denarju in materialu, vse ubogaime. Župnik je posebno rad potrkal na vrata takrat že razvijajočih se obrtnikov in prevoznikov, večjih kmetov in zaposlenih. Bil je čas divje inflacije, vsak zaslužek v dinarjih je bilo treba hitro pretopiti v kakšen material, stroj, avto, posebej pa v nemške marke. Kot dobra naložba so se pokazale tudi bakrene plošče za izdelavo žlebov in kritje streh. Odlično so služile za kleparska dela pri obnovi cerkvene strehe in zvonika. Ljudski glas govori, da si je župnik Jože ob pomanjkanju sredstev bakrene plošče najprej sposodil. Ko se je približal čas za vračilo ali plačilo, se je zatekel k razlagi, da ga ni boljšega plačila, kot tisto v nebesih. Tisti, ki so posodili, naj pač počakajo, bog bo poplačal, prišel bo sodni dan in takrat bodo štela vsa dobra dela. Eden od bloških prevoznikov, ki je bil posebej velikodušen pri posojilu bakrenih plošč, se je izmotaval na vse načine: “G. župnik, stiska je povsod, do denarja težko pridem, kaj vemo, kako bo na sodni dan! Jaz nimam najboljših občutkov, tudi moje zveze v nebesih niso najboljše, velikokrat delam tudi ob nedeljah in zamudim božjo službo. Dajte torej vi meni nekako plačat baker ali pa ga vrnite, vi se pa potem zmenite tam zgoraj, da vam povrnejo, ste tam bolj poznani, vam bodo prav gotovo poplačali.” Župniku ni preostali drugega, kot da je dolg vrnil in se obrnil drugam, saj je tudi sam vedel, da se za plačilo bakra ni za zanašat na sodni dan.

Župnik Jože in njegovi nasledniki so popravili zvonik in cerkev pri Fari. V cerkvi je nov kor in orgle, klopi, centralna kurjava, križev pot, notranjost je preurejena v skladu z Drugim vatikanskim koncilom … Občina, verniki in mnogi drugi stalno prispevamo za obnovo tega dela naše dolge zgodovine.

Pa še to. Odkar nas tudi na Blokah večkrat obiščejo sodržavljani iz kočevsko-ribniškega konca, ki so posebej usposobljeni za “promet” z barvnimi kovinami, se baker le še redko uporablja za žlebove in kritje streh. Bloške kapelice so pred leti kar po vrsti čez noč ostale brez bakrene strehe in žlebov. S tega vidika je mnogo bolj obstojna opečnata kritina in pocinkana ali lakirana pločevina.

Slovarček:

  • klaftra: dolžinska mera 1,896 m
  • kufer: baker
  • sims: zaključek zidu, zidni venec
  • ubogaime: darovanje
  • jabolko na zvoniku: okrogla buča pod križem na vrhu zvonika
  • gavtre: ograje
  • velb: obok

Viri:

  • Andrej Makovec: Popis cerkva in cerkvenih znamenitosti v župniji Bloke, 1964.
  • Jože Lavrič Cascio: Bloke središče Kranjske, 2013.

Kraj: Fara
Datum: 1960 – ocenjeno
Avtor: Jože Žnidaršič st. Cerknica
Zbirka: Lojze Mazij
Skenirano: 20. 11. 2020
Oblika: razglednica

Cerknica 1969/70 – 2. a razred

$
0
0

Pisalo se je šolsko leto 1969/70 in učenci 2.a razreda so se veselo razporedili na pripravljenem prostoru za slikanje. Na dan slikanja je v šoli vladalo eno samo pričakovanje na trenutek, kdaj bo razred dobil zeleno luč za slikanje. Vse je potekalo po ustaljenem sistemu. Stoli so že čakali, fotograf pripravljen. Sledila je klasična razporeditev. Dekleta in učenci nižje rasti spredaj, fantje in višji učenci zadaj. Po možnosti še najboljši prijatelji skupaj. Nato pa nasmeh in že se je vse skupaj zaključilo. Kratko, ampak sladko. In tako razred za razredom. Ob svojih učencih je bila vedno tudi njihova razredničarka. Tokrat je bila to Stanka Knez.

Prva vrsta:
  • Vlasta Lavrič,
  • Milenka Turšič,
  • Toni Zakrajšek,
  • Marta Godeša,
  • Tatjana Baraga in
  • Metoda Kebe.

Druga vrsta:

  • Marko Dolničar,
  • Beno Zorman,
  • Jože Mekinda in
  • Miljana Mevc.

Tretja vrsta:

  • Tomaž Puc,
  • Roman Petan,
  • Miha Umek,
  • Bojan Dragolič in
  • Janez Meden.
Prva vrsta:
  • Romana Kebe,
  • Anica Opeka,
  • Anica Malc,
  • Leonida Ivančič in
  • Mira Mikše.

Druga vrsta:

  • Robi Simičak,
  • Ana Mevc,
  • Janez Kebe in
  • Ivan Švelc.

Tretja vrsta:

  • Jože Benčan,
  • Emil Urbanc,
  • razredničarka Stanka Knez in
  • Valter Hrvatin.

Viri:

  • Emil Urbanc

Kraj: Cerknica
Datum: 1969/70
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Osnovna šola Cerknica
Skenirano: 4. 5. 2015
Oblika: fotografija


1956 Lopar – Taborjenje ob Rajski plaži (1)

$
0
0

Po kosilu počivamo v prijetni senci borovega gozda na vzpetini ob Rajski plaži v neposredni bližini naselja Lopar na otoku Rabu, kjer smo se utaborili. Poleti leta 1956 nas je posnel moj stric Jaroslav Franke, brat moje matere. Na fotografiji smo skoraj vsi, manjka le Jaroslavov in Verin sinček, in seveda avtor posnetka: od leve proti desni sedi na otroškem vozičku teta Vera, žena avtorja posnetka, zraven stoji moj oče Marjan; na klopi -deski sedi moja moravska babica Emilija, poleg nje pa moja mati Mira in jaz. Moj notranjski ded Janez sedi na zložljivem stolu. Ni kaj reči, bili smo kar pisana druščina od treh do oseminšestdeset let.

Takrat sem imel dobrih devet let. Precej dobro se spominjam tega bivanja ob morju. Priprave nanj so se začele kar dalj časa pred tem, ko je moj oče nabavil platno za šotor pri Induplati Jarše. Zamislil si je šotor z gumiranim dnom in predprostorom ter ga nato tudi sam sešil s šivalnim strojem. Bil je prav lep in moderen za tisti čas.

Starša sta se odločila tokrat letovati z družinico materinega moravskega brata, ki je vzel s seboj tudi svojo mamo, mojo babico. K nam v Kranj so se pripeljali z vlakom iz severa Moravske, iz nekdanjega nemškega jezikovnega otoka, nedaleč stran od sedanje meje s Poljsko. Potovanje iz Zábřeha do Kranja je bilo precej naporno, s prestopanji je takrat trajalo več kot petnajst ur. Na vratih železniškega vagona sem najprej zagledal ribiško palico, z njo je izstopala babica Emilija. Nenavaden prizor je bil komičen, saj je imela babica tedaj že dobrih oseminšestdeset let in ji niso dovolili nositi težjih bremen. Stric Jaroslav oziroma Jaro je izstopal z ženo in sinčkom ter z vso obsežno prtljago. Bil je navdušen športni ribič, zato je moral že takoj v Kranju namakati trnek v Savo. Povezal se je z nekim kranjskim ribičem in nazadnje prinesel domov lepo ribo, ki pa je imela neznansko veliko koščic, tako da ni šla v promet.

Po dveh ali treh dneh smo zaključili s pripravami na taborjenje ob morju in se odpravili na pot. Z vlakom smo se odpeljali do Reke, kjer smo se vkrcali na ladjo za otok Rab. Imeli smo veliko prtljage, ker smo morali vzeti s seboj veliko stvari – od žlic do šotorov. Frankovi so si pri transportu pomagali z bratrančevim otroškim vozičkom, moji starši pa z dvokolesnim vozičkom nekdanjega očetovega kajaka. Poleg tega smo nosili še nahrbtnike in tudi ročno prtljago. Izkrcali smo se v mestu Rab in se peš odpravili čez otok proti naselju Lopar. V tistih časih ni šlo drugače, če smo želeli doseči Rajsko plažo. Bili smo otovorjeni kot mule. Prehodili smo dobrih deset kilometrov, preden smo prispeli na hrib nad Loparjem. Od tu se nam je odprl prekrasen pogled na čudovit morski zaliv s peščeno plažo. Spustili smo se proti morju, hodili ob Rajski plaži še kakšna dva kilometra in se končno povzpeli na hribček, porasel z borovim gozdom, kjer smo se utaborili.

