Ko je bila prva vožnja po železnici s parno lokomotivo leta 1825 na relaciji Stocton–Darlington v Angliji, so v Avstriji hitro uvideli pomen novega prometnega sredstva in se že leta 1829 začeli pripravljati na gradnjo železniških prog v državi. Za povezavo med Dunajem in Trstom, imenovano Južna železnica, so se odločili leta 1838, graditi so jo začeli nekaj let kasneje, skozi Ljubljano, naše kraje in do Trsta pa je prišla leta 1857. Pričakovanja, da bo krajem ob progi prinesla pospešeno industrializacijo, se v glavnem niso uresničila, saj je proga imela predvsem tranzitno funkcijo, dotlej cvetoča Planina pa je zamrla. A prav za naše kraje pa je pomenila velikansko spremembo, ker je omogočila razmah furmanstva, ki je temeljilo na prodaji lesa iz notranjskih in bližnjih hrvaških gozdov. Z Rapalsko mejo (1920 – 1943) je proga dober kilometer od železniške postaje na Rakeku proti Postojni prešla v Kraljevino Italijo, Rakek pa je tako po naključju za dobri dve desetletji postal živahna mejna postaja.
Poleti leta 1955 smo mladeniči z Rakeka – o morju takrat ni nihče razmišljal – med šolskimi počitnicami dobili honorarno zaposlitev z barvanjem drogov ob progi. Začeli smo pri štalverku na izteku postaje Rakek in potem mimo Pavšnarjeve hiše, Čuvajnice 24, čuvajnice Pri Lukcu, čuvajnice Pri Škrbcu in do postojnske postaje. Plačilo je bilo odvisno od števila pobarvanih drogov.
Prvi dan je vsak pleskar s špahtlom in jekleno krtačo očistil rje štiri drogove, naslednji dan jih je prebarval z minijem, potem je sledila temno siva barva, zadnji dan pa svetlo siva. Če si dobil drogove na odprtem delu proge, je šlo čiščenje hitro, v usekih pa so bili drogovi zaradi vlage zoprno zarjaveli. Na drog si prosto splezal in prinesel s seboj deščico na zakrivljenem betonskem železu, ki si ga obesil k zakovici, kar je služilo kot stojišče. Na kak varnostni pas se ni nihče spomnil, z eno roko si se pač držal droga, v drugi pa si imel čopič, kantica z barvo pa je tudi visela na zakovici. Zabavno je bilo, ko so slab meter od tebe vozili mimo brzovlaki s potniki pri odprtih oknih. Ko sem tako nekoč stal na tem stojišču in je prišel mimo mrki priletni delovodja, ki je tudi strogo nadziral kvaliteto čiščenja in barvanja, sem ga vprašal, do kdaj bo po njegovem ta barva vzdržala. Možakar mi je brez pomišljanja odgovoril: »Dokler ne bo imel ajzenpon dnarja za novo farbanje«. Danes vidim, da je bil to preroški odgovor.
Sedaj, ko električni potniški vlaki vozijo skoraj prazni, si je težko predstavljati, da so bili v preteklosti običajni do kraja natrpani vlaki s počasno parno vleko. Ko je nekoč tak vlak pripeljal iz dolgega tunela, razsvetljave v zadimljenih vagonih ni bilo, potniki pa so stali stisnjeni kot sardine v konzervi, se je oglasil možakar:
»Ta je bil pa dolg.«
»O, a je bil vaš?« je vprašala ženska poleg njega.

Slovarček:
- špahtel: lopatica za strganje in kitanje
- ajzenpon: železnica
- štalverk: čuvajnica
- farbanje: barvanje
Viri:
- Ivanka Gantar: Rakek. Založba Mladika, Ljubljana, 2005
- Franc Perko: Vasi v objemu železnice. Založništvo Jutro, d. o. o., Ljubljana, 2008
Prispevek je napisal: Franc Mazi.
Kraj: Rakek – Postojna
Datum: 17. 7. 1971
Avtor: neznan
Zbirka: Karl Rustja
Skenirano: 10. 12. 2014
Oblika: negativ
