Quantcast
Channel: Stare slike
Viewing all 3595 articles
Browse latest View live

1971 Postojna – Gradnja perona

$
0
0


Gradnja prvega avtocestnega odseka Vrhnika-Postojna v letih 1970-1972 je zelo vplivala tudi na železnico, saj mimo naših krajev večji del potekata vzporedno. Postaja Postojna je zaradi neposredne bližine avtoceste zelo spremenila svoj videz. Za vedno sta bili izgubljeni kurilnica in obračalnica, a tema tega prispevka je gradnja novega perona.

Za tekoči železniški promet in varnost potnikov na postajah je zelo pomembno, da potniki na perone dostopajo izvennivojsko preko nadhodov ali podhodov. Nivojsko prečkanje tirov, kot je npr. na postaji Rakek, zahteva vso pozornost prometnega osebja, ker vlaki v času, ko potniki hodijo na ali s perona, ne smejo peljati po tirih, na katerih so potniki. Nivojski dostop na peron torej pomeni oviro v železniškem prometu in vlakom povzroča dodatne zamude, saj morajo zaradi “varovanja potnikov” pogosto čakati na uvoznem signalu pred postajo.


Legendarna češkoslovaška Tatra 138, nesporna kraljica slovenskih gradbišč v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja, dovaža material za medtirni peron v Postojni. Proizvajali so jo v obdobju 1959-1971, poganjal pa jo je osemvaljni, zračno hlajeni, dizelski motor z močjo 133 kW. Njena posebnost so bila poševno postavljena kolesa, ko ni bila obremenjena s tovorom. Pri polni obremenitvi so se kolesa poravnala in bila pravokotna na cesto.


Težka motorna drezina št. 106, izdelana v Mašinski industriji Niš leta 1965. Namenjena je bila za vzdrževanje in gradnjo električne vozne mreže. Dizajn kabine je bil res po(ne)srečen: podobna je bila morski pošasti iz temnih globin oceana. Za kabino je imela posebno dvigalo za montažo vozne mreže. Drezina je bila leta 1992 razrezana za staro železo. Njena mlajša sestra pa je še vedno ohranjena in se že 30 let skriva na postaji v Pivki.

Postojna je sodoben medtirni peron dolžine 270 m s podhodom dobila še pred otvoritvijo avtoceste, konec leta 1972. S tem se je varnost potnikov in prometa na postaji bistveno izboljšala, le potniki so tedaj jamrali, da potrebujejo veliko več časa, da pridejo do perona. Ima pa ta peron tudi pomanjkljivosti: nahaja se v krivini, hišici, ki pokrivata stopnišče podhoda na peronu, pa onemogočata pogled strojevodje proti koncu vlaka. Speljevanje potniškega vlaka mora zato biti toliko previdnejše. Glede na današnje zahteve pa bi dostop na peron poleg stopnic moral biti opremljen še z dvigali za funkcionalno ovirane osebe, npr. na invalidskih vozičkih.

Slovarček:

  • peron: infrastrukturni objekt preko katerega potniki vstopajo ali izstopajo iz vlaka
  • kurilnica: območje, kjer so se zakurile parne lokomotive, preden so začele z vožnjo vlaka
  • obračalnica: naprava za obračanje železniških tirnih vozil
  • Tatra: češkoslovaška tovarna, ki med drugim proizvaja tudi tovornjake. Ime je dobila po gorovju Tatre
  • drezina: železniško vozilo za vzdrževanje prog
  • varovanje potnikov: ko potniki preko tirov dostopajo na peron, morajo vlaki, ki sekajo njihovo pot, običajno stati na uvoznem signalu pred postajo

Viri:

Kraj: Postojna
Datum: 17. 7. 1971
Avtor: Radivoj Pleterski
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 28. 9. 2014
Oblika: negativ 135


1975 Markovec – Grablje Lohnetovega očeta

$
0
0


Na čisto sveži sliki, ki jo je posnel urednik Miloš Toni, so ene zadnjih ohranjenih grabelj, ki izhajajo iz delavnice Matevža Mlakarja, Lohnetovega očeta iz Markovca. Narejene so bile okoli leta 1975, tu pa so postavljene na edini pravilni način, kajti vsak drugačen se prej ali slej maščuje: če stojijo z zobmi navzven, se hitro popeljejo vstran in padejo komu na glavo. Če ležijo na tleh z zobmi navzdol, jih kadarkoli nekdo pohodi in polomi. Najbolj zahrbtna lega grabelj pa je na tleh z zobmi navzgor – takrat jih lahko nevede “najdeš”, ko stopiš nanje in dobiš udarec po glavi. Grabelj se ni smelo puščati na dežju, ker so razpokale, za stalno pa tudi na soncu ne, ker so se razsušile in začele razpadati – mesto hrambe jim je bilo samo pod streho na suhem in zračnem mestu. Podobno kot za ostala kmečka orodja.

Pogosto sem opazovala Lohnetovega očeta pri izdelavi tega na kmetih nujno potrebnega orodja, po katerem so on in sinovi sloveli ne le po Loški dolini, ampak precej čez. Celo na sejem v Metliko so jih nosili prodajat in nikoli niso nobenih prinesli nazaj. Ljudje so se pulili zanje, ker so bile prielčne, to je priročne, lahke, trpežne in učinkovite. Pa še prav ljubko okrašene. Grabeljšče je bilo ravno prav debelo in dobro zglajeno z rašpljo in smirkovim papirjem, da ni preveč ožulilo rok, tudi ko je bilo še čisto novo. Seveda pa je moralo ostati čisto in ne popackano z zemljo, kot je to na sliki – včasih ni bilo ne čistih ne umazanih rokavic, samo bolj ali manj potne gole roke.

Čeljust in grabeljšče nista bila spojena povsem gladko, vedno je čisto malo lesa štrlelo ven – tako je bilo orodje trdnejše, saj les diha in se spreminja glede na vlažnost.

Vsakemu zobu se pozna, da ga je prirezala in skrbno poravnala vešča roka. Če je na vrhu čeljusti ostala majhna nepravilnost, ni bilo hudega, glavno da so bili zobje enako dolgi, poravnani in trdno vstavljeni. Čeljust je na koncu prirezana poševno in tako razbremenjena odvečne teže.

Lohnetove grablje imajo osebnost in sporočilo: uživaj v lepoti izdelka in naj ti bo delo v čast in veselje.

Mesto razcepa grabeljšča je bilo vedno skrbno okrepljeno z ozkim trakcem tanke pločevine.

Rožica je bila naslikana čisto nazadnje s pomočjo šablone, čopiča in barve iz pločevinaste škatlice … Brez nje Lohnetove grablje nikoli niso šle od hiše. Vsak izdelovalec grabelj je imel mušter s katerim je okrasil svoj izdelek. Lohnetove grablje so imele na šestih mestih odtisnjen ta stilizirani rdeči nageljček.

A naj poskusim opisati po vrsti, kako so Lohnetov oče delali te grablje. Posla so se lotili potem, ko so se kot delavec na Žagarjevi žagi Pri Špetnaku ponesrečili in si poškodovali hrbtenico. Za težka dela niso bili več, za veliko družino pa je bilo treba zaslužiti še kaj, saj sta bili kmetija in invalidnina skromni. Tega dela so se naučili še kot fant na Knežji Njivi, kjer so možje izdelovali različne lesene izdelke, predvsem posode, a najbrž kdo tudi grablje.

Lohnetov oče so, predvsem v hladnem delu leta, večkrat odhajali s krivcem ali/in žagico mimo naše hiše v gozd na Markov hrib in naprej proti Kneškim vratom. Imeli so natančno ogledane leskove in drenove grme ter jesenova drevesa – na katerih legah rastejo najbolj ravni z najmanj grčami in najtrdnejši, kdaj bodo primerni in ravno prav debeli za posek … Vse tri vrste lesa so potrebovali za svoj izdelek.

Gotovo so se držali starih izkušenj in naukov o primernem času in pravi luni za sečnjo, da je bil les čvrst in lahek. Takrat sem včasih videla, ko sta s sinom na ramah prinesla z gmajne težki butari leskovih palic za grabeljšča. Zdi se mi, da je bilo to vedno v mili zimi brez snega ali zgodaj spomladi. Potem so te palice na rezilnem stolu z rezilnikom na grobo obelili in jih dali sušit, postavljene ob južni strani kolnice. Ali pa so sušili neobeljene? Ne vem zagotovo, a zdi se mi, da je to sušenje trajalo prav do jeseni, ko je bilo vse drugo delo pri hiši že narejeno. Takrat so v hišo, kjer je bila peč, iz štibelca ali iz kolnice prestavili virštat in tiste do čistega obeljene palice na debelejšem koncu po dolžini dvakrat globoko zarezali z majhno žago, da so nastali trije roglji, na katere so potem pritrdili čeljust, ki nosi zobe. Da so jih lahko pravilno oblikovali, so jih za nekaj časa dali v krop, razprli in upognili. (Najbrž so imeli za pomoč kak model ali drugačen pripomoček, da so bila vsa grabeljšča enaka). To zvijačo s kropom so uporabljali tudi izdelovalci smuči in košar iz vrbovih šib.)

Čeljust grabelj so naredili iz tankih in čisto belih jesenovih deščic brez najmanjše grčice, natančno odmerjenih in lepo obdelanih. V enakomernih razdaljah so na trdno vpeti deščici skrbno izvrtali ravno prav velike luknje za zobe … Te deščice niso bile nažagane, ampak nacepljene iz kratkega jesenovega krlička in potem poskobljane in zglajene. Vsaka čeljust, ki je imela konce lično prirezane, da je bila lažja, je imela osemnajst zob. Pri vrtanju ni smelo iti nič narobe, saj je ena napačno narejena luknja pokvarila vso čeljust.

Zobje za grablje so bili iz dober pedenj dolgih in na četrtine razcepljenih kosov debelc črnega drena, ki cvete rumeno in ima jeseni okusne drnulje … Morali so biti ravni in brez grčk. Na primerno dolžino narezane suhe drenove klince so oblikovali s posebnim skobeljnikom, draksljem, ki je imel okroglo odprtino za les in ročico, ki jo je bilo treba vrteti ter tako počasi kot s šilčkom oblikovati vsak posamezen zob. Del zoba, ki so ga vstavili v luknjo na čeljusti, so oblikovali posebej, zdi se mi, da s posebnim nožkom, foučem. Zunanji konec zoba je bil rahlo poševno prirezan, čeljust pa je bila z grabeljščem tudi spojena nekoliko pod kotom – da je bilo orodje res učinkovito, da se čeljust ni snela, da so grablje pri vlečenju lepo tekle in se niso zatikale in se tudi zobje niso preveč lomili ali obrabljali. Vsak kupec je grablje preveril tudi glede na naklon čeljusti – če je bila ta pritrjena preveč podse, grablje niso dobro pobirale bilk, če je bila postavljena preveč od sebe, so se zatikale … Kdo ve kakšne trike vse so poznali Lohnetov oče, da so bile njihove grablje tako priljubljene. In koliko znanja!