Znašli smo se sredi neokrnjene narave. Urejeni kampi ali vsaj prostori za kampiranje takrat še niso obstajali in nikjer ni pisalo “kampiranje strogo prepovedano”. Ni bilo avtomobilov in nobenih trajektnih povezav. Malo višje nad zalivom je bilo naselje Lopar. V bližini našega tabora ni bilo hiš. Danes je na teh mestih povsem drugačna slika, saj obstaja veliko civilizacijskih prednosti. Mi pa smo takrat imeli ljubi mir. Precej naporno pot smo kar dobro prestali, tudi babica Emilija in triletni bratranec Jaroušek. Med pešačenjem do Loparja so ga večinoma peljali v otroškem vozičku poleg vse prtljage. Dobil je vzdevek “grof Monte Cristo”, ker se je edini peljal in se je v primerjavi z nami vozil kot grof. Notranjski ded Janez se nam je pridružil kakšen dan kasneje, našel nas je brez težav. Zelo sem se ga razveselil. Prenočeval je v neki sobi v bližnjem Loparju, sicer pa je bil ves dan z nami.

Družina Franke na otroškem vozičku: Vera, Jaro in Jaroušek.

Za Jarouškom stoji babica Emilija Franke (Emilie Franková), desno na klopi sedi moja mama Mira. Babica še nekaj konzumira, morda je bilo ravno ob koncu kosila, ko jih je posnel moj oče.

Na levi je viden del našega šotora z dvignjenimi vhodnimi “vrati” v predprostor. V njem sem bival s starši. Za Frankovimi je njihov šotor, ki so ga prinesli s seboj iz Zábřeha.
Takole smo pozirali na Rajski plaži:
lepa teta Vera in moj ded s sončnimi očali, med njima sedim jaz, spredaj sedi moj bratranček Jaroušek. V daljavi je verjetno silhueta moje matere.
Bilo je ob oseki, ko se je morje umaknilo in je bilo tedaj zelo plitvo, lahko bi šli skoraj peš do otočka Lukovac nasproti plaže. Za otroke je bila ta plaža več kot primerna. Nikjer ni bilo nobenih drugih turistov, nobenih kopalcev, en sam mir in pokoj.

Za nami je borov gozd, kjer smo taborili.

Moja mama je zapisala na hrbtno stran vseh fotografij: 1956 Lopar.

Viri:

  • Jaroslav Franke (fotografije)

Kraj: Lopar, otok Rab
Datum: poletje 1956
Avtor: Jaroslav Franke, Marjan Lavrenčič
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 19. 3. 2021 (Janez Lavrenčič)
Oblika: skenirana datoteka

1954 Ohrid – Anton Avsec na kongresu predvojaške vzgoje

$
0
0

Na sliki neznanega avtorja vidimo Antona Avsca, doma iz Vrhnike na jugoslovanskem kongresu predvojaške vzgoje, ki se je odvijal na Ohridu leta 1954. Anton Avsec sedi v ospredju, drugi z leve.

Ko je leta 1952 končal učiteljišče, je bil namreč po kratkem službovanju v istrski Pregari poklican na služenje vojaškega roka v JLA, od koder se je leta 1953 vrnil kot rezervni vojaški starešina, ki je končal oficirsko šolo v Bitoli. Po dveh kratkih učiteljskih epizodah v Iga vasi in Cajnarjih je bil na novem delovnem mestu v Postojni prepoznan kot nadvse primeren kader za inšpektorja predvojaške vzgoje. Tako je nemudoma prevzel poleg učiteljske tudi to dolžnost.

Naj spomnim: tudi v povojni Jugoslaviji je bila zakonsko določena splošna vojaška obveznost in s tem služenje vojaškega roka za vsakega zdravega polnoletnega moškega, v zadnjih letih Jugoslavije pa je bila dana možnost prostovoljnega služenja v JLA tudi ženskam. Trajanje vojaškega roka je bilo za razne rodove vojske različno, spreminjalo pa se je tudi skozi čas. Najdalj so služili marinci, kar dve leti, drugi rodovi vojske osemnajst mesecev, gojenci različnih šol za rezervne starešine pa so šolanje in obveznosti opravili v enem letu.

Pred odhodom k vojakom pa je moral vsak obveznik, še preden je dopolnil osemnajst let, opraviti tečaj predvojaške vzgoje, ki je trajal štirinajst dni.

Tako je bil torej učitelj in rezervni oficir Anton Avsec ob nastopu službe v Postojni ali prav kmalu za tem imenovan za inšpektorja predvojaške vzgoje. Potem je vsako leto vodil in nadzoroval predvojaško vzgojo za 500 do 600 mladih fantov, ki so bili potrjeni k vojakom. Hodil je na ustrezna dodatna usposabljanja in tečaje ter na njih sodeloval tudi kot predavatelj. Za našo regijo so bili ti tečaji v Prestranku in Kočevju, za Gorenjce v Tacnu, za druge spet drugje. Leta 1954 pa je bil na državnem nivoju jugoslovanski kongres predvojaške vzgoje, ki je – kot rečeno – potekal na Ohridu v Makedoniji.

Inšpektor Avsec se je med enimi od priprav za nov tečaj dogovoril z vodjo letališča pri Postojni, da so piloti simulirali letalski napad, kar je bilo povezano z vajo v hitri izpraznitvi prostorov. Sam je imel o pomembnosti te aktivnosti osebno medvojno izkušnjo iz nemškega bombardiranja Podturna in Dolenjskih Toplic. Vaja je prav dobro uspela. Člani štaba postojnske divizije, ki so bili prisotni, so bili zelo pozorni na pomembnost hitre izpraznitve prostorov ob letalskem alarmu in zadovoljni z rezultati vaje, tako da so izkušnjo takoj povzeli in jo pozneje predstavili tudi na jugoslovanskem kongresu na Ohridu. Tam so sicer udeleženci obravnavali pregled dejavnosti pri predvojaški vzgoji po vsej državi ter na podlagi dotedanjega dela oblikovali smernice za naprej. Takrat je nastala tudi pričujoča slika.

Zapis lastnika slike prof. Antona Avsca.

Viri:

  • prof. Anton Avsec, Medvode, april 2021, ustno

Kraj: Ohrid
Datum: 1954
Avtor: ni znan
Zbirka: Tone Avsec
Skenirano: 3. 2. 2021
Oblika: fotografija

1951 Rakek – Razvoj športa po letu 1945 – I.

$
0
0

1. S M U Č A N J E
 

Za uvod slika iz zime 1951/52.

Na zadnji strani so našteta le imena. (Dana, Milan, Mirko, France, Vlasta, Lešnjak, Nena).

Večino jih najdemo na spisku registriranih tekmovalcev leta 1952.

Naj začnem s kratkim pregledom predvojnega delovanja športa na Rakeku. Na predlog Aleksa Domicelja je 8. 3. 1931 občni zbor SK Javornik (Sportski klub) obravnaval in sprejel predlog o ustanovitvi smučarske sekcije. Tako lahko ta datum štejemo za začetek organiziranega smučanja na Rakeku. Predsednik kluba Franc Gerl je v gostilni Ševar 1. 12. 1931 sklical vse člane, ki jim je smučanje predstavljalo eno od športnih dejavnosti. Udeležilo se je pribl. 30 članov. Za predsednika smučarske sekcije je bil imenovan Zvonimir Medanič. Da je bil ta sestanek zaključek celoletne priprave na delovanje smučarske sekcije, se kaže v uradnih obvestilih JZSS (jugoslovanski zimski sportni savez), da so v Ljubljani na redni seji SK Javornik sprejeli v ljubljanski podsavez JZSS. Registriranih je bilo 67 članov SK Javornik in bili tako od ene najštevilčnejših v tem času na slovenskem.

