Diploma je bila objavljena v reviji za odraslo mladino RAZORI, 1936, št. 2 na strani 51. Zanimiva pa je pot, kako smo sploh prišli do te diplome. Pred časom je Oštirjev (Matičič) Franc z Rakeka prinesel Darku Franku vrsto skopiranih strani iz časopisov in revij, ker ve, da se Darko pač zanima za generala Maistra. Med temi kopijami je bila tudi ta, ki je danes objavljena na starih slikah. Darko jo je prinesel meni, ker zbiramo material za razstavo Rakek in Unec generala Rudolfa Maistra drugi, a vendar pravi dom v Maistrovi rojstni hiši v Kamniku. Iz katere revije je kopija, ni vedel.
Pa sem se lotil iskanja na dLib.si. Ker je na vrhu kopije intervju z avtorjem drame “Celjski grofje”, ki so izšli leta 1933, omenjenemu avtorju so letos (ko je bila natisnjena ta revija) uprizorili dramo “Malomeščani”, sem ugotovil, da gre za Bratka Krefta in da gre za revijo, ki naj bi bila natisnjena leta 1935 ali 1936. Tako je bilo zoženo iskanje in po spodnji široki črni črti sem prišel do revije RAZORI in tudi do omenjenega prispevka.
Tisk je slab, in čeprav urednik revije Tone Gaspari, ki je bil takrat tudi ravnatelj Državne meščanske šole Miroslava Vilharja Rakek, zapiše, da naj prečitamo napis na diplomi, tega tudi s pomočjo boljšega skenograma, ki so mi ga naredili v NUK-u in trudu Miloša, ne uspemo v celoti prebrati, le tu in tam kakšno besedo, dve, mogoče pol stavka, pa še to ne povsem zanesljivo. Upamo, da bomo enkrat le spoznali gotovo zanimivo in pomenljivo besedilo občine Rakek na diplomi namenjeni častnemu občanu generalu Rudolfu Maistru.
Na seji občinskega odbora občine Rakek 13. junija 1934 so odborniki izvolili generala Rudolfa Maistra za častnega občana:
Na predlog g. Mlakarja se sprejme enoglasno, da se izda g. generalu Maistru radi njegovih nevenljivih zaslug častno diplomo, katero se mu izroči ob prvi priliki ko bo prišel v svoj drugi rojstni kraj Unec. Diploma naj se mu izroči ob navzočnosti celokupnega občinskega odbora. O izvolitvi za častnega občana se ga obvesti.
Za boljše razumevanje tega dogajanja se moramo povrniti na konec prve svetovne vojne. Italijani so takrat okupirali s tajnim dogovorom leta 1915 med Anglijo, Francijo, Rusijo in Italijo obljubljena jim ozemlja, če napovedo vojno Avstro-Ogrski. Italijani so izkoristili zmedo in okupirali na našem področju več kot jim je bilo leta 1915 obljubljeno. Tako so 13. novembra 1918 zasedli tudi občino Rakek in tu ostali vse do 26. februarja 1921.
Osvoboditelj teh krajev od Italijanov, general Rudolf Maister kot sopredsednik razmejitvene komisije Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev in Kraljevine Italije, je na seji komisije 24. februarja 1921 dopoldne zahteval, da Italijani predvsem evakuirajo ozemlje tokraj Rapallske črte, to je, da se italijansko vojaštvo in vsa druga italijanska uprava umakne čez Rapallsko črto na italijansko stran. General Maister v nadaljevanju pravi:
Italijanska stran se je temu uprla, češ da nimajo za take važne ukrepe potrebnega pooblastila. Jaz sem nato izjavil, da se moja delegacija tako dolgo ne more udeleževati nobene seje, dokler italijanska delegacija ne sprejme mojega evakuacijskega predloga. Popoldne so se Italijani udali.
Pa se povrnimo k diplomi. Sklep o podelitvi diplome je bil sprejet in treba ga je bilo uresničiti. Zaenkrat še neznani avtor je na zanimiv in poveden način uresničil občinski sklep z vsebino in oblikovanjem diplome. Za osnovo je vzel podobo Haasberga iz Topographia Ducatus Carnioliae modernae Janeza Vajkarda Valvasorja iz leta 1679, kjer so poleg novega gradu spodaj, na hribu Stari grad (703 mnv) še ostanki prvotnega gradu, zgrajenega proti koncu 12. stoletja. Nad Starim gradom stoji osvoboditelj teh krajev (general Maister), z eno nogo v občini Rakek, ki jo je otel od Italijanov, z drugo pa pri gradu Haasberg v Planini ob mejniku z napisom SHS 1921, na katerega je naslonil desno roko, ki jasno kaže, da grad Haasberg sodi v kraljevino SHS. V levi roki drži ščit z grbom Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev. Pa to ni vojaški korak, to je strumen diplomatski korak odločnega generala Maistra, ki jasno kaže na osvojitev oziroma osvoboditev tega dela narodnega slovenskega ozemlja izpod Italije, osvoboditev krajev, ki so bili Maistrov drugi, vendar pravi dom.
Mogoče še par besed o gradu Haasberg, saj je vsem splošno znano, da je bil na italijanski strani, in da je meja okoli gradu potekala prav nenavadno in nelogično, da je lahko prišel tja. Pa ni bilo ves čas tako. Grad je bil pod Kraljevino SHS vse do leta 1925, ko ga je naša tedanja kraljevina v barantanju, predvsem za meddržavni trgovinski sporazum z Italijo in nekaj drugih ugodnosti, skupaj z Reko in Zadrom prepustila Italiji. Pa o tem mogoče več kdaj drugič, saj sem v ARS našel številne in zanimive dokumente.
Na sliki je izrez besedila na diplomi. Kljub trudu tako NUK, kot Miloša zaradi slabega tiska revije RAZORI je pretežni del teksta na diplomi žal nečitljiv. Le upamo lahko, da se bo nekoč, nekje le našel original.
Z malo domišljije lahko na delu besedila preberemo: Vse ki teh…krivic…skusili; pri tukajšnem našem rodu; ob(h)ranil zemlje jezik… Na spodnjem delu slike lahko preberemo RAKEK, prav na koncu pa je dobro viden podpis rakovškega župana Franja Tavčarja.
Kraj: Rakek
Datum: 1934 izdelana diploma, natisnjeno v reviji RAZORI 1936
Avtor: diplome neznan, v reviji objavil urednik Tone Gaspari
Zbirka: NUK RAZORI 1936, ŠT. 2, STRAN 51
Skenirano: —
Oblika: datoteka