Železniška postaja Postojna se je v času gradnje avtoceste Vrhnika-Postojna (1970-1972) zelo spremenila. Podrtih je bilo nekaj objektov, kot sta kurilnica in obračalnica. Odstranjenih je bilo nekaj stranskih tirov, zgrajen pa je bil tudi nov medtirni peron s podhodom, ki je še danes v funkciji.
Rapalska meja med kraljevinama Italijo in SHS je leta 1920 zelo posegla v naše kraje. V obdobju med obema svetovnima vojnama je bila Postojna mejna postaja, ki je pripadla Italiji, Rakek pa na drugi strani Jugoslaviji. Zaradi mejnih potreb sta bili obe postaji zelo povečani – še posebno postajna poslopja, pa tudi tiri in tirne naprave. V Postojni sta bili kurilnica in obračalnica zgrajeni še pred prelomom stoletja. Osem mesecev pred otvoritvijo proge Ljubljana-Trst je bil v promet predan odsek Ljubljana-Postojna.
Pogled na postajo Postojna leta 1971 z juga proti severu oz. v smeri Rakeka. Na levi strani se nahaja tovorno skladišče, za njim pa postajno poslopje. Na desni strani se vidi poslopje kurilnice s pripadajočimi objekti ter opuščeno okroglo betonsko jamo, kjer je nekoč bila obračalnica. Med kurilnico in gozdom se že vidijo prva dela na trasi avtoceste. Prav zaradi avtoceste so bili porušeni vsi objekti na vzhodnem delu postaje.
Kurilnica v Postojni je imela dva tira, prvotno pa je bila namenjena parnim lokomotivam. Več ur pred začetkom vožnje je bilo potrebno parne lokomotive zakuriti, da se je tlak pare v kotlu dvignil na določen nivo, da se je lokomotiva sploh lahko premaknila. Kurilnice so služile še za oskrbo lokomotiv z vodo in s premogom ter tudi za manjša popravila in preglede lokomotiv. Italijani so leta 1936 v celoti elektrificirali progo Trst-Sežana-Postojna in Pivka-Reka, tako da se je število parnih lokomotiv na elektrificiranih progah začelo zmanjševati, saj so jih zamenjale električne lokomotive in elektromotorne potniške garniture litorine. Na desni strani lesenih pragov se v tiru vidi kanal za pregled tirnih vozil. V času parne vleke so se ti kanali uporabljali za praznjenje lokomotivskih pepelnikov.
Betonska krožna jama obračalnice v Postojni. Poleg Postojne, so bile obračalnice nekoč še na Rakeku, v Pivki, Divači in v Borovnici. Obračalnica je bila zelo aktualna v času, ko sta bila Rakek in Postojna mejni postaji in je veliko število vlakov tu končalo ali začelo vožnjo, zato je bilo treba lokomotive obračati, da so vedno vozile z dimnikom naprej. Do leta 1933 so lokomotive z Rakeka vozili na obračanje tudi v Postojno, nato pa je zaživela nova obračalnica na Rakeku.
Tako kot na Rakeku, je tudi v Postojni obračalnica izgubila ves pomen po koncu druge svetovne vojne, ko se je meja ponovno premaknila proti zahodu. Vrtljivi jekleni deli so bili odstranjeni in tako kot z Rakeka verjetno poslani nekam v južne kraje nekdanje skupne države Jugoslavije. Kdo ve, mogoče so danes še vedno v uporabi in se na njih, namesto parnih, vrtijo kakšne druge lokomotive.
Slovarček:
- kurilnica: območje, kjer so se zakurile parne lokomotive, preden so začele z vožnjo
- SHS: Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev
- obračalnica: naprava za obračanje železniških tirnih vozil
- litorina: vzdevek za italijanske potniške garniture z električnim ali dizelskim pogonom
Kraj: Postojna
Datum: 17. 7. 1971
Avtor: Radivoj Pleterski
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 10. 12. 2014
Oblika: negativ 135