V naslednjih letih so v sodelovanju s Smučarskim klubom Logatec izvedli več tekmovanj predvsem v smučarskih tekih. Organizirali so tudi vrsto tečajev. Smučarski tečaji so bili stalnica. Leta 1938 je Jože Hladnik opravil tečaj za smučarskega učitelja. Postal je prvi smučarski učitelj SK Javornik z opravljenim državnim izpitom. Izpit je opravljal v Bosni.

V sklopu SK Javornik so poleg smučanja in smučarskih skokov bile zelo uspešne tudi druge panoge: nogomet, namizni tenis, šah in še vrsto drugih dejavnosti.

 
POVOJNO OBDOBJE

24. 10. 1945 je bil v Sokolskem domu sestanek okoli 30 športnikov in športnic z namenom obnove športne dejavnosti in ustanovitve Telesnovzgojnega društva Rakek. Pripravljalni odbor je vodil predsednik Aleks Domicelj, podpredsednik Mirko Polak tajnik Franjo Zorc in blagajnik Karol Lukan. Za člane pa Janko Bombač – telovadba, Anton Jerina – šah, Leo Grom – namizni tenis, Franjo Zorc – kegljanje, Dore Brecelj – nogomet in Jože Hladnik – zimski športi. Poleg njih pa še Vesna Mihajlovič, Vera Tomec, Štefka Trobec, Lado Fatur in Vinko Ileršič. Že v novembru so pridobili 182 pristopnih izjav.

V decembru je iz zapisa pripravljalnega odbora razvidno, da je bil imenovan tudi smučarski odsek, ki ga je vodil Jože Hladnik, za tajnika Janko Kamenšek, blagajnik Ljudmila Gabrenja, tehnične referent Dore Brecelj, gospodar Franc Krajc in odborniki Leo Grom, Dušan Arko in Peter Strohsack.

Iz vsega navedenega je razvidno, da so v novo nastajajoče društvo povezali mnoge oblike delovanja, ki so bile pred vojno vključene v SK Javornik. Ustanovni občni zbor Fiskulturnega društva Rakek je bil 13. 1. 1946 v Kulturnem domu (Sokolski). S tem so rakovški športniki vstopili v novo obdobje. V letu 1946 je bil v članstvo sprejet tudi pisec povojnih zapiskov Milan Juvančič.

Konec decembra so na osnovi novih društvenih pravil sprejeli sklep, da je društvena barva modro – bela, na njej pa je v zlati barvi na modrem polju napis FD Rakek.

V letu 1947 so izvedli smučarske tekme, kjer je tekmovalo 27 smučarjev. Zmagovalci: pionirji Lado Kamenšek; mladinci Dušan Arko; člani Kržič. Hladnik je poročal o uspelem »Pohodu na smučkah v svobodo«. Potekal je tudi smučarski tečaj s 15 udeleženci.

Zanimiv je podatek, da so v obdobju 1947 pa do leta 1950 nabavili oziroma dobili več športne opreme: tekmovalne smuči, čevlje, hlače, vetrovke, srajce in nogavice. Vso opremo so razdelili med najbolj dejavne člane. Število članov je bilo 140.

Fizkulturno društvo se preimenuje v SFD Rakek (Sindikalno fizkulturno društvo Rakek).

Leta 1949 sodeluje Smučarska sekcija na republiškem teku v Ljubljani, od 134 tekmovalcev je Grom zasedel 15. mesto. V tem obdobju je izstopal v smučarskih tekih tudi Slavko Logar.

Ena redkih slik tekačev je objavljena na strani Stareslike v prispevku 1955 Rakek – Trije smučarji tekači (objava 23. 5. 2016), na sliki so Slavko Mesesnel, Tone Urbas in Danimir Mazi.

Še ena slika ob priliki tekmovanja na Slivnici zima 1960/61. Smučarski tekači od leve:
  • Cveto Pavčič,
  • Milan Juvančič in
  • Slavko Mesesnel.
Seveda pa ne moremo mimo bratov Pavčič, ki sta nedvomno pustila svoj pečat pri razvoju športa na Rakeku.

Janez Pavčič, slovenski smučarski tekač. Za Jugoslavijo je nastopil na Zimskih olimpijskih igrah leta 1956 v Cortini d’Ampezzo, kjer je nastopil v teku na 15 in 30 km ter v štafeti 4 x 10 km. Je najstarejši še živeč slovenski olimpijec.

Cveto Pavčič je bil v svoji karieri nogometaš, atlet, rokometaš in smučarski tekač. Cveto je za Jugoslavijo nastopil na Zimskih olimpijskih igrah 1956 v Cortini d’Ampezzo ter na Zimskih olimpijskih igrah 1964 v Innsbrucku. V Cortini je tekmoval v teku na 15 km in v štafetnem teku 4 x 10 km. Posamično je osvojil 47. mesto, ekipa Jugoslavije pa je končala na 13. mestu. V Innsbrucku je tekmoval v tekih na 15 in 30 km ter v štafeti 4 x 10 km. Osvojil je 50. mesto v teku na 15 km ter 44. mesto v teku na 30 km. Štafeta je takrat končala na 12. mestu.

Kljub široki vpetosti v športno dejavnost se je rad vračal med rakovške športnike, jim nudil svojo pomoč ter sodeloval tudi na tekmovanjih v barvah rakovških športnikov.

Glede na to, da so se udeleževali vrsto tekmovanj doma in širše, pa so morali biti smučarski tekmovalci registrirani. Registracijo so morali sproti obnavljati.

Registrirani tekmovalci leta 1952

reg. št. ime priimek rojen
1292 Janez Steržaj 1929
1293 Karol Lukan 1916
1294 Leo Grom 1925
1295 Franc Pregelj 1926
1296 Jože Hladnik 1916
1304 Blaž Matekovič 1932
1307 Jože Bombač 1933
1309 Franc Mlakar 1931
1311 Milan Juvančič 1930
1320 Miljana Juvančič 1928
1321 Ina Mlakar 1926
1322 Danica Vrabec 1922
1326 Milica Merhar 1929
1331 Andrej Modic 1933
7233 Anton Modic 1930
7234 Breda Vivoda 1931
7235 Marjan Merhar 1935
7666 Vinko Molan 1914

 
Rakovške smučarje tako zasledimo na republiških tekmovanjih kot tudi na tekmovanjih v sami okolici Rakeka. V Postojni, Logatcu, Starem trgu, Slivnici, Blokah, da ne govorim o tekmah, ki so jih organizirali sami na smučiščih Rakeka z okolico.

Na sliki udeleženci z Rakeka na smučarski tekmi »Ulaka 2. 2. 1958 Stari trg«.

Viri:

  • Bogdan Urbar: Začetki nogometa in športne dejavnosti med Javorniki in Slivnico 1926 – 1955.
  • Arhiv dokumentov in zapiskov brata Milana o razvoju športa po letu 1946.
  • Tone Urbas

Kraj: Rakek
Datum: 1951/52, 1958, 1960/61
Avtor: neznan
Zbirka: Milan Juvančič,
Skenirano: 14.5.2021
Oblika: fotografije

1953 Rakek – Razvoj športa po letu 1945 – II.

$
0
0

2. S M U Č A N J E
 

Diploma Milana Juvančiča za doseženo 6. mesto v veleslalomu 15. 2. 1953 za prvenstvo okraja Postojna.

Prvo povojno obdobje je bilo prepleteno s kombinacijo smučarskih tekov, patrolnega teka (danes biatlon), klasičnega smučanja (slalom, veleslalom in smuk) ter seveda skoki. Naravne danosti Notranjske so nudile terene za vse smučarske discipline. Smučarski tek v okolici Rakeka, Ivanjega sela, Unca in Slivic; Smučanje predvsem v Delah, pa tudi na Tičnici in Kilovcu. S Tičnice je bila lepo speljana proga za veleslalom s ciljem pri Mlakarju (za kegljiščem).

Glavni del smučanja se je odvijal v Delah na Šalčki. Tu so se odvijale vse takratne tekme klasičnega smučanja. Na Šalčki so bile proge za slalom, veleslalom in smuk. V Delah je bilo tudi strelišče za vojaško puško. Proge na Kilovcu so služile predvsem za trening. Odvijali so se tudi smučarski tečaji. Sam se spomnim tečaja v smuku, ki ga je vodil Jože Hladnik v Delah.