Pozimi so gospodarji večinoma sami popravili svoje orodje, za zahtevnejša dela okoli grabelj pa so vskočili Lohnetov oče: nadomestili so izpadle ali polomljene zobe, zlomljeno grabeljšče ali nalomljeno čeljust, ki so ji včasih za silo malo podaljšali življenje tudi tako, da so jo na počenem mestu trdno povili s tanko žico.

Spretno in učinkovito uporabljati grablje so včasih zlasti deklice učili že od malega, ob svojem času je tudi Miklavž kdaj prinesel otrokom njihovi velikosti prilagojene grablje, da so si že znali, ko so odrasli, tudi z njimi služiti vsakdanji kruh kot žernadarji oziroma žernadarice.

Bilo je nekoč med obema vojnama, ko sta se v košnji vrhniškemu trgovcu za grabljici udinjali dve Potočanki, ena velika in postavna, druga precej manjša. Ves dan sta hiteli in zvečer, ko je prišel čas plačila, je gospodar prvi brez besed izplačal dogovorjeni znesek, drugi pa je rekel: “Ti imaš pa kratke roke, nisi tako pograbila!” in je pomišljal pri plačilu. Ta je ostala brez besed, pač pa se je zanjo pognala sodelavka: “Glih taku je dejlala ku jest in glih tulku je pograbla!” Potem ji je menda plačal … Tako je pripovedovala Rihtarjeva teta …

V mojem času nismo več hodile na žernado, pač pa je bilo večkrat treba odslužiti kakšno uslugo ali preprosto drug drugemu pomagati … Aj, je bilo vroče, al’ smo bili zmatrani in dokler se roke niso utrdile, je bilo tudi žuljev precej! Pa če so bila grabeljšča še tako gladka …

Slovarček:

  • grabeljšče: ročaj grabelj
  • hiša: glavni prostor v notranjski kmečki hiši
  • štibelc: stranska soba v kmečki hiši
  • virštat: mizarska delovna miza
  • drakselj: skobeljnik
  • fouč: ukrivljen nožič
  • žernada, žernadar: dnina, dninar
  • krivec: vejnik, brinov nožič, rezilo z ročajem za klestenje vej
  • rašplja: rašpa; orodje za grobo glajenje lesa. Na Babnem Polju: raušpla
  • Glih taku je dejlala ku jest in glih tulku je pograbla!: Ravno tako je delala kot jaz in ravno toliko je pograbila!
  • mušter: vzorec
  • grčke: grčice, majhne grče

Viri:

  • Franc Mihelčič, Cerknica, november 2023, ustno
  • M. Ožbolt: Andrejeva stopinja, zal. Kmečki glas, Lj., 2004

Kraj: Markovec
Datum: grablje okoli 1975, slika 2023
Avtor: slika Miloš Toni, grablje izdelal Matevž Mlakar
Zbirka: Milena Ožbolt
Fotografirano: 2. 11. 2023
Oblika: predmet

1976 Stari trg – Radosti na smučišču Ulaka

$
0
0


Tega leta je v prvi polovici marca zapadlo veliko snega. Sneg je začel padati 8. marca in je padal tri dni. Ceste v Loški dolini so bile neprevozne, saj je zapadlo skoraj 2 m južnega snega. Cestni promet je popolnoma zastal. Cesto Stari trg – Lož so ljudje odpirali z lopatami. Delavci v Kovinoplastiki Lož so s strehe tovarne sneg odstranjevali z lopatami. Bali so se, da se bo streha pod težo snega sesedla.

Nadobudni loški smučarji, ki teh skrbi niso imeli, so na smučišču Ulaka pridno teptali sneg za smuk progo z vrha Ulake proti proti stari osnovni šoli. Pod potjo, ki gre k šoli, so napravili skakalnico, ki je omogočala skoke preko poti in železne ograje na sam vrt osnovne šole.

Zaletna steza je bila dolga okoli 200 m – od smrekovega gozdička na Ulaki do izdelane skakalnice pod potjo pred šolsko ograjo. Poskusni skok čez pot in železno ograjo, ki je bila visoka blizu 1,5 m, so najprej opravili starejši smučarji, za njimi pa še mlajši smučarji takratnega Smučarskega kluba Loška dolina.

Atraktivne skoke na šolski vrt sta dobro opravila brata Voljč, Janez in Robert. Doskoki na vrt so se včasih končali tudi na fasadi osnovne šole.

Robert Voljč pri skoku v šolsko gredo

Prispevek je napisal: Franc Mihelčič.

Kraj: Stari trg pri stari šoli
Datum: marec 1976
Avtor: Franc Mihelčič
Zbirka: Franc Mihelčič
Skenirano: 13. 11. 2023
Oblika: 2 fotografiji

1938 Dunaj – Schönbrunn

$
0
0


Na sliki so obiskovalci gradu Schönbrunn na Dunaju. Slika je nastala 14. aprila 1938 po anšlusu, saj so na njej tudi že nemški vojaki. Zanimiv je predmet v spodnjem levem kotu. Na njem so tri številke. Tako je fotograf označil skupne. Kasneje mu je to olajšalo sortiranje in iskanje slik, ki so jih kupcem pošiljali po pošti.

Grad se nahaja v dunajski najpremožnejši soseski Hietzing. Njegovo prvotno ime je bilo Katterburg. Bil je življenjsko delo Marije Terezije in do konca njenega življenja je postal spomenik velike cesarice. Kaj se je zgodilo po prvi svetovni vojni? Cesar Karel in cesarica Zita sta tiho in skoraj neopaženo za javnost zapustila dvorec 12. novembra 1918. Naslednji dan so odprli blagajno in trgovino s spominki. Palačo so odprli turistom za ogled.

Med drugo svetovno vojno so dele palače uporabljale nacistične varnostne in vojaške policije. Kljub temu so bili ogledi dovoljeni vse do jeseni leta 1943. Zaradi grozečih bombnih napadov so številne dragocene predmete odpeljali in skrili v rudniku soli. Stavbo je zadela bomba 19. februarja 1945. Požar ni izbruhnil in škoda ni bila velika v primerjavi z drugimi deli mesta. Ko je zavezniška vojska zasedla Avstrijo, je bil v Schönbrunnu upravni sedež britanskih sil od 1945 do 1955. Uporabljali so ga tudi za uradne priložnosti. Prirejali so vojaške parade, proslave in ognjemete, ki so se jih Dunajčani številčno udeleževali. Po odhodu Angležev so palačo uporabljali za državniške sprejeme nove avstrijske republike. Približno v istem času so pričeli Avstrijci idealizirati dobre stare cesarske čase, ki so jih želeli po prvi vojni na hitro pozabiti. Nostalgija in kult cesarstva sta hranila zgodbo o uspehu Schönbrunna, ki je postal glavna turistična atrakcija države in kura, ki nosi zlata jajca. Kljub temu da so gradnjo finančno podprli vaši predniki, boste za dveurni ogled odšteli 48 evrov. Če ni že kaj več.


Fotografiral je fotograf ateljeja Foto Fachel na Dunaju. Prav tako fotografijo z isto serijsko številko sem našla na avstrijski prodajni spletni strani starih slik.

Slovarček:

  • anšlus: anschluss – je nemški izraz za aneksijo Avstrije k Tretjemu rajhu 13. marca 1938.

Viri:

Kraj: Dunaj
Datum: 14. 4. 1938
Avtor: Foto Fachel, Dunaj
Zbirka: Breda Sikkens
Skenirano: 25. 8. 2010
Oblika: razglednica

Nova vas 1973/74 – 8. razred z učitelji na valeti

$
0
0


V šolskem letu 1973/74 je skupina učencev 8. razreda dočakala zaključek šolanja na osnovni šoli Nova vas. Sledila je le še valeta.

Generacija učencev na sliki je imela dve učiteljici za poučevanje nemščine. Skozi štiri leta sta se kar lepo izmenjavali med seboj v poučevanju in porodniškim dopustom. Ko je šla na porodniško Ladi Oblak, jih je učila Marjanca Širaj. Naslednje leto je odšla na porodniško Marjanca in jih je zopet učila Ladi. In tako še enkrat do konca osmega razreda.

Na dan valete so se vsi zrihtani, sfrizirani in prešerne volje še zadnjič slikali skupaj s svojimi učitelji. Ravnateljstvo je zadnjega pol leta prevzel Janez Praprotnik. Nasledil je dolgoletnega ravnatelja Franca Čebohina. Na sliki je tudi nekaj učencev iz 7. razreda. To so njihovi nasledniki, ki so jim na sami prireditvi svečano predali šolski ključ. Slavko Pavlič, Jožica Marinček in France Dobravec imajo na sliki ključ še v svojih rokah, na lepo vezeni blazini. Kasneje je sledila manjša zabava oziroma žurka, kot bi temu rekli danes. Plesali so in se zabavali, pa tudi kaj malega popili. Čas je prehitro minil za skupno druženje. Od tu naprej so odšli vsak po svoji poti in novim dogodivščinam nasproti.

  • Sedijo: Irena Škrabec (Nova vas), učitelj Srečko Bavčar, učiteljica Ivica Škrabec in ravnatelj Janez Praprotnik.
  • Druga vrsta: učenec 7. razreda Franc Anzeljc (Hudi Vrh), zadaj Danica Avžlahar (Fara), učenec 7. razreda Ivan Lah (Glina), France Modic (Velike Bloke), Darinka Bobanovič (Ravne), -Slavko Pavlič (Hudi Vrh) in Jožica Marinček (Veliki Vrh).
  • Tretja vrsta: Jožica Lah (Nova vas), Breda Jakopin (Velike Bloke), Franci Turk (Nova vas), Marta Mišič (Hudi Vrh) in Jože Pavlič (Ravnik).

  • Sedijo: ravnatelj Janez Praprotnik, razredničarka Milena Kulič, učitelj Vinko Hace, učiteljica Ladi Oblak, Milena Avžlahar (Fara) in Olga Knavs (Nova vas).
  • Druga vrsta: Jožica Marinček (Veliki Vrh), Franc Dobravec (Velike Bloke), Jože Matko (Hudi Vrh), Jože Kovač (Ravne), Milena Žgajnar (Metulje), Marjan Anzeljc (Velike Bloke) in Vanda Miklavčič (Velike Bloke).
  • Tretja vrsta: Jože Pavlič (Ravnik), Andreja Lužar (Lužarji), Darko Zupančič (Nova vas), Lado Zakrajšek (Ravne), Marta Modic (Velike Bloke), Igor Zakrajšek (Hudi Vrh) in učenec 7. razreda Stane Kavšek (Hudi Vrh).

Viri:

  • Breda Turšič
  • Jože Pavlič

Kraj: Nova vas
Datum: 1973/74
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Jože Pavlič
Skenirano: 17. 4. 2023
Oblika: fotografija

1974 Rakek – Ramparji in elektrifikacija

$
0
0


Delavci Brestove špedicije na Rakeku pri vsakodnevnem delu: nove in nove pošiljke rezanega lesa v zimi 1973/74. Rakovški ramparji s tovornjaka prekladajo colarce v madžarski vagon, a še ni nujno, da bo tovor šel na Madžarsko. Les je zrasel v Notranjskih gozdovih in bil razžagan na eni od Brestovih žag.

Do leta 1955 so ramparji lahko še brezbrižno prekladali tovor. Po tem letu pa so morali biti nadvse previdni, ker je prišlo do prve povojne elektrifikacije železniških prog v Jugoslaviji. Maja 1955 je bil z enosmerno napetostjo 3 kV v celoti elektrificiran odsek Postojna-Rakek in s tem tudi postaja Rakek. Prva električna lokomotiva je v Ljubljano pripeljala novembra 1962. Odločitev za napetost 3 kV je bila tedaj logična, ker so Italijani že leta 1936 elektrificirali progo Trst-Sežana-Postojna. Z elektrifikacijo proge se je postopoma začel zaton parnih lokomotiv.


Ramparja, na levi Stane iz Grahovega, na desni Stane Bambič z Rakeka. V ozadju sta vidni še stavbi sodišča in pekarne na desni strani.


Ramparji, od leve proti desni: Viktor Opeka iz Ivanjega sela, ki zakriva neznanega ramparja in moj ded Franc Galanti z Rakeka. Svoje glave imajo v neposredni bližini električne vozne mreže. Na žagancah je še sneg.

Če so ramparji prekladali tovor na tirih, ki niso bili elektrificirani, potem ni bilo posebnih postopkov. Toda večina tirov na Rakeku je bila pod štromom, zato ga je bilo treba pred prekladanjem nujno izklopiti. Za izklope je običajno poskrbel prometnik, ki je preko ročnih stikal na stebrih vozne mreže izklapljal in vklapljal posamezne skupine tirov na postaji. Po glavnih prevoznih tirih so vlaki še vedno lahko vozili brez omejitev, stranski tiri, kjer se je prekladal tovor, pa so bili izklopljeni in ozemljeni. Pred pričetkom dela so se morali ramparji vsakič prepričati, da v žicah nad glavo res ni štroma.

Nekateri stebri vozne mreže na postaji so imeli in še vedno imajo tablico z rdečo strelo in napisom: POZOR! VISOKA NAPETOST SMRTNO NEVARNO. Elektrika je verjetno res edina ženska, ki se ne pusti šlatat moškim.

Slovarček:

  • ramparji: delavci, ki na nakladalni klančini – rampi pretovarjajo tovor s cestnih tovornih vozil v vagone ali obratno.
  • žaganca/colarca: ploščat kos lesa iz podolžno razžaganega debla in običajno debeline ene cole (2,5 cm)
  • štrom: elektrika
  • šlatati: dotikati

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: februar 1974
Avtor: neznan
Zbirka: arhiv Brestov obzornik, Knjižnica Jožeta Udoviča, Cerknica
Skenirano: —
Oblika: datoteka

1962 Markovec – Lohnetova mama in oče

$
0
0


Lohnetovo mamo in očeta je nekdo fotografiral nekega sončnega dne pred njihovo obnovljeno hišo. Je bil kdo od etnologov, ki so tisto leto delali v Loški dolini in večkrat fotografirali tudi Lohnetovo hišo in njihov skedenj? Pričakovalo bi se, da so slikali tudi izdelovalca grabelj in posneli odličnega pripovedovalca. Vendar slika ni iz muzeja, ampak iz zasebne zbirke in čas nastanka ni nujno leto 1962.

Stara hiša na tej sliki, ki so jo Lohnetovi kupili od nekega Martinovega strica, je bila prvotno krita s slamo in nižja za toliko, kot je na tej sliki videti rumenih zidakov položenih pod streho. Hiša je bila podzidana okoli leta 1954 in na novo pokrita z opeko, novi so tudi žlebovi. Stopnice v ozadju držijo v po mojem najstarejši del hiše, ki je imel spodaj svinjake, tu gor pa je bilo zdaj nekaj kot shramba ali kašča, med vojno in še pred njo pa sta tu stanovali Mici Baraga in njena mama, zgoraj pa Šmitova mama. Spodaj je bila štala, zgoraj pa veža, kuhinja, hiša in štibelček. Čisto zgoraj je bila izba, mostovž in ena sobica. Stranišče pa zunaj.

Na portalu sta vklesani začetnici MM, ki najbrž pomenita Mlakar Matevž, temna lisa okoli obeh črk pa morda namiguje, da je bil prvotni napis drugačen, saj je bil tudi lastnik drugi …

Lohnetov oče na sliki so nedeljsko oblečeni in pozirajo z značilnimi atributi: grablje, ki so jih izdelovali, pol cigarete, ki se skriva med prsti in svetla verižica, ki vodi od gumba na telovniku do prsnega žepka z uro. In kravata. Pa brez klobuka – res je bil lep dan in morda so se za slikanje posebej uredili. Zravnani so kot fant in na smeh se držijo – po mojem tu še nimajo sedemdeset let, največ oseminšestdeset.

Mama imajo svetlo ruto zavezano na mašenco, bombažen predpasnik s šierami, scela krojeno obleko, na nogah pa debele nogavice in kompaktne, z usnjem obšite visoke copate s sponko na preklop. Ti klobučevinasti copati – skoraj čevlji – so bili že malo boljši, značilni za tisti čas in zelo priljubljeni. Imeli so trdne usnjene podplate in v njih so starejši moški in ženske hodili ves dan, tudi okoli hiše, če le ni bilo blata – takrat so plantali gumijasti škornji.

Lohnetova mama Lucija z dekliškim priimkom Mihelčič so bili zelo delovna in urejena ženska. Kot mož so bili tudi oni doma s Knežje Njive, Majdarjevi po domače. Nikoli niso hodili nikamor vasovat, nikoli niso postavali po vasi in klepetali ali zgolj sedeli pred hišo in počivali, tudi v nedeljo ne. Rodili in vzgojili so osem otrok, štiri fante in štiri dekleta. V hlevu pod hišo so vedno imeli vsaj eno kravo, ki je vsake toliko povrgla teleta. Včasih so zredili junico, ki je šla potem v prodajo. Mati so molzli in nekaj tistega zelo mastnega mleka prodali sosedom, redili pa so tudi prašiča, dokler so mogli, pa kokoši in kakega zajca. Zdi se, da so bili v hiši gonilo napredka, za razliko od očeta. Ti so znali biti malce nezaupljivi do novotarij, ki so bile takrat na pohodu – prvi radijski aparati, kolesa za vse, prvi mopedi … do pralnih strojev, traktorjev in televizije manjka še nekaj let.

Lohnetova mama so kar naprej delali. Kadarkoli si jih lahko videl na njivi pod hišo, kjer so imeli krompir, vsajen v vrstah počez, pa zelnik z natiškim fižolom, zelo visoko obsut … Okopavali, pleli in rahljali so ali obirali listje pese in zelja za v svinjski kotel. Na tisti njivi je prav vse bohotno raslo. Neko leto so obilno letino stročjega fižola, ki ga družina ni sproti pojedla, obkuhali in posušili za zimo, razprostrtega na reti, rešetu in lesah za sadje. Ni bilo zmrzovalnikov, kozarcev za vlaganje in podobnih pripomočkov. Tisti posušeni stročji fižol so potem namočili, do konca skuhali in ravnali z njim enako kot s svežim. Seveda pa so pridelali tudi dovolj fižola v zrnju, ki so ga sadili ob robu njive ali med krompir in koruzo.

V kuhinji so že imeli nov bel emajliran štedilnik, vodo pa so jim še dolgo v vedrih iz studenca prinašali domači sinovi. Na dan so prodali dva ali tri litre mleka, ki so ga skrbno odmerili po lončkih na štelažci v veži, in nam ga potem prelili v kanglice. Če se je polila kakšna kapljica, so mama rekli: “Naj bo za verne duše v vicah!” Tako so osmislili sicer malenkostno izgubo dragocenega živila. Ko se je krava otelila, smo odjemalci mleka postali “stranka” pri sosedovih, dokler niso tudi tam imeli teleta, Lohnetova krava pa je spet normalno molzla …

Ko je šel najmlajši Lohnetov sin, ki je bil bolj drobne postave, drugič na vestirengo in bil končno potrjen za JLA, so mu mama tja pošiljali doma narejeno čokolado z lešniki, da bi bil lažje kos napornim nalogam vojaka. Resnici na ljubo namreč tudi tedaj hrana v vojski še ni bila kdo ve kaj: kupus, pasulj, popera … Ampak Lohnetova mama so dali tisto mlečno čokolado za njihovega vojaka pokusiti tudi meni, čeprav jim res ne bi bilo treba … Ali pa sem tako zelo lakomno buljila vanjo, da niso mogli drugače??

Ko pa sem prišla po mleko na velikonočno jutro, so mi zraven dali še pomarančo, ki je imela v debelo lupino zataknjen kovanec za 20 dinarjev …

Imela sem kakih deset ali enajst let in bilo je dan pred božičem. Mama so me vprašali, če bomo šli kaj k polnočnici, pa sem rekla, da ne. “Pa če bi šla z nami?” so vprašali. “Pojdi domov vprašat!” Doma niso imeli nič proti in tako sem se pozno zvečer pridružila Lohnetovim na poti v Stari trg. Bila je jasna in zelo mrzla noč s svežim snegom čez gležnje – lepo kot v slikanici. Po škripajočem snegu smo šli Lohnetova mama in oče, Matevž, njun najstarejši sin, in med njimi jaz. Tiščala sem se skupaj, zavita v zimske obleke, prisluškovala hrskanju korakov in kljub vsemu vsake toliko dvignila glavo proti mežikajočim zvezdam, ki so nas v grozdih opazovale s črnega neba.

V tesno nabasani cerkvi so me mama odpeljali na žensko stran blizu okna pred stranski oltar. Oče in Matevž sta snela pokrivala in sedla na moški strani. Tam smo potem počakali, da se je ob trepetanju številnih sveč z orglanjem in petjem začela polnočnica. Bilo je nadvse slovesno, še posebno, ker so zraven mene glasno peli tudi Lohnetova mama s svojim čistim in zvenečim glasom. Jaz seveda nisem znala, še moliti komaj kaj. Med molitvijo je bilo treba klečati na tleh, ki so bila siva, kamnita, trda in zelo mrzla. Ker je bila maša še latinska, nisem razumela nič in se malo dolgočasila. Pomagalo je natančno ogledovanje stranskega oltarja – na glavnega nisem videla – in preštevanje zvezdic, ki so še vedno sijale tam visoko in daleč za oknom. A vzdušje se je stopnjevalo in doseglo vrhunec z bučnim orglanjem in petjem Svete noči.

Ko takole preštevam nazaj, mislim, da je takrat maševal župnik in pesnik France Lokar, a nisem ga dobro videla, spomnim se le veliko beline, kadila in sveč. Kako sem takrat od prve in edine polnočnice prišla domov, ne vem, najbrž na pol v spanju.

Še nečesa v zvezi z Lohnetovo mamo ne smem pozabiti: njenih rož. Takrat so gospodinje v hladnih sobah z dvojnimi okni gojile kakšno pelargonijo, muškat ali primulo, na stojalu blizu okna asparagus in v mračnem kotu morda ščitovko. Poleti nekatere tudi nagelj ali roženkravt. Lohnetova mama pa so imeli na oknih ciklame in pozneje tudi cinerarije, o katerih je govorila vsa vas, ker jih prej nihče ni poznal in jim imena tudi zdaj nihče ni vedel … Ugibam, da so jim te lončnice prinesle hčere iz mest, ko so prišle na obisk. Mama so te rože skrbno negovali, a razmnožiti se niso dale, ni jim bilo vse všeč na tistih oknih, so pa uživale veliko občudovanje in slavo svojega razcveta.

Zunaj mama niso imeli veliko rož, samo “mačje zielce” (rumeni vratič) pod ciboro/štrboncljem/grehki/ zgodnjo drobno slivo … ki je stala le malo stran od hruške sutke ali kočevarce na dvorišču. Ko sem po zlizanih kamnitih stopnicah prihajala od hleva v stanovanjski del hiše, sem pogosto stegnila roko, se dotaknila tistih nakodranih listov in uživala njihov aromatični vonj …

Poleti so k Lohnetovim prihajali na počitnice njihovi mestni vnuki. Vrstniki smo bili in se včasih igrali skupaj. Ko smo mi še gradili, je prihajala Irena, ki je imela mamo šiviljo in zato polno škatlico pisanih ostankov blaga. Skupaj sva se igrali z njimi v naši gradbeni baraki. Pozneje sta včasih prišla tudi Franci in Tatjana pa še nekdo, ki je z enakim veseljem kot mi drugi metal žogo po dvorišču …

Tako je to bilo. Kaj naj zdaj – se zjokam, ker je minilo ali naj bom hvaležna, ker nam je bilo dobro?

Slovarček:

  • mašenca: pentlja
  • šiere: naramnice
  • kupus: zelje (tukaj: značilna hrana v JLA)
  • pasulj: fižol (tukaj: značilna hrana v JLA)
  • popera: s slanim kropom poparjen star kruh (tukaj: značilna hrana v JLA)
  • plantati: trpeti, biti intenzivno v uporabi
  • štelažca: poličnik, nizek kos pohištva z odprtimi policami
  • vestiernga: vojaški nabor
  • hiša: velika soba v kmečki hiši
  • štibelček: mala soba v kmečki hiši

Kraj: Markovec
Datum: domnevno leta 1962
Avtor: ni znan
Zbirka: Franc Mihelčič
Skenirano: 10. 11. 2023
Oblika: fotografija

Franc Perko o volilnih skrinjicah


1918 Maribor – Rudolf Maister dobi čin generala

$
0
0

Dekret, s katerim je Narodni svet za Štajersko prvega novembra 1918 podelil Rudolfu Maistru čin generala in mu predal vso vojaško oblast za Južno Štajersko, so podpisali: predsednik Karel Verstovšek, podpredsednik Franjo Rosina in tajnik Fran Voglar. Šlo je za ure, če ne celo za minute, ukrepati so morali hitro, šlo je za to, ali bo Maribor in okolica slovenski, ali avstrijski, zato v tem pomembnem dokumentu ne smemo gledati na tipkarske in druge napake.

Slovenci smo se žal ob koncu prve svetovne vojne, kot sestavni del Avstro-Ogrskega cesarstva, našli med poraženci.

Za meje in slovenstvo je po koncu prve svetovne vojne pomembno vlogo odigral Narodni svet za Štajersko (tudi Narodni svet v Mariboru), ustanovljen 26. septembra 1918 v Mariboru, ki je bil t. i. pokrajinski odsek Narodnega sveta v Ljubljani. Na sejah Narodnega sveta za Štajersko so obravnavali določitev narodne meje, ustanavljanje krajevnih narodnih svetov in narodnih straž na slovenskem Štajerskem, Narodni svet pa je bil pomemben tudi pri prevzemu oblasti na Štajerskem, ki se je pričela 1. novembra 1918. Deloval je do 30. decembra 1918.  V času svojega delovanja je utemeljil vsa najpomembnejša dejanja narodne osvoboditve na slovenskem Štajerskem.

Njegov predsednik je postal dr. Karel Verstovšek (1871-1923), politik in filolog, podpiral vojaške akcije Rudolfa Maistra in ga 1. novembra 1918 imenoval za generala. Kot predsednik Narodnega sveta za Štajersko je dosegel imenovanje slovenskih okrajnih glavarjev in županov. Posebno velike so njegove zasluge pri ustanavljanju Univerze v Ljubljani.

Dr. Franjo Rosina (1863-1924), slovenski odvetnik, politik in bančnik je bil v letih 1918–1919 podpredsednik Narodnega sveta za Štajersko in je skupaj s predsednikom Karlom Verstovškom z odločnostjo veliko pripomogel k uspehu generala Maistra. Vsestransko je podpiral akcijo za slovensko Štajersko in Maribor. Kot načelnik mariborske Posojilnice je dr. Rosina za potrebe Maistrove vojske zagotovil 2 milijona kron. Znana je njegova prepričljiva izjava: »Denar je slovenski, če nam pomaga rešiti, kar se rešiti da, je prav, če ne, gremo pa tako mi vsi in denar ….« General Maister je kasneje zapisal: »Pomen tega koraka Posojilnice in njenega predsednika razumemo, če upoštevamo, da se je s tem denarjem hranilo, preskrbovalo in plačevalo slovensko vojaštvo, ki je rešilo Maribor pred Avstrijo. Po pomenu in posledicah predstavlja ta korak zgodovinsko delo v naši preteklosti«. Denar je Posojilnici vrnila deželna vlada za Slovenijo v Ljubljani leta 1921.

Podpredsednik je bil tudi dr. Josip Hohnjec (1873-1964), slovenski teolog, filozof, politik in pedagog. Leta 1917 se je zelo trudil za populariziranje Majniške deklaracije in tako prišel v politiko. Ob prevratu je bil podpredsednik Narodnega sveta v Mariboru ter je leta 1919 kot član delegacije Slovenske ljudske stranke (SLS) odšel v Začasno narodno predstavništvo v Beograd.

Tajnik Narodnega sveta za Štajersko pa je bil Fran Voglar (1877-1925), šolnik in politik. Zbiral je podpise za majniško deklaracijo (1917) in organiziral januarja 1918 shod Jugoslovanska demokratska stranka (JDS, liberalna); disciplinski preiskavi se je izognil, ker je bilo konec vojne. Po vojni je bil tajnik Narodnega sveta za Štajersko, poslanec JDS v začasnem Narodnem predstavništvu v Beogradu (1919–20), odgovorni urednik liberalnih dnevnikov.

Še par besed o Generalu Rudolfu Maistru. Kljub tako pomembni nalogi, ki jo je s svojimi borci opravil, ko je Sloveniji in Jugoslaviji priboril pomemben del slovenskega narodnega ozemlja, v Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev, pa tudi v Kraljevini Jugoslaviji in Jugoslaviji po drugi svetovni vojni ni bil cenjen, kar zamolčan je bil. Lepo je to opisal naš rojak, pisatelj Ivan Matičič v glasilu Kamniški občan, 20. novembra 1970:

Moja srečanja z Maistrom

Mnogo let je prihajal general Maister na poletni oddih k svoji teti gospe Sebenikarjevi, ki mu je pozneje zapustila svoje, posestevce in lepo hišo. V Ivanjem selu pri Uncu je moj rodni kraj, zato sem generala na Uncu večkrat obiskal. Z veseljem me je sprejel. Prinesel sem mu nekaj do tedaj izišlih svojih knjig in videl, da so mu že dobro znane, zlasti zato, ker so vojne in borbene vsebine: Krvave poljane (prva svetovna), V robstvu (na Soči), Na mrtvi straži (Vojna krajina). Moč zemlje (epopeja koroški zemlji).

Generalov poletni kvartir je bil Unec, zimski pa Maribor. V zimskem času sem prihajal ob sobotah zvečer v Maribor, kjer sem v realki predaval grafičarjem o grafičnih tehnikah. Pred začetkom sem na kratko obiskal Maistrov dom — in general mi je rekel, da moram vsakokrat po predavanju priti k njemu, da malo pokramljamo. In tako sem prihajal. Prijazno so me sprejeli in mi razkazali ogromno knjižnico, ki nima primere po množini in vrednosti knjig v nobeni zasebni knjižnici. Kak večer je prišel tudi nadporočnik Cviren — in ko so se družinci: Maistrova gospa in sina Hrvoj in Borut umaknili počivat, smo kramljali v treh in cukali belo močno »Maistrovo vino« (tako so mu rekli zato, ker mu je bilo to vino všeč). Kramljali smo o raznih frontah prve svetovne, največ pa o bojih na Koroškem. Opazil sem, da generalu ugaja ozka družba, kjer se zaupno kramlja, rad ima tudi šaljive pomenke, pri katerih se do srca nasmeje. Je zelo zgovoren, živahen temperament, prijeten, demokratičen; pozorno posluša besedo in mnenje sobesednikov. Hitro, prehitro so minevale ure v njegovi družbi. Ko je odbila polnočna ura smo si voščili prijetno spanje in se razšli.

Zmeraj pa ni bilo Cvirna zraven. Neki večer, ko sva bila sama, se je general zresnil in rekel: »Poslušaj, govoriti hočem nekaj popolnoma zaupno, med štirimi očmi.«

»Prosim, gospod general,« sem rekel.

»Veš, jaz sem revež, moja družina je v stiski… Moja pokojnina je tako nizka, da težavno izhajamo. K meni prihajajo in me pozdravljajo razne deputacije, ki jim moramo s čim postreči. Beogradu nisem pri srcu, zato mi daje slabo pokojnino.«

Začudil sem se: »A tako? Oh, gospod general, tu vam pa moramo pomagati! V Ljubljani bom stopil do nekaterih, ki mnogo premorejo …«

Brž me je prekinil, odločno pocukal za roko in otresel z glavo: »Ne, ne dovolim! To sem zaupno priznal tebi, a ne smeš o tem niti črhniti nikomur! Zadnji čas mi mariborska občina daje nekaj dodatka …« Ubogal sem ga in sem o tem molčal vse do danes.

V juliju 1934 v Mariboru, na dan našega zbora bojevnikov, mi je general stisnil roko in rekel veselo razvnet: »Velja, na svete Ane dan se gotovo snidemo na Uncu!« Tedaj je odšel izredno dobro razpoložen v svoje notranjsko zatišje. A na svete Ane dan je umrl…

27. julija zatem smo se na Uncu poslavljali od pokojnika. V imenu bojevniških organizacij, katerih predsednik je bil general, sem se poslovil z besedami: »Letos spomladi (l. 1934) k prazniku Prebujenja je obhajal naš Rudolf Maister jubilej svojega 60-letnega življenja, danes k prazniku žetve pa se poslavlja s te svoje zemlje, ki ji je koval mejnike. Ob njegovem jubileju smo mu zagotavljali: Ti ne boš umrl, ne, ti ne umrješ, ne moreš umreti svojemu narodu, v katerem si tako globoko zasidran!

Nenadoma, sredi dneva, mu je zastal utrip srca, kakor da je zasnul. In to notranjsko zatišje ob skrajni meji je vztrepetalo, kriknilo — in vsa slovenska zemlja je prisluhnila, v neizrečeni boli je sklonilo ljudstvo glave.

Umrl je junak, ljubljence naroda, izdihnil je ljudski general. Slišimo, kako jokajo matere, žene, vidimo jake može, ki stoje prepadeni in v nemem molku tugujejo za tem, ki jim je bil ponos in varnost.

Vidim ljudske množice, ki ga kropijo s solzami, vidimo kmetske žuljeve roke, ki dvigajo njegovo krsto na rame, vidimo jih, ki neso tvoj ponos na poslednjo pot, neso graničarja orjaka.

Videli smo blisniti meč,
videli zlomljenega sredi zamaha
Bratje v sedlo, vajeti v dlan,
Drava nas zove, Jadran rjove,
vranci naj skrešejo trde
podkove!

Bratje, naprej!
General Maister odhaja …
Večen spomin na narodnega generala in zapovednika!
Večna zahvala junaku osvoboditelju!«

I. Matičič

Vir: Kamniški občan, 20. novembra 1970

Kraj: Maribor
Datum: 1. november 1918
Avtor: Narodni svet za Štajersko
Zbirka: Franc Perko
Skenirano: —
Oblika: datoteka

1935 Benetke – Pavel Kerže

$
0
0


Na sliki je Pavel Kerže v Benetkah. V ozadju se lepo vidi zvonik cerkve sv. Marka in ena od beneških znamenitosti – gondole.

Benetke niso le kanali, stare hiše, Most vzdihljajev in golobi. So tudi plaže in mondeno letovišče. Beneško kopališče Lido je pas kopnega, ki ločuje laguno od odprtega morja. Tu se je v 19. stoletju razvilo mondeno obmorsko letovišče z luksuznimi hoteli. Tu je Thomas Mann napisal roman Smrt v Benetkah. Če niste brali, niste nič zamudili. Zakaj bi se hodili kopat v Benetke, če je jezero pred nosom. Glede na letošnje padavine bo kmalu tudi na naši njivi. Riževe sadike sem že naročila. Pa ne pozabimo, da naš Kras ni gol le zaradi ognjene stihije leta 2022, temveč tudi zato, ker so posekali hraste za pilote, na katerih so Benetke zgrajene. Po novem je za dnevne turiste vstopnina pet evrov. Če boste prespali, vstopnine ni, je pa prenočišče toliko bolj drago.

Leta 1975 je sindikat pokojnega Bresta organiziral izlet v Benetke. Mama se je žrtvovala za dobrobit in kulturno izobraževanje svoje prestolonaslednice in sva šli. Takrat si je to še lahko privoščila, ker še nismo imeli krave. Kot je na izletih običajno, je moral biti prvi postanek takoj čez mejo, da so šli nekateri lulat, kadit ali pit kofe. Eden izmed udeležencev, ki ni bil med najbolj brihtnimi, je v obcestnem postajališču kupil po en izvod vsake pornografske revije kar so jih imeli. Toliko jih niso prodali cel mesec prej, ne kasneje. Potem se ni nikomur več mudilo na stranišče ali pa kadit. Moški so se naslajali v zadnjem delu avtobusa in imeli nesramne pripombe, ki jih mi, tedaj še mladoletni, naj ne bi slišali. Janeza Rebca, ki smo ga vzeli s seboj za vodiča, je malokdo poslušal.

V Benetkah smo imeli klasični repertoar. Na vsakem izletu dobi skupina uro ali dve za frej lauf. Za nakupe so bile Benetke za naše jugoslovanske plače predrage. L. in jaz sva šli kar tako malo na okrog. Prav na nekem takem pomolu kot je na sliki, je sedel starejši možiček manjše postave. Oblečen je bil v trenč in pokrit s klobukom. Prodajal je nekoga drugega slike. Z L. sva komentirali, katera slika je kateri bolj všeč. Vprašal je, če govoriva angleško. L. ni znala, jaz pa glih de in sem rekla, da znam. Potem se je pogovarjal z menoj in mi povedal, da je bil nekoč slaven boksar. Boksal je v Ameriki in je bil prvak. Pokazal mi je tudi sliko v boksarski uniformi in drži. Spodaj je pisalo Jack LaMotta. Saj sem mu verjela. Takrat sem bila še mlada in naivna, interneta ni bilo. Na Benetke, možička in Jacka sem pozabila. Ponovno sem se spomnila nanj leta 1981, ko se je njegova takrat enainpetdesetletna bivša žena slikala za Playboy. Za svoja leta je bila prav fejst baba. Z Jackom sva se ponovno srečala in se bolj podrobno spoznala kakšno leto kasneje, ko sem si ogledala film Pobesneli bik. Jacka LaMotto je odlično upodobil Robert De Niro in za vlogo prejel oskarja. Film so posneli že leta 1980. K nam je prišel nekoliko kasneje. Leta 2017 pa je Jack umrl v Ameriki. Tedaj je že bil internet in sem se s tem seznanila. Ej, beneški ata! Si me nasankal kar za dolga desetletja.

Kraj: Benetke
Datum: 1935
Avtor: neznan
Zbirka: Bojan Kerže
Skenirano: 2. 8. 2020
Oblika: datoteka

1965 Rakek – Likovni signal

$
0
0


Pogled na železniško postajo Rakek leta 1965. Poleg postajnega poslopja se nahaja sodišče, za njim se gradi nova pekarna, ki je danes stanovanjski objekt. Med tiri izstopa enoročični likovni izvozni signal za vlake, ki vozijo proti Postojni.

Prenos sporočil na železnici je bil od nekdaj izredno pomemben za varnost prometa. Vizualna komunikacija med prometnikom na postaji in strojevodjo v lokomotivi se je izpopolnjevala skozi čas. Likovni signali so bili le ena stopnja v razvoju te komunikacije. Razvili so se proti koncu 19. stoletja in se ponekod uporabljajo še danes. Očitno so bili že tedaj dovolj dobro zasnovani za varnost v prometu. Na Slovenskem je bilo nekaj različnih tipov likovnih signalov, a med njimi so prevladovali signali Južne železnice. Likovni signali so bili povezani v postajno signalnovarnostno napravo, ki je lahko bila mehanska ali pa elektromehanska.


Enoročični likovni izvozni signal prepoveduje vožnjo vlaka s postaje Rakek proti Postojni. Vožnjo bi dovoljeval, če bi bila ročica privzdignjena pod kotom 45°. V nočnem času je bil razsvetljen: pri signalnem znaku “izvoz prepovedan” je svetila rdeča luč, pri signalnem znaku “izvoz dovoljen” pa zelena luč. Signal se je po žicevodu postavljal iz zidane postavljalnice, ki je bila tik ob cestnem nivojskem prehodu. Na levi strani fotografije se nahaja voziček za prevoz železniške prtljage, pošte in paketov.

Likovni signali in elektromehanske varnostne naprave na Rakeku so bile odstranjene med prenovo postaje leta 1989, zamenjali so jih štirilučni svetlobni signali. Tedaj je postaja dobila novo relejno signalnovarnostno napravo Iskra Kranj. Tudi ta je pred petnajstimi leti odšla v zgodovino, saj se danes promet vlakov vodi elektronsko iz Centra vodenja prometa v Postojni.

Likovni signali so danes tik pred popolnim izumrtjem, a se kakšen delujoči še vedno najde na lokalnih progah med Mariborom in Prevaljami ter na Bohinjski progi med Jesenicami in Sežano. Tudi tem se počasi že štejejo dnevi do zamenjave in se bodo po dobrem stoletju delovanja umaknili novim lučnim signalom.

Nekaj likovnih signalov so pred uničenjem rešila razna društva ljubiteljev železnic in posamezniki. Največja zbirka ohranjenih likovnih signalov se nahaja pred Železniškim muzejem Slovenskih železnic v Ljubljanski Šiški. Z žicevodom so povezani s postavljalnimi vzvodi in jih je mogoče prestavljati v različne položaje.


Pogled na ohranjene signale v železniškem muzeju, maj 2022. Od leve proti desni si sledijo: štirilučni svetlobni signal, ki je zamenjal likovne signale. Sledi troročični likovni uvozni signal z luknjami zaradi upora vetra, dvoročični signal in enoročični signal. Vsi trije kažejo signalni znak “stoj”. Sledita še rumeni predsignal, ki se je nahajal pred uvoznim signalom na zavorni razdalji 700 m in modri območni premikalni signal, ki je bil na postajah z večjim številom premikalnih voženj.


Postavljalna naprava za likovne signale v železniškem muzeju (maj 2022). Z rdečimi vzvodi se prestavljajo glavni signali, z rumenim predsignal in z modrim premikalni signal.

Slovarček:

  • likovni signali: ime so dobili zaradi različnih oblik signalov, ki so jih predstavljali liki (romb, pravokotnik, kvadrat, krog itd.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1965
Avtor: Radivoj Pleterski (1965), novejši fotografiji Klemen Ponikvar (2022)
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 18. 10. 2014
Oblika: negativ 135

1954 Loška dolina – Neznanec v lovski obleki in o raubšicih s Knežje Njive – dopolnitev

$
0
0

Z dodatno pridobljenimi podatki dopolnjujemo prispevek:
1954 Loška dolina – Neznanec v lovski obleki in o raubšicih s Knežje Njive

Franc Mihelčič, pripovedovalec zgodbe o raubšicih v že objavljenem prispevku, je odkril, kdo je neznanec v lovski obleki s slike, ki izvira iz zapuščine Franca Trudna iz Podcerkve.

Gre za Alojza Strleta, Knauskovega, ki se je rodil leta 1901 kot eden od štirih bratov v družini snežniškega višjega gozdarja v Leskovi dolini. Umrl je leta 1980 v na Primorskem blizu Knežaka, bil pa je dolgoletni član Lovske družine v Babnem Polju. Do vojne je živel na Mašunu. Prepoznal ga je lovski kolega A. M. z Babnega Polja.

Mož na sliki je bil stric dolgoletne starotrške učiteljice Silve Šepec ter Vinka Strleta, avtorja knjige lovskih zgodb Fant, to pa so čekani ter brat Staneta  Strleta iz Iga vasi, o katerem piše v dveh prispevkih o internirancih na Rabu.

Viri:

  • Franc Mihelčič

Kraj: ni znan, v Loški dolini
Datum: okoli 1954
Avtor: Franc Truden
Zbirka: Janko Štritof
Skenirano: 10. 7. 2012
Oblika: fotografija

Cerknica 1976/77 – 5. a razred

$
0
0


V šolskem letu 1976/77 je 5. a razred dobil za svojo razredničarko Gertrudo Zigmund, učiteljico glasbenega pouka. Z njeno pomočjo so se prebijali skozi vsa štiri leta predmetne stopnje.

V petem razredu so imeli učenci med predmeti tudi srbohrvaščino. Skozi učenje so spoznavali izrek:”Piši kao što govoriš i pričaj isto.”  Po uri srbohrvaščine je sledila ura glasbenega pouka. Učenec je moral prebrati nekaj o Mozartu. Ker je bil še pod vtisom iz prejšnje ure, je tudi tukaj prebral vse točno tako, kot je bilo napisano. Še prav posebej se je potrudil in povdaril priimek Mozart. Sledil je smeh do ušes.

Razredničarka Gertruda Zigmund.

  • Sedijo: Franc Kebe (Dolenje Jezero), Katarina Ule (Dolenja vas), Rosana Šajn (Cerknica), Mojca Rudolf (Cerknica) in Irena Stražiščar (Cerknica).
  • Druga vrsta: Damjan Meden (Cerknica), Bojan Arko (Cerknica), Marjan Primožič (Zelše), Stanko Tekavec (Cerknica), Genca Kovačič (Dolenja vas) in Sabrina Hrastnik (Cerknica).
  • Tretja vrsta: Roman Mele (Cerknica), Franc Urbas (Cerknica), Franc Meden (Cerknica), Jernej Jakopin (Cerknica), Franci Kebe (Cerknica) in Matjaž Štefan (Cerknica).

  • Sedijo: Marija Ljubičič (Cerknica), Andreja Vičič (Cerknica), Branka Golc (Dolenja vas) in Gordana Salopek (Cerknica).
  • Druga vrsta: Ksenija Lunka (Cerknica), Mira Milavec (Cerknica), Sonja Rupar (Cerknica) in razredničarka Gertruda Zigmund.
  • Tretja vrsta: Samo Urbas (Cerknica), Aleš Harmel (Cerknica), Marjan Mekinda (Cerknica), Boštjan Lončar (Cerknica) in Franci Ris (Cerknica).

Viri:

  • Stane Tekavec

Kraj: Cerknica
Datum: 1976/77
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Franc Kebe
Skenirano: 16. 8. 2023
Oblika: fotografija

1963 Velike Bloke – Francoska razglednica iz Nemčije

$
0
0


Proti koncu leta 1963 je na naš naslov za očeta, krojača Lojzeta nepričakovano prispela razglednica iz Nemčije, ki pa prikazuje Mont-de Marsan mesto v Akvitaniji v Franciji. Večkrat smo jo prebrali in to je njena zgodba.

Pri našem očetu se je krojaške obrti kot prva vajenka učila Fani Krže – Pečkova iz Betonovega na Gori. Do takrat je imel oče le vajence in pomočnike, fante. Prvi je bil Jože Hiti – Mazejev iz Vel. Blok še pred vojno, po vojni so se izučili Jože Modic – Gorupov iz Vel. Blok, Dominik Lužar – Krovčkov iz Vel. Blok, France Žgajnar – Matičev iz Topola, Lojze Milavec – Srebrnakov iz Nove vasi, nato je sledila Fani in za njo še Milena Suhadolnik – Suhadolnikova iz Nove vasi in kot zadnja Marija Zakrajšek – Koščakova iz Vel. Blok.

Betonovo je vasica s štirimi hišami na Gori v današnji občini Sodražica. Za Ravnami na Blokah se lepa cesta vzpne na Goro, včasih je tja vodila tudi pešpot čez pobočje Kebla.

Fani je pri nas živela nekaj več kot tri leta. Domov je hodila peš le vsake toliko ob sobotah popoldne, vračala se je v nedeljo zvečer, vsako leto pa je morala za nekaj mesecev tudi v krojaško šolo v Vrhpolje pri Vipavi. Bila je del naše družine. Poleg dela v delavnici je pomagala tudi pri delu v kuhinji v hlevu in na vrtu. Sam sem jo kot 7 ali 8-letni deček večkrat spremljal na poti na Betonovo in tam ostal za dan ali dva. Zelo velika prijatelja sva bila z njenim starejšim bratom Mirotom, ki je meni in moji sestri Olgi izdelal prve smuči. Oče je v Ljubljani našel enostavno okovje LATO in sreča je bila popolna.

Zelo mi je ostal v spominu zimski večer pri nas doma. Vsi smo šli že spat, Fani pa je še pospravljala delavnico, sortirala flike, sukance, igle … Kar naenkrat priteče vsa prestrešena v spalnico in po gorniško: “Majst∂r, en člov∂k skuz oknu kuka! Pa grd je!”
Oče jo je pomiril in samo vprašal ali tudi poje?
“Ja, ja tudi nakaj mrmra.”
“No potem je pa Tazadnji iz Slemena – mrmrajoči Stane, bo že odšel, ti samo luč ugasni in nič se ne boj, samo reci mu, da majstra ni doma.”

Po končani učni dobi je Fani dobila neko delo v Ljubljani in se nato, kot mnogi drugi v tistih časih, odpravila na delo v Nemčijo. Službo je dobila v kuhinji bolnišnice v Düsseldorfu. Kot je napisala na razglednico, jo imajo radi in se je dobro privadila. Želela pa si je dolgega pisma iz Blok, z novicami o naju s sestro, o pomočnikih Dominu in Lojzetu in vsem ostalem.

Varčna kot je bila, je uporabila kar razglednico, ki ji jo je po vsej verjetnosti prinesla kakšna sodelavka s potovanja po Akvitaniji na JZ Francije. Razglednica prikazuje sotočje rek Douse in Midon v reko z novim imenom Midonze v kraju Mont – de Marsan. Ta kraj leži ob eni od romarskih poti v špansko Kompostelo imenovani Via Lemovicensis.

Da bi Fani sama v tistih časih potovala tako daleč ni verjetno.

Stike z njo smo izgubili, na Betonovem živi njen nečak. Nanjo se spomnim vedno, ko gremo bloški pohodniki na Goro in se cesta pri Kračalih odcepi na Betonovo.

Prostor na razglednici je izkoristila do konca na vseh straneh. Na koncu smo jo pa še otroci počečkali. Kljub temu se je pri hiši ohranila 60 let.

Kraj: Velike Bloke, Mont de Marsan, Düsseldorf
Datum: november 1963
Avtor: Editions modernes Theojac, Limoges, Francija
Zbirka: Alojz Mazij
Skenirano: 19. 10. 2023
Oblika: razglednica

1931 Planina – Na odkritju spomenika

$
0
0

Odkritja Vilharjevega spomenika v Planini se je udeležil tudi moj oče Lino Legiša. Takrat je bil študent slavistike v Ljubljani.

Leta 1930 je moj oče skupaj z očetom Henrikom pobegnil iz domačih Mavhinj blizu Devina čez mejo v Jugoslavijo. Italijanske oblasti so ju pred tem spravile v zapor za mesec dni brez pravega razloga; verjetno zato, ker je oče Henrik dal leta 1929 odpoved kot učitelj, saj je bil premeščen v južno Italijo.

Bežala sta pozimi čez hribe v bližini Tolmina in zaradi napake vodnika morala prenočevati na prostem. Posledica tega je bila, da je oče Lino dobil revmatično mrzlico in je potem več let imel težave z nogo.

Njegovi sestri, moji teti, sta si za pot v Planino domislili enostavnejši način. Lepo oblečeni in brez prtljage sta italijanskim stražnikom na meji rekli, da gresta na ples na Rakek. »Galantni« Italijani so ju spustili brez dodatnih zapletov.

