Quantcast
Channel: Stare slike
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3578

1947 Rakek – Skica za partizansko obeležje

$
0
0

Že v začetku leta 1946 je Federalni odbor (FO) za organizacijo prenosov posmrtnih ostankov padlih borcev pri ministrstvu za notranje zadeve Ljudske vlade Slovenije prejel več prošenj samoiniciativnih odborov za postavitev spomenikov. Prosili so za dovoljenje za zbiranje prostovoljnih prispevkov. Četrtega februarja istega leta je FO predložil Predsedstvu Narodne vlade predlog za izvedbo enotne nabiralne akcije. Na sliki je skica spomenika, ki ga je 13. marca 1947 OIO Rakek posredoval FO. Ob tem so še zapisali, da na našem območju ni nobenega arhitekta, zato pošiljajo primitivno skico spomenika.

Federalni odbor za organizacijo prenosov posmrtnih ostankov padlih borcev so ustanovili 24. novembra 1945 pri Ministrstvu za notranje zadeve Ljudske republike Slovenije. Njegove naloge so bile: zbiranje prošenj za prenose posmrtnih ostankov v vojni padlih oseb, zbiranje seznamov posameznih ali skupinskih grobišč, zagotavljanje finančnih sredstev in transport posmrtnih ostankov oziroma druge naloge, povezane z organizacijo prekopov. Deloval je do ukinitve konec leta 1948. Verjetno je bil ukinjen na podlagi Zakona o odpravi odlokov in zakonov, izdanih do 20. 11. 1948, oziroma ga je ukinilo Ministrstvo za notranje zadeve samo.

FO na Rakeku je imel svojo sejo, kot že rečeno, 13. marca 1947. Seje so se udeležili predsednik odbora Ivan Brus, šef notranjega oddelka OLO, Anica Mlakar, zastopnica RKS, Rudolf Furlan, zastopnik vojnega odseka, Jože Zigmund, zastopnik socialnega oddelka in Ivan Rozman, zastopnik zdravstva. Pregledali so prijave prosilcev padlih borcev. Prevozi padlih borcev z našega področja so se izvajali s tovornim vozilom iz Bezuljaka, Begunj, Blok do končne postaje v Žužemberku. V obratni smeri so v Suhi krajini pobrali Jožeta Urbiho in ga peljali v Viševek. Za prevoz po železnici so na Rakek s kamioni pripeljali posmrtne ostanke borcev iz Cajnarjev, Planine, Logatca, Viševka, Sv. Vida, Grahovega in Snežnika. Z Rakeka so jih odpeljali v Ljubljano, ker jih je bila večina od tam. Zaradi velike količine snega in poplav v nekaterih krajih točnega datuma prevozov še niso določili. Dogovorili so se, da bodo organizirali načrten izkop z določenim datumom in uro in bodo ljudi pravočasno obvestili. Okrasili bodo vse ostale grobove padlih borcev in jih zavarovali s primernimi ograjami. Sestavili so govore za pokope. Prosili so odbor, naj čim prej pošlje karte in obvesti poveljstvo zaledja 23. divizije, da bo šla OIO Rakek čim bolj na roke pri posoji vozil in goriva.

Federalnemu odboru so poslali okvirni načrt prevozov. Z avtomobilom so načrtovali prepeljati sledeče borce:

Prva skupina:
– Franca Valentinčiča iz Begunj na Turjak pri Grosupljem,
– Jožeta Gliho iz Bezuljaka v Žužemberk,
– Franca Mustafarja iz Blok v Videm-Dobrepolje,
– Jožeta Urbiho iz Suhe krajine v Viševek.

Druga skupina:
– Viktorja Šemrla iz Begunj v Črni Vrh.

Tretja skupina:
– Franca Slabeta in Jožeta Janeža iz Grahovega na Rakek,
– Miljutina Zabukovška iz Stepnjaka v Kamnik,
– Ivana Pavloviča iz Planine v Sv. Križ pri Ljubljani,
– Jožefa Koširja iz Logatca v Ljubljano,
– Vinka Kogovška iz Viševka v Dravlje,
– Draga Keka iz Sv. Vida v Ljubljano,
– Antona Mihelčiča iz Nove vasi v Kočevje,
– Jožefa Žlahto iz Logatca v Sv. Lenard pri Celju,
– Vinka Mencingerja iz Grahovega v Koprivnik pri Bohinju,
– Nikolaja Majcna s Snežnika v Št. Janž na Dolenjskem.

Četrta skupina:
– Franca Brenčiča iz Logatca v Hotedršico z vozom,
– Jožeta Zakrajška iz Cerknice v Godičevo-Ravnik z vozom,
– Franca Ponikvarja iz Klenaka v Slavoniji v Sv. Trojico-Ravnik z vlakom.

Slovarček:

  • OLO: Okrožni ljudski odbor
  • OIO: Okrožni izvršilni odbor
  • RKS: Rdeči križ Slovenije

Viri:

  • Arhiv Republike Slovenije, SI_AS 281, škatla 10

Kraj: Rakek
Datum: 1947
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: neznano
Oblika: datoteka


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3578

Trending Articles