Dušan Arko in Tine Bombač med krajšim počitkom na smučišču v Delah, 8. 2. 1954.
Dušan Arko v elementu. Šalčka v Delah, 8. 2. 1954.

Živel je za šport. Najdemo ga kot igralca namiznega tenisa, smučanja, skokov, kolesarjenja in predvsem nogometaša. Njegov zadnji smučarski spust po strminah je bil 1. 3. 1987 v Kranjski gori na zimskih igrah zaposlenih v Mercatorju.

Dokumentirana je tudi udeležba rakovških smučarjev na tekmovanju v Starem trgu 2. 2. 1958 na Ulaki.
Na sliki levo Milan Juvančič, ki je zasedel 3. mesto v slalomu 2.2.1958 v Starem trgu na Ulaki in desno nagrada za osvojeno 3. mesto.
Del ekipe Rakeka na tekmi 2. 2. 1958 v Starem trgu.

Od leve:

  • Franc – Ači Vengust,
  • Milan Juvančič,
  • Dušan Arko,
  • neznana.
Naj pristavim še svoj piskrček. Sam sem v mladih letih tekmoval predvsem v teku na smučeh in smuku. S slalomom nisva bila na ti.

V spominu mi je tekma v kombinaciji smuk, slalom ) s Piškovca v Novi vasi. Proga je bila zelo mehka, južni sneg se je prijemal smuči. S seboj sem imel dva trenerja in obenem pripravljalca smuči. Smučke sta mi pripravila (namazala) vrhunsko. Proga v smuku je kmalu po startu prešla v ravninski del, sledil je strmi spust v ciljno ravnino, kjer je bila proga v senci in zelo hitra. Vsi tekmovalci so zaradi južnega snega imeli na tem ravninskem delu velike težave. Večina je morala uporabiti tekaški korak. Sam nisem imel teh težav, imel sem zelo hitre smuči. Šele na koncu ravnice sem dojel, kaj me čaka. Z veliko hitrostjo sem prismučal do »kuclja« pred ciljem in poletel kot akrobat skozi cilj. Bil sem uvrščen v vrh nastopajočih. Sledil je slalom, tu pa je sledila streznitev. V slalomu sem bil zelo slab. Kljub temu sem zasedel odlično 8. mesto v kombinaciji.

Poziranje:
zima 1959/60,
zima 1960/61.

Zaton aktivnega in dobro organiziranega sistema smučarske sekcije je botrovalo več faktorjev. Konec aktivnega udejstvovanja povojnih generacij in odhod na delovna mesta po vsej Sloveniji, mile zime in pomanjkanja snega, še posebno pa razvoj vlečnic in urejenih smučišč.

Viri:

  • Bogdan Urbar: Začetki nogometa in športne dejavnosti med Javorniki in Slivnico 1926 – 1955.
  • Arhiv dokumentov in zapiskov brata Milana o razvoju športa po letu 1946.

Kraj: Rakek
Datum: 1953, 1954, 1958, 1960
Avtor: neznan
Zbirka: Milan in Miroslav Juvančič, Matjaž Bombač
Skenirano: 22. 1. 2021 – 14. 5. 2021
Oblika: fotografije, dokument

1700 Koper – Naselje na otoku

$
0
0

Veduto Kopra je naslikal Marco Sebastiano Giampiccoli (Benetke, 18. julija 1737 – Benetke, 23. junija 1809), italijanski graver.

Naselje na otoku naj bi nastalo že v pozni antiki. Aegida, Capris, Capritana insula, Caput Ystriae, Justinopolis, Caput Histriae, Capo d’Istria, Capodistria, Koper, Kopar je le nekaj imen, ki jih je v zadnjih dva tisoč letih nosilo mesto. V njem je veliko beneškega vpliva: palače, cerkve, vodnjaki, hiše. Enaintrideset od dvainpetdesetih cerkva so spremenili v bivališča, pisarne ali druge uporabne prostore. Po drugi svetovni vojni so bila opravljena velika melioracijska dela na treh četrtinah mestne površine. To je v veliki meri spremenilo podobo mesta, ki so mu nekdaj rekli Istrske Atene.

Ko sem hodila v sedmi razred, je Kreditna banka Koper objavila natečaj za najboljši spis o varčevanju. V šoli smo imeli na to temo prostovoljni mus. To pomeni, da smo ga morali vsi napisati. Pisala sem, kako varčujem, da si bom lahko kupila kolo. To je bil fantazijski spis, saj sem bicikl imela že nekaj let. In to rdeč, na nožni pogon. Tovarišica je odbrala nekaj najboljših in jih poslala naprej. Sem zmagala. Za nagrado sem šla lahko v Koper na ogled sedeža banke. Ker sem sera in si nisem upala iti sama, je tršica poslala z menoj sošolko. Šli sva z vlakom. Za popotnico je ata trikrat poudaril, da morava kupiti karto do Koper-mesto in ne le do Kopra. Vlak ustavi na postaji Koper, do mesta pa te odpeljejo z avtobusom. Tako kot v Planini, ko je postaja na vrhu hriba, pod njim so Laze a ne vozi avtobus, do Planine je pa uhuhu, če moraš peš.

Na banki so nas lepo sprejeli, malo popredavali in razdelili darila. Dobila sem nalivno pero in šparovc. Po zaključku slovesnosti smo bili frej. Ker gre vlak le enkrat na dan v Koper in enkrat nazaj v Ljubljano, sva imeli ogromno časa. Nisva se imeli kam dat in sva se sprehajali po mestu. Še dobro, da so nas na banki nafutrali. To je bilo opoldan, do šestih je pa dolga brez jest, ko imaš 14 let. Ko sva bili že vsega siti, sva šli na železniško postajo. Tam je ena gospa prodajala sadje. Med drugim tudi žižule, ki sva jih prvič videli. Ker za kaj drugega nisva imeli dovolj denarja, sva jih kupili. Kot bi jedel žagovino. Ampak bolje kot nič. Ko je prispel vlak, sva se vkrcali. Praznih vagonov je bilo toliko, da bi ga lahko po vsaki postaji zamenjali. Zunaj je bila trda tema in malo me je živciralo, ker nisem videla, kje smo. Po dveh urah smo prispeli na Rakek. Vsega sem imela poln šparovc.

Razglednica je bila poslana 1. marca 1932 Pavli v Cerknico.

Slovarček:

  • melioracija: izboljšanje zemljišč z osuševanjem, namakanjem, dodajanjem manjkajočih snov
  • šparovc: hranilnik
  • žižule: Žižula je najstarejše sadno drevo ali grm. Ima goste bodice in podolgovate liste, ki so skoraj usnjati in zato precej odporni na sušo.

Viri:

Kraj: Koper
Datum: 1700
Avtor: Marco Sebastiano Giampiccoli
Zbirka: Jernej Malovrh
Skenirano: 10. 3. 2020
Oblika: razglednica

1961 Belgija – Peščica spominov na taborniške čase

$
0
0

Slika gorenjskih tabornikov, ki jo hrani prof. Anton Avsec, je bila posneta na zletu jugoslovanskih tabornikov na Dubravi v Zagrebu. Nastala je nekje okoli leta 1961, kdo jo je posnel, pa ni znano.

Mladega Antona Avsca vidimo kot drugega z leve v četrti vrsti. Od drugih se loči po tem, da ima na sebi pulover. Na taborniške čase pa ima nekaj zelo zanimivih spominov …

Ko sem bil že v službi, sem večkrat peljal skupine mladih po Jugoslaviji, na Sutjesko na primer pa v Fažano, a tudi na Dansko in drugam. To vse je bilo v okviru Zveze mladine, Društva prijateljev mladine ali tabornikov. Bil sem z njimi tudi kot okrajni taborniški ekonom oziroma član vodstva taborniškega odreda Stražni ognji.

V Belgijo na svetovno skavtsko srečanje smo jugoslovanski taborniki prišli leta 1961, prav ko je država imela hude težave v Afriki, saj so se njihove kolonije druga za drugo osamosvajale. Takrat smo vsi vedeli, komu pripadajo zveneča imena kot Patrice Lumumba, Čombe itd … Na tistem obisku smo nosili taborniške uniforme, v taborniškem svetu nekaj normalnega, vendar pa so bile Belgijcem neznane. Ko smo se vozili na vlaku, so nas čisto osamili. Tam je bila slučajno prisotna tudi enota njihove vojske, pa smo se vozili strogo ločeni, vsaki posebej. Malo čudno in sumljivo se jim je zdelo, od kod zdaj Jugoslovani, pa še v uniformah … Jugoslavija vendar podpira osamosvajanje kolonij in organizira nekakšno gibanje neuvrščenih! …

Med skavtskim srečanjem so v bližnjem Leuvenu takrat vrteli film z naslovom Rdeči vragi, ki je vzbujal velikansko pozornost. Tudi mi smo ga šli gledat – in presenečeni ugotovili, da pod tem naslovom gledamo znameniti jugoslovanski film Kozara!

Na svetovnem skavtskem taboru v Leuvenu pa je do nas prišel tudi Slovenec – vpraša, od kod iz Jugoslavije da smo, pa se oglasi Bohinjec in pove ime svojega kraja. “Jaz sem pa iz Kobarida!” pravi obiskovalec … Emigriral je že pred vojno in bil zdaj zaposlen v neki kavarni … Njen lastnik je bil med vojno v nemškem taborišču, kjer so ga hudo pretepali in je imel posledice za vse življenje, tako da ni mogel veliko delati … Spoznali smo tudi njega in mu v znak dobrih namenov podarili prisrčnico slivovke. Zelo lepo nas je sprejel in potem vse povabil k sebi … Za slovo smo mu dali še litrsko steklenico slivovke, ki je je bil neznansko vesel … 

Nekoč pa smo šli na pohod po Ardenih. Pridemo v lovsko kočo in tam naletimo na skupino mladostnikov. Bili so sami postavni šestnajst ali sedemnajstletni fantje, vodil pa jih je duhovnik, ki je z njimi kar naprej igral šah. Z nami pa je bil Vinko Cuderman, že takrat šahovski mojstrski kandidat, ki je igral na jugoslovanskem državnem prvenstvu, pa mu je predlagal dvoboj. Tisti duhovnik ga je najprej malo zviška pogledal, a vseeno privolil. Cuderman ga je v prvi partiji počasi stisnil, potem ko sta igrala revanš, pa mu je dal kar bliskovit “šuštar” mat. Poražencu se je to zdelo zelo za malo, razjezil se je, udaril po šahovnici, da se je vse razletelo, potem pa jezen vstal in odšel s fanti … Nam je bilo malo nerodno zaradi tega … kar naenkrat pa vidimo, da nam nosijo na mizo velike vrče piva – kaj je zdaj to?!

“Hiša časti!!… Vendar ga je enkrat nekdo ukrotil!” je bil odgovor.

Tisti fantje so bili na pol nemi, ker se niso mogli normalno socializirati. Izvedeli smo, da so otroci nacistov in Belgijk, ki so v okviru srhljivega nacističnega programa “proizvodnje” arijskih otrok odraščali v domovih in ne v družinah …

Pozneje smo v Muzeju ljudske revolucije RS tudi imeli gluhonemega sodelavca, ki pa je bil odličen mojster fotografije. Tudi v njegovem kraju so Nemci med vojno mnoge invalide in med njimi tudi gluhoneme likvidirali, on pa je zaradi svojega izvrstnega dela ostal živ. Pozneje je poročil nemo dekle in imel z njo dva normalna otroka …

“Zlet tabornikov Jugoslavije, gorenjski taborniki na Dubravi v Zagrebu” je na hrbtno stran zapisal lastnik slike.

Slovarček:

  • prisrčnica – ploščata steklena ali kovinska doza za pijačo, ki se nosi v prsnem žepu

Viri:

  • prof. Anton Avsec, Medvode, april 2021, ustno

Kraj: slika Zagreb, pripoved Belgija
Datum: okoli leta 1961
Avtor: ni znan
Zbirka: Tone Avsec
Skenirano: 3. 2. 2021
Oblika: fotografija

Grahovo 1972/73 – Valeta 8. razreda

$
0
0

Pred nami je slika valete učencev 8. razreda, ki so v šolskem letu 1972/73 zaključili svoje bivanje na matični osnovni šoli Grahovo. Trenutku primerno lepo oblečeni, s pripetimi nageljčki so se slikali na šolskem igrišču pred šolo. Pridružili so se jim še nekateri učitelji in šolski delavci. Prvo polletje je bila njihova razredničarka Milena Brecelj. Razred so zaključili z razredničarko Melito Lorbek. Zadnje srečanje in druženje z vsemi učitelji in ravnateljem so imeli zvečer v svojem razredu. Ob praznovanju 40. obletnice valete se g. Melita ni uspela udeležiti srečanja. Poslala jim je sporočilo z lepimi željami ter željo, da se ob praznovanju 50. obletnice vidijo.

Prva vrsta:

  • Magda Mele (slovenski jezik),
  • Joža Turk (matematika, kemija),
  • Branko Kebe (fizika, tehnika),
  • Ivanka Kranjc (razredni pouk) in
  • Melita Lorbek (zemljepis in zgodovina3 ).

Druga vrsta:

  • Toni Šega (Grahovo),
  • Mira Gričar Šuštaršič2 (Žerovnica),
  • Majda Šilc (Martinjak),
  • Greta Gornik (Grahovo) in
  • Joži Logar (Grahovo).

Tretja vrsta:

  • Vinko Zgonc (Lipsenj),
  • Srečko Radojevič (Martinjak),
  • Branko Mišič Simšič1 (Žerovnica),
  • Stanko Košmrlj (Martinjak) in
  • Alojz Škulj (Grahovo).

Prva vrsta:

  • Tatjana Drobnič (uslužbenka),
  • Ivanka Štrukelj (razredni pouk),
  • Zdenka Tekavec (razredni pouk) in
  • Francka Seljak (razredni pouk).

Druga vrsta:

  • Vanda Mihelčič (Grahovo),
  • Sonja Logar (Martinjak),
  • Vida Avsec (Martinjak Gorenje Jezero3 ) in
  • Milan Žnidaršič (Bloška Polica).

Tretja vrsta:

  • Emil Matičič (Martinjak),
  • Jože Švigelj (Martinjak) in
  • Silvo Resinovič (Grahovo).

Viri:

  • Greta Gornik

Kraj: Grahovo
Datum: 1972/73
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Ivana Kranjc
Skenirano: 30. 11. 2013
Oblika: fotografija


1962 Rakek – Razvoj športa po letu 1945 – III.

$
0
0

3. SMUČARSKI SKOKI
 

Skakalca Edo Otrin in Tone Urbas v Delah.

Tone Urbas: njegova poklicna novinarska pot se je začela kot novinar pri Kmečkem glasu, bil je odgovorni urednik TV 15 (danes Svobodna beseda), urednik revije Ribič, bil je tudi član uredniškega odbora Bloški koraki..

Poznamo ga tudi kot vsestranskega športnika in organizatorja športnih prireditev. Najdemo ga kot kegljača, smučarja, predvsem tekača in skakalca, dolgoletnega vratarja rakovških nogometašev, rokometaša, bil je izvrsten kolesar. Nepogrešljiv je bil med drugim tudi pri organizaciji Bloških tekov.

Pri nas lahko rečemo, da je začetek organiziranega smučanja na Rakeku 8. 3. 1931. Takrat so na Občnem zboru SK Javornik (Sportski klub) obravnavali in sprejeli predlog Aleksa Domicelja o ustanovitvi smučarske sekcije.

Na prvem OZ zimsko športne sekcije SK Javornik, 8. 10. 1932 so se na pobudo tajnika Aleksa Domicelja, pričele aktivnosti za postavitev skakalnice. Pričelo se je iskanje primerne lokacije.

