Quantcast
Channel: Stare slike
Viewing all 3590 articles
Browse latest View live

1934 Rakek – Tonca Hmelak

$
0
0

151217324Tonca (Antonija) Hmelak se je rodila 1892 leta kot najstarejša hči v Kobijevi družini iz Borovnice. Pred prvo svetovno vojno se je, še zelo mlada, poročila s Franjem Žagarjem iz Markovca, ki je bil tedaj eden največjih lesnih trgovcev. Rodila sta se jima dva sinova Karel, imenovan Line in Franjo mlajši. Franjo Žagar se je boril v prvi svetovni vojni in se srečno vrnil domov na Rakek. Tu pa je zbolel za špansko gripo in umrl, ko sta bila otroka še zelo majhna. Tonca je sama prevzela vodenje obsežnih obratov lesne industrije. To breme je z njenih ramen prevzel njen drugi mož Franjo Hmelak iz Lokavca v Vipavski dolini, ko sta se v letu 1920 poročila. Rodila se jima je hčerka, ki pa j kmalu umrla. Tonco je to zelo prizadelo, začela je bolehati in kmalu omagala pod težo bolezni.

Na zadnji poti so jo pospremili številni ljudje, ki so jo spoštovali, ker je bila dobra in plemenita, med vojno pomagala beguncem iz bojnih krajev in bila idealna žena in mati. Ob grobnici, ki jo je načrtoval Plečnik in jo je dala postaviti v spomin svojemu možu, pa so se od nje poslovile tudi tovarniške sirene.

Podobice so nastale ob koncu poznega srednjega veka, množične pa so postale v 19. stoletju in prvi polovici 20. stoletja. V sredini 18. stoletja so se razširile med vse družbene sloje in so najstarejši pojav množične umetnosti. Romarske so tudi širile zemljepisna obzorja. V kmečkem okolju so jih imeli za svete predmete z varovalno močjo. Izdajali pa so jih tudi ob pomembnih dogodkih s priporočilom za molitev npr. ob novi maši, misijonih, smrti pomembnih ljudi …Line je bil zagrizen levičar. Napisala bom anekdoto, ki jo je na predstavitvi knjige »Dva brata, trije svetovi« povedal gospod Telič (upam, da sem si prav zapomnila). Ko so v nekem obdobju vsi lesni delavci stavkali, Žagarjevi niso. Predstavnik delavskega sindikata je prišel na razgovor k Franju Žagarju. Navzoč je bil tudi Line. Gospod Žagar je vpraša sindikalista, zakaj oni ne stavkajo, če že vsi. Sindikalist je dejal: »Že sedaj imamo en dinar več na uro, kot ostali. Imamo šolo, knjižnico in svojega zdravnika. Zakaj naj bi stavkali?«
Tedaj pa se je oglasil Line rekoč: »Iz solidarnosti do drugih!«
1512173241 151217324z

Viri:

  • Slovenec: političen list za slovenski narod (05.10.1934), volume 62, issue 226a. URN:NBN:SI:DOC-LH2G9HOB from http://www.dlib.si
  • Slovenski etnološki leksikon. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2007.


Kraj: Rakek
Datum: 1934
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 17. 12. 2015
Oblika: tiskovina



1962 Markovec – Bel maln

$
0
0

19_016Del mlina “Bel maln”, Slavko Petrič, Markovec 28. Tako je raziskovalka Fanči Šarf označila sliko, ki jo je leta 1962 posnela v Markovcu. Sliko hrani Slovenski etnografski muzej.

Gledam eno eno najmarkantnejših hiš v mojem spominu, ki je dala ime celotnemu zaselku ob njej in zelo vesela sem, da se je stara podoba ohranila tudi na papirju.

Če nič drugega je bil za tem mlinom kamnit jez, na katerem smo markovški mulci preživljali poletja, se kopali in urili druge spretnosti, z rokami lovili frilke, vreščali do onemoglosti, raziskovali skalovje in rastlinje na bregu Obrha, plezali po drevju in neskončno fantazirali o vsem mogočem, tako da smo včasih v živo videli prikazni iz svojih izmišljij – goša debelega kot naša noga, raka s kleščami, ki ti lahko zdrobijo roko, zelene lase vodnih deklic … Tudi k Malenskim na dvorišče smo radi hodili – kar tako, malo v vas k Angi, ki je bila že dekle – in čeprav smo bili samo nadležni mulci, nas nikoli zapodili. Še k atku v mlin nas je neslo, kajpada, in molče – ker se v ropotajočem mlinu tako ali tako ni dalo pogovarjati – smo opazovali premikanje mlinskih naprav in ritmično vsipanje moke ali koruznega šrota v vreče ali lesene keblice.Na drugi strani hiše so imeli Malenski majhno ploščad, pod njo pa klet in na tisti plošči smo včasih smrkljice iz drugega in tretjega razreda do onemoglosti vadile petje, še posebno tisto Ob bistrem potoku je mlin, ki jo je drugarje naučila nova, imenitna, prav oboževana učiteljica Gertruda Truda Savnik s Štajerske, ki pa na veliko žalost šolark ni dolgo ostala v Dolini. Močno smo upale, da je naše petje všeč domačemu sinu, mlademu mlinarju Slavetu, a ni bilo videti, da mu je kaj mar za naše napore, večinoma ga pravzaprav niti ni bilo doma, saj je imel veliko dela na njivah, v gozdu in kdo ve kje …

*

Po klančku navzdol ali pa z druge strani čez most so prihajali vozovi z žitom v mlin, ki je bil v pritličju srednje stavbe na sliki. Na levi je žaga, manjša stavba na desni so bile kašče in svinjaki, zadaj je skedenj, stanovanjski del je bil na sredini zgoraj. