Quantcast
Channel: Stare slike
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3579

1952 Topol pri Begunjah – Odlikovanje

$
0
0

“V imenu njegovega veličanstva Petra II., po milosti božji in volji naroda kralja Jugoslavije …”

V imenu njegovega veličanstva
PETRA II.
po milosti božji in volji naroda
KRALJA JUGOSLAVIJE
so
KRALJEVSKI NAMESTNIKI
 blagovoli podpisati sledeči ukaz

 

Na predlog Ministra za notranje zadeve se odlikuje:
gospoda KRANJCA JAKOBA
župana iz Begunj pri Cerknici, sr. Logatec
s kraljevskim redom
SVETEGA SAVE
petim (V.) redom
Minister za notranje zadeve  Pavle sr. naj ta Ukaz izvrši  R. Stanković sr.
Št. 28618 Minister za notranje zadeve Dr. Perović sr.
6. oktobra 1939. leta S. Mihalnić sr.
V Beogradu
Kancler Kraljevskih redov daje to povelje
gospodu Kranjcu Jakobu
K.O. št. 5989 kot dokaz njegovega odlikovanja 30.marca 1940. leta

 

V Beogradu
za sekretarja Kancler
Nik. Nikolić
Topol 7. IV. 52

 

Moj dedek Jakob Kranjec je bil v času do 2. svetovne vojne župan Občine Begunje. Bil je skrben mož, dober gospodar in verjamem, da tudi dober župan, saj je  kraju priskrbel elektriko, ki je bila nujno potrebna za obratovanje žage Kmetijske zadruge Begunje (bivša Jelka in kasneje Jeramix). Za svojo prizadevnost je prejel odlikovanje samega kralja Petra II. Poskušam si predstavljati, da je odlikovanje prejel na neki občinski slovesnosti. Gotovo je bil ponosen, da so celo tam daleč v Beogradu prepoznali njegov doprinos k razvoju kraja.

Ko gledam in preučujem to odlikovanje, mi najprej pade na misel, kako so že takrat birokratski mlini delali počasi, kot delajo tudi dandanes. Kralj je svoj ukaz izdal že 6. oktobra 1939. Kancler ga je izvršil 30. marca 1940, odlikovanje pa je do dedka prišlo šele v aprilu 1952. V postopku je sodelovalo kar nekaj veljakov, katerih imena sem poskušala razvozlati s pomočjo znanja cirilice, ki sem ga dobila še v osnovni šoli. Podpisa kanclerja pa mi ne uspe prebrati.

V glavi odlikovanja je grb Kraljevine Jugoslavije. Na vrhu grba je krona, iz katere se razprostira plašč hermelina. V notranjosti plašča je uprizorjen beli dvoglavi orel (povzet iz rodbine Nemanjićev), na njegovih prsih pa je ščit, na katerem so simboli, ki predstavljajo Srbe, Hrvate in Slovence. Srbe predstavlja bel križ, obdan s štirimi ognjili. V zgodnjih različicah so bile to štiri grške črke beta. Srbska tradicija črke pripisuje srbskemu nadškofu Svetemu Savi iz 13. stoletja, ognjila pa naj bi predstavljala štiri cirilične črke “S” (v cirilici CCCC), ki pomenijo slogan “Samo sloga Srbina spasava”.  Hrvate predstavlja šahovnica. Po legendi naj bi hrvaškega kralja Štefana Držislava ugrabili Benečani. Kralj je beneškega doža izzval na partijo šaha, ki bi odločila o njegovi svobodi. Uspelo mu je zmagati v vseh treh igrah v partiji in za spomin na svojo zmago je šahovnico vključil v svoj grb. Slovence pa predstavljajo tri zvezde celjskih grofov. Grofje Celjski so bili ena najvplivnejših plemiških rodbin v 14. in 15. stoletju. Tri njihove zvezde so simbol, ki predstavlja moč, pogum in izjemnosti, ki so zaznamovali to obdobje.

Na levi strani odlikovanja je upodobljena medalja reda Svetega Save V. reda. Na vrhu ima krono. Oblikovana je obliki križa z razcepljenimi kraki, ki imajo bunkice na koncih. Krake povezuje dvoglavi orel s srbskim simbolom – križ s štirimi črkami C, na sredini je medaljon s podobo Svetega Save.

Odlikovanje Svetega Save je bilo v času Kraljevine Jugoslavije državno odlikovanje, od leta 1945 dalje pa je še vedno najvišje odlikovanje srbske pravoslavne cerkve. Kot zanimivost navajam, da je odlikovanje Svetega Save 4. reda prejel tudi Leon Štukelj, in sicer za uspeh na olimpijskih igrah leta 1928 v Amsterdamu.

Slovarček:

  • ognjilo: kresalo, priprava, navadno jeklena, s katero se tolče, drgne po kresilu (kresilnem kamnu, kremenu), da nastanejo iskre;

Kraj: Topol pri Begunjah
Datum: 7. 4. 1952
Avtor: —
Zbirka: Vika Turšič
Skenirano: 24. 5. 2022
Oblika: dokument


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3579

Trending Articles