Število lokacij skakalnic daje slutiti, da so bili skoki pri nas zelo popularni. Naj predstavim do sedaj znane lokacije:

  1. Domicelj je na seji odbora 21. 10. 1933 poročal, da je delegacija uspela skleniti dogovor z lastnico zemljišča gospo Svetovo o gradnji skakalnice. Lokacija in podatki ali je bila ta skakalnica res zgrajena ni. Za to skakalnico sta ing. Stanko Blovdek in Milan Šubic naredila načrt, ki pa so ga odkupili za boljše čase. Šele leta 1939 zasledimo podatek o izgradnji prve improvizirane skakalnice v Delah.
  2. Na koncu leta 1941 in začetku leta 1942 je bila zgrajena »30 m« skakalnica v Župenici, ki je bila ena največjih v provinci. Načrte za skakalnico je pripravil znan skakalec in učitelj Joso Nedog. Dovoljevala je skoke preko 30 m.
  3. Leta 1945 so potekale aktivnosti okoli izgradnje skakalnice v Delah na zemljišču last Alojza Koščaka, s katerim so se dogovorili za uporabo zemljišča. Skakalnica je bila konec leta že dokončana.
  4. 3. 1948 pride do pobude, da se obnovi skakalnica v Delah, ter sočasno ob njej zgradi še manjšo. Po načrtu Bloudka so se dela začela novembra 1948, končala pa oktobra. Leta 1953 sledi ponovna obnova 30 m skakalnice v Delah

Ostanki Bloudkove skakalnice v Delah letos 21. 2. 2021.

5. Sledita skakalnici v Dovcah. Prva, zgrajena okoli leta 1955, je dovoljevala skoke do 20 m. Sledila je izgradnja nove skakalnice v neposredni bližini prejšnje, ki je dovoljevala skoke do 25 m. To je bilo okoli leta 1966.

DOVCE okoli leta 1962

Od leve: neznan, neznan, Andrej Rebec, neznan, Srečko Rychly, Lado Frelih, za njima Marjan Debevec, Ivan Antončič, Franc, Urbas, Niko Grbec, Jože Udovič, neznan, neznan, neznan.

Pokal: Ekipi za doseženo I, mesto na smučarskih skokih 15. 3. 1970. Verjetno občinsko prvenstvo v Dovcah ali krajevni praznik Rakeka.
Dovce: skakalnica zgrajena okoli leta 1966

Na zadnji stani slike je datum tekme 12. 1. 1971.

Na zadnji stani slike je datum 26. 1. 1971. Zanimiva je zastava Lesnine Ljubljana, verjetno sponzorja tekme.
6. Skakalnica narejena iz snega na Velikem Kilovcu dolžine cca 20 m. Izdelana v letu 1973.
Kilovec 15. 2. 1973

Rezultati na Občinskem prvenstvu v organizaciji mladinske organizacije Rakeka na Kilovcu 15. 2. 1973.

Zmagovalna trojica: 1. Janez Žnidaršič Cerknica 186 točk, 2. Ivan Baraga Rakek 181,9 točk, 3. Jože Arko Rakek 177,4 točke, sledijo Boris Kraševec, Svetozar Prudič, Mitja Štrozak, Andrej Rebec, Oto Kregelj, Slavko Valenčič, Darko Prudič, Janez Prijatelj, Milan Rudolf, Tone Srpan, Janez Petrič, Janez Mekina, Miran Gnezda, Lado Ogreševič.

Najdaljši skoki: Janez Žnidaršič 21 m, Ivan Baraga 20 m, Jože Arko 18,5m.

Jože Arko

Kasneje je nadaljeval s skoki v Logatcu in na 80-metrski skakalnici v Planici.

Neznan skakalec

Komentar Borisa Krašovca: »Ne bi vedel kdo je. Vem pa, kaj bi rekel Jelko, da je malo hiter, kolena niso pod pravim kotom, pa tudi boki so malo preveč nazaj, pa leva roka mu malo zaostaja … Ha ha ha«.

7. Lokacija Mali Kilovec, kot mu pravimo domačini – skakalnica narejena okoli leta 1930 v bližini proge. Naredil jo je Vladimir Strohsack, na kateri je treniral, sicer je bil eden prvih skakalcev pri nas.

8. Skakalnice pa so bile v tem obdobju še: Pircova dolina, Nad skladišči rezerv, Andrejčkova ograda, Tičnica, Ivanje selo – Mrzel dol. Da manjših pod 10 m ne omenjam.

Glede na nekatere evidence naj omenim še prve smučarske skakalce: Vladimir Strohsack, Leo Grom, Dore Brecelj, Miro Šemrov, Dušan Arko, Milan Juvančič, sledili so jim Edo Otrin, Franc Vengust – Ači, Tone Urbas, Stane Mesar in še mnogi drugi.

V spominu mi je klubska tekma v smučarskih skokih na skakalnici v Delah. Po prvi seriji je vodil starosta rakovških skakalcev Dore Brecelj. V drugi seriji pa sta ga za njegove pojme preskočila dva zelenčka. Najprej Edo Otrin in nato še Franc – Ači Vengust. Tega naš Dore, sicer vsestranski športnik, ni prenesel. Snel je smuči in pred razglasitvijo rezultatov s smučmi na ramenih odšel preko Lisca domov.

Povzetek po letih:

  1. Leta 1930 Kilovec ob železnici zgradil Vladimir Strohsack
  2. Leta 1933 (1939) improvizirana skakalnica na Svetovi parceli (lokacija neznana, verjetno nekje v Delah)
  3. Leta 1941 – 1942, »30 m« v Delah, lokacija ni definirana.
  4. Leta 1945 »30 m« na zemljišču Alojza Koščaka v Delah (Župenica)
  5. Leta 1948 obnova te skakalnice in dograditev manjše. Ponovna obnova leta 1953.
  6. Okoli leta 1960 skakalnica v Dovcah, »20 m«. Okoli leta 1966 nova skakalnica v Dovcah »25 m«
  7. Leta 1973 »20 m« Kilovec.

To so trenutno zbrani podatki iz pisnih in ustnih virov. Vesel bom za vaše dodatne vire, podatke in slike.

Viri:

  • Bogdan Urbar: Začetki nogometa in športne dejavnosti med Javorniki in Slivnico 1926 – 1955.
  • Slivniški pogledi št. 71 in 72 2021, Mitja Fajdiga
  • domači arhiv
  • Tone Urbas
  • Srečko Rychly
  • Božidar Prudič
  • Boris Krašovec

Kraj: Rakek
Datum: 1931 – 2021
Avtor: neznani, Miroslav Juvančič
Zbirka: Tone Urbas, Srečko Rychly, Božidar Prudič, Matjaž Bombač,
Skenirano: od 16.2.2021 – 26.3.2021
Oblika: fotografije

1960 Cerkniško jezero — Delo ribičev v Rešetu

$
0
0

Delo ribičev

 

Kraj: Cerkniško jezero
Datum: junij 1960
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 24. 2. 2010
Oblika:  negativ 135

1943 Dunaj – Prestolno mesto

$
0
0

Pred Dunajskim parlamentom z votivno cerkvijo v ozadju plapolajo zastave. Uradni naslov fotografije je Parlament mit Rathaus und Votivkirche, Wien im III. Reich, Beflaggung (Parlament s parkom in votivno cerkvijo, Dunaj v III. rajhu, zastave).

Dvanajstega marca 1938 je Hitler s svojo vojsko izvedel Anschluss (priključitev). Tri dni za tem ga je na Trgu junakov pričakalo 350 tisoč navdušencev. Dan zatem je avstrijska vlada sprejela zakon o “ponovni združitvi Avstrije z nemškim rajhom”. Kot datum priključitve je obveljal 13. marec 1938.

Temeljni kamen za Parlament so položili leta 1874, dogradili so ga leta 1883. Arhitekt je bil Theophil Hansen. V zahvalo ga je po dokončanem delu cesar Franc Jožef počastil z nazivom Freiherr (baron). Med drugo svetovno vojno je bila stavba uničena, a so večino notranjosti obnovili v prvotno stanje.

Rathaus je park ob mestni hiši. Osrednji del je trg, ki služi za razne prireditve, na obeh straneh sta simetrično zasajena parka. Drevesa je zasadil mestni vrtnar Rudolph Siebeck med leti 1870 in 1873. Zaslužen je tudi za drevesa na Ringu in v obeh bližnjih parkih.