Lino Legiša (1908-1980) je na gornji sliki zgoraj desno, z očali.

Pa še ena fotografija odkritja spomenika iz družinskega albuma.

Prispevek je napisal: Peter Legiša.

Kraj: Planina
Datum: 1931
Avtor: neznan
Zbirka: Peter Legiša
Skenirano:
Oblika: 2 datoteki


1980 Stari trg – 2. b razred

$
0
0

Učiteljica Pavla Lavrič je te učence poučevala v prvem in drugem razredu. Pravi, da so bili prijeten, vedoželjen razred. Postavila jih je na noge – naučila pisati, brati, računati, navezovati socialne stike in še, in še … Marsikatero prijateljstvo se je ohranilo do današnjih dni. Spominska fotografija je nastala ob zaključku drugega razreda. Na sliki manjkajo Martina Seljak, Drago Plos in Branka Crnić. Le-ta je že po prvem razredu s starši odšla iz Loške doline. Fotografirali so se pred vhodom na razredno stopnjo. Na desni se vidi razrita zemlja, kjer so urejali prostor za igrala vrtca. Kasneje so na igralih v senčki dreves vrtičkarji prebili marsikatero prijetno urico ob igri. Na levi se svetlika Belčeva hiša. Za njimi pa je Nadleški hrib in venec Javornikov, ki na zahodu obdajajo Loško dolino.

Razredničarka Pavla Lavrič

  • Sedijo: Mateja Deutsch (Markovec), Barbara Špehar (Dane), Aleš Kocjančič (Markovec) in Samo Petrič (Stari trg).
  • Srednja vrsta: Magda Sterle (Stari trg) in Janez Ravšelj (Markovec).
  • Zadnja vrsta: razredničarka Pavla Lavrič (Lož), Melita Gerl (Stari trg), Lidija Novak (Lož) in Irena Okoliš (Dolenje Poljane).

  • Zadaj stojita: Katja Ambrož (Lož) in Dagmar Mlakar (Lož).
  • Srednja vrsta: Janko Mlakar (Viševek), Marjan Žnidaršič (Markovec) in Robert Lekan (Stari trg).
  • Sedijo: Anton Janež (Babno Polje), Igor Gabrenja (Babno Polje), Peter Troha (Babno Polje) in Franci Jenc (Lož).

Viri:

  • Pavla Lavrič
  • Lidija Novak

Kraj: Stari trg
Datum: pomlad 1980
Avtor: Jože Žnidaršič
Zbirka: OŠ heroja Janeza Hribarja Stari trg
Skenirano: 3. 11. 2023
Oblika: fotografija

1933 Milanov vrh – Malenska brata z ženama

$
0
0


 Slika je prilepljena v albumu, ki ga je dr. Viktor Kraševec hranil v spomin na bivanje in delo njegovega strica, očeta (in mame?) na Milanovem vrhu. Sin Borut Kraševec je slike posodil spletni strani Stareslike.cerknica.org., da bi jih lahko objavili in o njih še kaj napisali.

Iz dveh virov je prišlo nekaj podatkov in namigov o osebah na tej sliki, na kateri piše “Petričevi” in datum “1. 1. 1933”. Čigava je pisava, lahko le ugibamo, fotograf je neznan, kraj fotografiranja pa, glede na kontekst z drugimi slikami iz tega albuma, Milanov Vrh.

Najprej si je sliko ogledal pisatelj in zgodovinar Slavko Malnar z Ravnic pri Prezidu, avtor več zgodovinskih knjig, v katerih je precej pisal tudi zgodovini naselja in žage na Milanovem vrhu. To je povzetek iz njegovih sporočil o tej sliki:

… Slišal sem, da je bil Petrič poročen z Angelino sestro Lojzko /imenovano tudi Slavica/. Menda je bil iz Škofje Loke. Na tej sliki je prvi z leve strani Petrič (neznano ime), poleg njega je njegova žena Lojzka oziroma Slavica, rojena Lipovac na Ravnicah. Druga dva mi nista znana. Angela in Lojzka Lipovac sta bili sestri Antona Lipovca – Magušarja. Rojen je bil na Ravnicah, poročil pa se je z Ljudmilo Tomšič v Iga vas …

Lojzko (Slavico) in Petriča je prepoznala Lojzkina nečakinja, moja soseda dr. Marija Lipovac.

Petrič je bil najbrž iz Škofje Loke, delal pa je na Milanovem vrhu. Ni bil navaden delavec. Lojzka pa je bila iz trgovske družine. Na Ravnicah so njeni imeli trgovino in gostilno. Ko smo bili v taborišču Gonars, nam je Lojzka poslala iz Škofje Loke paket s hrano.

Le malo pozneje je sliko videla tudi Ladica Štritof, rojena Petrič, ki je na njej zanesljivo prepoznala svoja dva strica iz Belega malna v Markovcu, od koder je bil doma tudi njen oče.

Franjo, srednji od Belmalenskih sinov, je na Milanovem vrhu delal za Franja Žagarja, ki je tam imel lesni obrat, brat Ivan Petrič pa je podobno delo opravljal na matični žagi v Markovcu.

Franjo Petrič je na tej sliki prvi moški z leve, ob njem žena Lojzka. Drugi par je najmlajši Malenski sin Slavko, mlinar v Markovcu, z ženo Angelo.

Pri nogah jim sedi lep pes in pametno gleda v aparat … So skupaj pričakali novo leto in se zjutraj za spomin še slikali, saj je na sliki datum 1. 1. 1933?

Iz zapisov pripovedi nečakinje obeh mož, Ladice Štritof, povzemam:

Malenska starejša brata Ivan in Franjo sta se v prvi polovici 20. st. šolala v Ljubljani, v Krištofovem zavodu – to je bila enoletna trgovska šola, potem je iz te nastala tudi dvoletna in ven si prišel z nazivom »privatni uradnik«. Žagar v Markovcu je zaposlil oba: Franja, ki je bil mlajši, na Milanovem vrhu, kjer je imel podružnico žage, Ivana pa doma v Markovcu. Slavko pa je prevzel mlin in domačijo.

Kakšna pa je povezava med Franjem Petričem in Škofjo Loko? Po vseh zbranih drobcih in deloma ugibanju je šel Franjo Petrič delat v Škofjo Loko potem, ko je žaga na Milanovem Vrhu leta 1938 pogorela, ali pa – manj verjetno – leta 1941, ko so ostanke naselja in poskuse obnove (ena hiša) dokončno do tal uničili italijanski okupatorji. Malenski drugi sin Franjo je postal v Škofji Loki obratovodja v podjetju nekega nemškega lastnika.

Viri:

  • Slavko Malnar, Ravnice, november 2023, pisno
  • Franc Mihelčič, Cerknica, november 2023, ustno
  • Ladica Štritof, Koper 2019, zapis pripovedi

Kraj: Milanov Vrh
Datum: 1. 1. 1933
Avtor: ni znan
Zbirka: Borut Kraševec
Skenirano: 2. 10. 2023
Oblika: fotografija

1985 Velike Bloke – Koline

$
0
0


Zima je pred vratmi, na Blokah je enkrat že ovrglo, jutranje temperature so se spustile pod ničlo. V tem času pridejo na vrsto koline. Kjer pridne gospodinje vzredijo domačega pujsa, je seveda najbolje, vendar je to redko, drugi ga tako kot včasih kupijo ali se pridružijo na tem prazniku k žlahti. Pri nas smo imeli včasih v gospodarskem objektu svinjak, klet za skuho in krompir in svinjsko kuhinjo s kotlom. Mlade pujske smo kupili konec spomladi od preprodajalcev iz Srbije, največkrat iz Šabca. Ko smo zagospodarili tamladi, prašičev nismo več redili doma, ampak smo za koline prašiča kupili. Za to delo smo največkrat izkoristili proste dni okoli takratnega praznika 29. novembra.

Povezal sem se z gostilničarjem Ivanom Miklavčičem, ki me je rad vzel s seboj, ko se je odpravil po prašiče za gostilno. Običajno sva šla k njegovim stalnim rejcem v okolici Murske Sobote pa tudi na sejem v Samobor pri Zagrebu sva se odpravila. Vedno sva krenila zgodaj zjutraj, takoj po tretji uri. Stara Lada karavan in težka prikolica za štiri prašiče, denar v prgominih, vse je bilo pripravljeno že prejšnji večer. Pri eni od teh poti so se nama na stari cesti pred Vranskim – avtoceste še ni bilo, od zadaj z Golfom zaleteli štirje fantje. Takoj se je videlo, da so še včerajšnji in so korajžno trdili, da nama zavorne luči niso delale in sva vsekakor kriva midva. Ivanu je bilo hitro vsega dovolj. “Lojze, pritisni na bremzo”, je ukazal. Kljub temu da so žarnice visele samo še na žičkah, so gorele. “Fantje, kuponček ven, srečo imate, da se nama mudi, ker bi drugače klical milico”. Nekako sva prikolico zbolhala in krenila naprej. Hudo je bilo potem na blatnih prekmurskih dvoriščih, prikolica se ni dala odpet in obračali smo jo z odnašanjem in nekako vendar naložili štiri lepe pujse. Ko sva jih pripeljala domov, je on svoje spustil v svinjak, naš pa je zadnjo noč preživel v prikolici na našem dvorišču. Ob neki priliki se je zvečer zelo shladilo in z Ireno sva se ustrašila, da ne bi pujs zmrznil. Ponoči sva ga hitela zalagati s slamo in senom. Nič mu ni bilo in mirno je počakal svoj konec.

Tista leta je pri nas klal Srebrnakov France iz Nove vasi, ne vem zakaj se ga držalo ime Bečar. Bil je prijatelj mojega očeta, saj se je tudi njegov brat Lojze Srebrnakov pri nas učil za krojača in smo tako hišnega mesarja imeli zagotovljenega.

Običajno je šlo zjutraj vse po redu. Že prejšnji dan sta mama in Irena pripravili vse potrebno: sol, česen, meto, poper in druge začimbe, špine, razne krpe, nože … Zjutraj so se prikazali držači, stol za klanje ali trugo smo si izposodili, pripravili smo še verige za obesit in vse ostalo.