Votivno cerkev je dal postaviti cesar Franc Jožef kot zahvalo Bogu, da je preživel atentat na kraju, kjer cerkev stoji. Atentator z nožem je bil madžarski nacionalist János Libényi. Cesar je bil ranjen, a je napad 18. februarja 1853 preživel.

* * *

Sedemdeset let za Hitlerjem sem tudi jaz s sodelavci obiskala Dunaj, ko smo se vračali iz Bratislave. Nas niso bili tako veseli. Ob enajstih smo bili na Dunaju. Zapeljali smo se po Ringu in si z avtobusa ogledali nekatere znamenite stavbe. Potem smo parkirali. Najprej smo si temeljito ogledali Južno železniško postajo, to pa zato, ker so eni morali lulat. Drugi smo imeli čas za ogled postaje in hranjenje s piškoti. Zaradi sranja lulanja smo potem dirkali po mestu. Ogledali smo si Zgornji in Spodnji  Belvedere. Mimo spomenika Mariji Tereziji smo šli na ogled Hofburga, kjer so stanovali, ne slabo, avstrijski cesarji, se pravi tudi naši. Sledil je Trg sv. Mihaela s cerkvijo, Graben, ki je kužno znamenje. Nazadnje smo prispeli pred katedralo sv. Štefana.

Potem smo dobili frej eno uro. Šle smo kupiti razglednice in na eno kofe. Klinc pa tako glavno mesto, če nikjer ni nobenega prostora za posedet. Bilo je lepo sončno vreme, 25 stopinj in vsi Dunajčani so sedeli pred kavarnami. Da bi se kdo malo odmaknil in naredil prostor, ni misliti. Končno smo našle prosto mizo, ampak kelner je bil gotovo Črnogorec. Ga ni bilo od nikoder. Deset minut preden je bilo treba iti, se je pa prikazal. Povedale smo mu, da se nam mudi, naj hitro tisto kofe prinese, ki je, takole med brati koštalo 3,30 evra. Ampak kelnarju se ni mudilo, smo morale potem kofe na eks spit. Vroče.

Ko smo prišle na zborno mesto, ni bilo nikjer nikogar. Al smo prve, al so pa že šli, rečem jaz. Pa sodelavka od daleč zagleda en znan ksiht. Smo bile prve, nam je kar odleglo. Ko smo se vsi zbrali, smo odšli v Kapucinsko grobnico, kjer so pokopani, no, niso pokopani, ko pa truge kar na tleh stojijo, skoraj vsi cesarji in cesarice in njihovi sorodniki. So si vezli čas, mi tudi. Dali so si narediti lepe kičaste krste, ki so meni zelo ugajale. Škoda, da se bom dala sežgat, sicer bi si gotovo eno tako omislila. Za moje pojme in moj spomin, je vodička nanizala malo preveč podatkov, tako da si nisem zapomnila skoraj nič. Vse skupaj je zelo dolgo trajalo. So me bolele nogice in križ. Zaradi dolgega ogleda smo morali dirkat na avtobus. Bili smo mnenja, da je bilo za ogled Dunaja izrecno premalo časa (ker so bili nekateri predlogo v stranišču in vsi skupaj predolgo v Kapucinski grobnici) in smo se odločili, da bomo šli še enkrat za dva dni, da bomo videli vse od zunaj, pa še kaj od znotraj. Od tega so ostale le pobožne želje, ker je predsednica sindikata, ki je urejala izlete, abdicirala. Z naslednjo pa ni bilo nič. Na vseh področjih.

Kar se pa zastav tiče … Ko so partizani osvobodili Ljubljano, so politkomisarji in drugi vojaki hodili po hišah obveščat, da bo treba obesiti zastave. Prišli so tudi k fejst starejši ženici. Veste, ko si star, se bolj upaš povedat, kar misliš, kot ko si mlad. Starejši kot si, več si upaš. Saj – kaj ti pa morejo. Samo še Matilda te čaka. Partizan je rekel ženici: »Mamca, zastavo bo treba obesit.«
»Dajte jo, pa jo bom.«
»Kupit jo bo treba.«
»Ah, kupit! Nemci so jih s sabo prinesli.«

Tu sem uspela prebrati, kaj je na sliki. Na preostalih mi (še) ni uspelo.

Slovarček:

  • Ring: Ringstraße je krožna široka velemestna cesta, ki služi kot obvoznice okoli zgodovinskega starega mestnega jedra na Dunaju. Cesta pelje po krajih, kjer so nekoč stale srednjeveške utrdbe, vključno z visokimi obzidji in širokim obzidjem na prostem.
  • votivna cerkev: narejena, podarjena zaradi (za)obljube
  • abdicirati: odpovedati se kakemu položaju, zlasti vladarski oblasti, odstopiti

Viri:

Kraj: Dunaj
Datum: 1943
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 14. 4. 2012
Oblika: pozitiv na steklu

1952 Trst – Anton Avsec z mladinci na obisku v slovenskih vaseh

$
0
0

Bilo je ob obisku predstavnikov slovenske mladine v Trstu, ko je 20. 6. 1952 domačin slikar Bambič napravil to risbo učitelja Antona Avsca, ki je z drugimi mladinci prišel v tržaško Cono A, potem ko je po zaključku šolanja v okviru mladinskih delovnih akcij že delal v Ljubljani na Strelišču in čistil predel na Barju, šele potem pa prišel s predstavniki mladih iz vse Slovenije v Trst … Nekateri so bili iz Maribora, drugi iz revirjev, tretji iz Ljubljane … Še danes se spominja, kako je tistikrat pred odhodom na Tržaško prav na hitro shujšal dvanajst kilogramov, a je potem med bivanjem v Trstu pojedel veliko rib in sadja in bil do vrnitve že na prejšnji teži …

Trst v t. i. Coni A je bil takrat del Svobodnega tržaškega ozemlja (STO), ki mu je pripadala še cona B v Jugoslaviji. To je bila nekakšna začasna rešitev vprašanja meje med Italijo in Jugoslavijo.

Obiskovalci iz Slovenije so v Coni A vsak dan odšli v eno od tamkajšnjih slovenskih vasi, priredili miting in se srečali z domačini, ki so bili zelo zadovoljni stikov s pripadniki matičnega naroda. Seveda so šli tudi v Bazovico, kjer so bili zaradi protifašistične dejavnosti 6. septembra 1930 ustreljeni Slovenci Ferdo BidovecFran Marušič in Alojz Valenčič ter Hrvat Zvonimir Miloš, člani ilegalne primorske protifašistične in narodnoobrambne organizacije TIGR. Tam so spoznali še petega antifašista, ki je bil prav tako obsojen na streljanje in je takrat tudi že bil na strelišču, a je zadnji hip prišel kurir z obvestilom, da mu je smrtna kazen spremenjena v dosmrtno ječo. Pozneje je bil v Rimu zaprt, ob kapitulaciji Italije pa je ušel v Bari k zaveznikom in se potem z eno od prekomorskih brigad vrnil v domače kraje …

Še mnoga druga zanimiva in pomembna znanstva so se tedaj sklenila … Ko pa so v Ložu leta 1954 zidali zadružni dom, so bili pri tem udeleženi zidarji s tržaške Primorske, prav iz teh krajev, komandant mladinske delovne brigade, ki je sodelovala, pa je bil Tržačan … Povezave Primorcev, ki so potem ostali pod Italijo, z matičnim narodom so bile tedaj tradicionalne, pristne in trdne.

Na tiste dni v Trstu pa je Antonu Avscu ostal še drugačen spomin:

Seveda smo se šli takrat tudi namočit v morje … Bilo je ravno svetovno prvenstvo v nogometu na Finskem, ko smo bili tam in se kopali. Ampak na plaži so mene prijeli policaji, t. i. čerini, ker naj v svojih kopalkah, ki smo jim rekli minimalke*, ne bil dovolj spodobno oblečen! … Takrat so mi spremljevalke, Slovenke domačinke pomagale, da sem se rešil. Čez cesto na črpalko sem šel pit vodo in tam so me prijeli, najprej dva, potem jih je prišlo še več. Ko so dekleta videla, kaj se godi, je ena pobrala moje stvari, potem pa so namenoma povzročile dovolj velik kraval, da so pritegnile pozornost policajev. Jaz pa sem to izkoristil, bliskovito skočil v morje in odplaval, kolikor sem le mogel hitro in daleč. Vsake toliko sem potem med plavanjem samo dvignil roko, da so dekleta med množico kopalcev videla, kje sem in me spremljala po obali. Precej nižje, kjer sem prišel ven, smo spet prišli skupaj …

Kdo bi vedel, da je moralo biti tam telo tako zelo zakrito, da so bile minimalke premalo!

Toda do tega obiska v Trstu je mladi Tone Avsec po hudi vojni izkušnji prehodil še dolgo pot izobraževanja, mladinskih delovnih brigad, športnega in družbeno političnega delovanja …

* Minimalke so bile popularen kroj moških kopalk, ki so ga spretne šivilje v tistih skromnih časih sešile tudi iz klotastih trikotnikov odsluženega dežnika ali sestavile iz ostankov drugega blaga. Ob eni strani so se zavezale s trakci ali zapele z gumbki.

Kraj: Trst
Datum:20. 6. 1952
Avtor: Milko Bambič, slikar
Zbirka: prof. Tone Avsec
Skenirano: —
Oblika: skenirana datoteka, mail

1956 Lopar – Taborjenje ob Rajski plaži (2)

$
0
0

Takole je pozirala družinica mojega strica Jaroslava na taborjenju na otoku Rabu. Na sprožilec je pritisnil najverjetneje moj oče.

Radi so šli z nami na morje, čeprav ni bilo na voljo osnovnih civilizacijskih ugodnosti. Vsi smo si želeli uživati na peščeni jadranski plaži ter se naužiti morja in sonca. Malček Jaroušek ima na glavici zavezano rutko, ker je imel zaradi vetra težave z ušesi. Počuti se varnega v naročju svoje mamice Vere.

Na taborjenje smo prinesli čim več s seboj, saj je bilo treba misliti na vse; tudi posodo in določeno zalogo hrane. To velja seveda za odrasle, otroci pa nismo imeli takih skrbi. Na srečo je bil v neposredni bližini naših dveh šotorov potok, ki se je izlival v morje. Bil je čist in rad sem opazoval ribice v njem. “Kaj bi se zgodilo, če bi ujel ribico in jo odnesel v morje?” sem pomislil. “Ali bi tam tudi plavala?” Oče mi je razložil, da bi sladkovodna ribica poginila v morju, ker je zanjo preslano in neprimerno. Vodo iz potoka smo torej imeli. Ne spomnim se, da bi hodili po vodo v Lopar.

Kuhali smo streljaj od šotorov, kjer sta očeta uredila ognjišče. Čez kamna sta položila železno ploščo. Dobro se spominjam, da smo zjutraj redno kuhali kavo iz proje in z mlekom v prahu pripravili odlično belo kavo. Kadar je bilo vetrovno, smo občutili pravi “raj” peščene Rajske plaže. Pesek smo imeli v kavi in povsod drugod. Kljub temu smo uživali in se veselili vsakega novega dne. Vse naokoli je bilo dovolj suhljadi, tako da ni bilo težav s kurjavo. Morali pa smo paziti, da ne pride do požara. Ne vem več, kaj vse smo kuhali, verjetno tudi kaj iz konzerv. Kmalu po prihodu smo poskusili skuhati krompir v morski vodi, češ da ga potem ne bo treba soliti. Bil je ogaben, ker je Jadransko morje pač preslano. Tu in tja so nam prinesli kaj za pod zob domačini in nam prodali svoje pridelke, celo sadje in vino. Nekoč so nam prinesli lepo oskubljenega piščanca, kar je bila prava posebnost. Niti doma nisem videl kaj podobnega v prodaji, saj se je dalo kupiti na tržnici le živo perutnino. Kadar je prišla naokoli brhka mladenka s sadjem, je stric Jaro namenoma kupoval sadeže po kosih, da se je dekle čim večkrat sklonilo in ji je lahko gledal v bujno nedrje.

Vreme je bilo lepo poletno in veliko smo se kopali v morju. Neke noči je prihrumela nevihta z močnim nalivom. Pod našim šotorom je drla voda. Reševati je bilo treba stvari iz šotorskega predprostora, kjer ni bilo gumiranega dna. V stričevem šotoru niso imeli takih težav, stal je očitno na pravem mestu.

Ob večerih so odrasli pili vino in se veselo šalili. Bili smo na samem in babica Emilija se je takoj počutila zelo varno, ko ga je popila kakšen kozarček.

Stranišče smo najprej imeli kar v gozdu. Sčasoma se je še nekaj dopustnikov utaborilo nekoliko naprej od nas in odrasli so pripravili sredi trstike, na bližnji vzpetini ob gozdu, nekakšno latrino. Razpoznavni znak za zasedenost je bila rdeča zastavica na koncu dolge palice. Tako smo vendarle dobili vsaj eno civilizacijsko dobrino. Tuša seveda nismo imeli, zato je prišel potok še kako prav, pa tudi morje.

Nekega dne me je začelo boleti na desni strani trebuha. Ker po dveh dneh ni bilo bolje, me je pregledal zdravnik, ki je taboril z družino nekoliko naprej od nas. Predlagal je takojšen odhod v bolnišnico na Reko, ker se s slepičem ni šaliti. Že prejšnje leto so mi ga teden dni hladili z ledom v ljubljanski bolnišnici in me nato poslali domov, ker otrok niso hiteli operirati. Tudi na Rajski plaži se je bolečina umirila in ni bilo treba prekiniti dopusta. Operaciji pa se nisem mogel izogniti. Čez triindvajset let sem urgentno pristal v bolnišnici in se končno rešil te nadloge.

Na Rajski plaži nisem imel vrstnikov za druženje. Bratranec je bil zame še premajhen, vendar sva se kljub temu poskušala igrati. V bližnjem šotorišču sem končno spoznal deklico Matejko, Štajerko, s katero sva se družila ob popoldnevih.

Čez čas nam je skopnela zaloga osnovnih živil. Na Loparju ni bilo trgovine, zato je bilo treba organizirati “ekspedicijo” v mesto Rab. Tja so se skupaj odpravili stric Jaro z Vero in moj oče. Drugi smo ostali v taboru. Na povratku so po dogovoru zaukali s hriba. Tako smo vedeli, da bodo kmalu pri nas. Izkazalo se je, da je bila v mestu Rab le skromna izbira. Nekaj so vendarle prinesli in za to prehodili tisti dan vsega skupaj okoli petindvajset kilometrov.

Za kuhanje smo uporabljali predvsem aluminijasto posodo. Imeli smo tudi ponev, kar lahko vidimo na sliki. Tudi menažke, iz katerih smo jedli, so bile iz aluminijevih zlitin. Na žaru nismo ničesar pekli, ker večinoma za to nismo imeli nič primernega in tudi ne ustrezne rešetke ali mreže. V enem od zalivov sva enkrat s stricem ujela vsak po eno ribo. Ko smo ju spekli v ponvi, sta bili premajhni, da bi se lahko vsi najedli.

S stricem oba čepiva, ker takrat še nismo vedeli, kaj so bolečine v sklepih.

Obisk domačinov s svojo ponudbo je bil za otroke pravo doživetje. Seveda ne zaradi ponudbe, ampak zaradi oslička. Z bratrancem sva ga z veseljem zajahala ob skrbnem nadzoru tete Vere.
Stric pa je pritisnil na sprožilec.

Mali bratranec je zelo užival na oslu. Mamica ga je posadila nanj in je pri tem povsem pozabil na težave z ušesi. Tako nam je vsak prihod domačinov popestril letovanje.

“Oj, kako prav bi nam prišel takšen osliček na poti z Raba do Loparja in nazaj,” sem pomislil. Škoda, da se takrat domačini še niso vedli dovolj poslovno, da bi ponujali storitev “Rent a Donkey”. Namesto oslov smo vlačili prtljago sami.

Viri:

  • Jaroslav Franke (fotografije)

Kraj: Lopar, otok Rab
Datum: poletje 1956
Avtor: Jaroslav Franke, Marjan Lavrenčič
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 19. 3. 2021 (Janez Lavrenčič)
Oblika: skenirana datoteka

Viewing all 3576 articles
Browse latest View live