Ko je naš Matevž krenil v srednjo šolo, je znal o tem prazniku pripovedovat svojim gimnazijskim sošolcem. Bili so navdušeni in mislim, da je bilo leta 1994, so trije Ljubljančani, njegovi sošolci, prišli z njim. Zjutraj so hitro vstali in z zanimanjem čakali, kako se bo stvar odvijala. Razporedili smo jih ob domačih sigurnih držačih. Ko so videli, za kaj bo šlo, da bomo pujsa zgrabili in zaklali in so videli posodo za kri, so prebledeli in se zaprli v garažo. Šele ko je cviljenje utihnilo, so se pokazali ven. Vse skupaj so nas gledali kot kakšne ljudožerce. Počasi so se le okorajžili in sošolec Boris, ki je bil na gimnaziji član fotokrožka, nas je nekajkrat s fotoaparatom pritisnil pri delu. Za fotografijo, na kateri s stricem Jožetom čistiva dlake s svinjske glave, je na šolski razstavi dobil nagrado. Tudi mi smo dobili to sliko, ki jo danes objavljamo na Starih slikah.

Letos sem začel malo več hoditi okoli zdravnikov. Z leti se rade privržejo razne bolezni. Z doktorjem specialistom kardiologom sva ob pregledu razpredala o morebitnih razvadah, kot so kajenje, alkohol in nezdrava prehrana. Ob zanikanju vseh razvad sem le priznal, da kakšen svinjski udek le ni odveč in da smo doma še nedavno klali prašiča. V dokaz sem mu omenjal fotografijo s podstrešja. Navdušeno je poslušal, podprl raznovrstno prehrano in mi potrdil, da novodobnih navodil o škodljivosti mesa in dobrot kralja živali le ne gre jemati dobesedno. Bi pa zelo rad videl tudi omenjeno sliko, je omenil. To njegovo željo sem izpolnil že ob naslednjem pregledu. Miloš jo je perfektno skeniral in odnesel sem mu jo za spomin. Slišati bi morali, kakšen hvalospev ji je napravil: “Diagonala – vaša glava g. Mazij, svinjska glava, glava strica, oba z brki in v kapah, čudoviti proporci in črno-beli kontrasti, sneg, pa še veriga s kavljem … To sliko bom dal v uokvirit in bo visela v moji ordinaciji kot hvalospev uravnoteženi prehrani.”

Ta slika ni bila edina šolska nagrada v zvezi z našimi kolinami. Naš Matevž je kot osnovnošolec pri prostem spisu s temo “Zgodilo se je nekaj smešnega”izbral zgodbo “Ušel nam ja prašič”in opisal, kako nam je enkrat tik pred klanjem iz prikolice ušel pujs in kako smo ga skupaj z držači in mesarjem lovili ob Bloščici. Hudič nikoli ne pride sam. Tisto leto klobase in salame niso uspele. To je bila samo potrditev, da mora žival mirna pod nož, drugače se že kaj sfiži. Za spis je fant dobil nagrado in prečitati ga je moral na šolski prireditvi. Dobil je dolg aplavz, smeh prisotnih staršev se še dolgo ni polegel.

V novejšem času se je stvar spremenila. Klobase in ostale dobrote kralja živali kupujemo pri domačih mesarjih.

Slovarček:

  • ovrglo: prva rahla snežna odeja
  • skuha: pesa, krompir, perje, vse za svinjski kotel
  • prgomin: denarnica
  • truga: velik lesen zaboj za vrelo vodo, v njem se s pomočjo kolofonije odstranijo prašiču ščetine
  • zbolhala: uredila

 


Kraj: Velike Bloke
Datum: 1985, 1994
Avtor: Boris Šaletić
Zbirka: Alojz Mazij
Skenirano: 19. 10. 2023
Oblika: fotografija

1967 Rakek – Svečke za novoletno jelko

$
0
0



231016 Stareslike Svečke za novoletno jelko - 2023-04-25T18-55-42

Svečke za novoletno jelko
Stareslike, Cerknica, 16.10.2023

Kelti in Rimljani so z jabolki in svečami krasili hraste v zahvalo bogovom za dobro letino.Ni znano, kdo se je prvi odločil okrasiti drevesce za božič. Navado naj bi uvedel Martin Luther. Kot prvi je posekal zimzeleno drevesce in ga v hiši okrasil s svečami. Navada se je razširila po vseh nemških deželah, tudi pri nas. V Sloveniji, v Ljubljani, naj bi prvo smrečico postavil nemški pivovar Peter Luelsdorf. Sledili so mu meščani.Na podeželju se je običaj razširil šele pred prvo svetovno vojno.Smrečico smo lepo okrasili. V veliki kartonasti škatli smo imeli spravljene steklene okraske, ki smo jim rekli bunkice, držala za svečke in – bombone. Slednji so bili zaviti v bel papir s franžicami in oviti s svetlečim se papirjem v vseh barvah: rdeči, rumeni, zeleni, modri. Bili so podolgovate oblike in narejeni iz sladkorja in vode, a kljub temu tako neznansko dobri, da ni za povedat. Niso bili namenjeni sladkanju, temveč okraševanju jelke. Uporabljali smo jih iz leta v leto. In vsako leto jih je bilo manj. Še dobro, da imam še vse zobe.

Svečice je izdelovala Ilirija iz Ljubljane pa tudi podjetje Kamnik iz Kamnika.

Smrečico se je ukradlo v gozdu. Prodajali jih tedaj še niso, ne živih, ne plastičnih. Vsak se je moral znajti sam.

Nekega decembra je šel sosed s sekirico zvečer v gozd. Zvečer zato, da ga ne bi logar videl. Ugledal je smreko, ki je bila ravno pravšnje velikosti in lepe oblike. Napotil se je proti njej. Naenkrat pa je zagledal, da se spodnje veje hitro premikajo. Malo se je ustrašil, fejst pa ne, ker je imel sekirco. Vedel je, da medved ni, bi ga videl. Ena manjša žival mora biti – lisica ali jazbec ali morda celo zajec. Ko je prišel dovolj blizu, da je v soju mesečin videl, kaj povzroča miganje vej, je pod smreko zagledal belo, pardon, rit, ki se je hitro dvigala in spuščala. Takoj mu je bilo vse jasno. Pa tudi akterja je spoznal, oba. Ker je bil na prepovedanem delu, ju ni hotel motiti in se je odpravil v drugo smer.

Podobnim neprilikam in strahu pred kaznijo, ki bi jo napisal logar, se je mama izognila tako, da je namesto smrečice postavila manjši bor. Posekala ga je v svoji gmajni. Zaradi bora ni nihče sitnaril.

Nekoč pred prazniki sem obiskala prijateljico. Na mizi je imela zanimiv aranžma – keramično posodico z mivko, v kateri so bile zataknjene svečice. Takoj se mi je milo storilo. Spomini so privreli na plan.

– Kje si pa dobila te sveče?

– Tetino hišo sem pospravljala in sem jih našla dvajset škatel. (Včasih ni bilo vsega na pretek. Kadar je bilo, smo si naredili zaloge za hude čase.)

– Daj mi eno!

– Ma ti dam celo škatlo.

Ni treba, samo eno mi daj.

Kljub vsemu sem dobila celo škatlo, ki je na sliki. Doma sem vse premetala trikrat, da bi našla »svečnike«. Kot že toliko drugih stvari je tudi te, skupaj z bunkicami in bomboni, vzela megla. Sem pa našla jaslice z leseno štalco in keramičnimi figuricami. Stojala za svečice mi je potem posodila ta ista prijateljica.

Svečke smo prižgali dvakrat: za božič in na Silvestra pa še to le za kratek čas. Pogasili smo luči. Prijetno svetlobo je dajal le ogenj v peči. Jaz sem se vsa vzhičena čudila prelestni lepoti drevesca, ata in mama pa sta držala požarno stražo.

Včasih smo navesili še prskalice. Menda se jim po slovensko reče kresničke. Ko so svoje odprskale in smo pogasili svečke, smo še nekaj čas budno opazovali drevesce, če se kje kaj smodi. Niso bili redki slučaji, ko se je jelka vnela.

Ko so v začetku 19. stoletja svečke zamenjale električne girlande, so vlogo povzročitelja požarov prevzeli adventni venčki.

Tako kot bomboni so tudi svečke vseh barv. Prodajali so jih v škatlah po šest ali dvajset kosov. Tudi držala so različnih oblik.

Kraj: Rakek
Datum: 1967, 2023
Avtor: Ilirija Ljubljana, Miloš Toni
Zbirka: Ivanka Gantar
Fotografirano: 3. 2. 2023
Oblika: predmet

Sv. Trojica 1976/77 – 4. razred

$
0
0


Pred nami je slika 4. razreda osnovne šole Sveta Trojica v šolskem letu 1976/77. Tokrat so slikani v svojem razredu.

  • V prvi vrsti sedijo: Jože Otoničar (Hribarjevo), Branko Zakrajšek (Hiteno), Lojze Seljak (Lovranovo) in Jana Škrlj (Sleme).
  • Druga vrsta: Silvo Mramor (Ulaka), Marko Hiti (Lovranovo), Danica Mestek (Bočkovo) in Milan Otoničar (Sleme).
  • Tretja vrsta: Danica Kraševec (Hribarjevo), razredničarka Milka Mišič, Franci Mestek (Hiteno) in Sonja Otoničar (Hribarjevo).

Zadaj je velik zemljevid Slovenije, ki je služil kot učni pripomoček pri zemljepisu. Na steni so risbe učencev, na katere so bili zelo ponosni. Ob steni je med okni postavljena miza, na kateri je strojček za razmnoževanje. Ta ciklostil je bil predhodnik kopirnega stroja. Poleg je v plastenki verjetno tekočina, ki se je uporabljala pri ciklostiranju. Vsa oprema je bila zelo skromna. Poleg učilnice je bil kabinet, v katerega učenci niso imeli vstopa. Za vse učence na šoli so bile na razpolago le tri žoge. Učiteljica jim je le malokdaj dovolila igranje z žogo. Bala se je, da bi se prehitro strgale. Zato so si učenci želeli več žog za igranje nogometa. Za državni praznik so šli k spomeniku na Radlek. Učiteljica je s svojim fičkom peljala rože. Poleg nje je sedela učenka, ki je te rože držala v naročju. Vsi ostali so morali peš.

Razredničarka Milka Mišič.

Viri:

  • Jana Škrlj

Kraj: Sv. Trojica
Datum: 1976/77
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Jana Škrlj
Skenirano: 7. 9. 2023
Oblika: fotografija

Viewing all 3595 articles
Browse latest View live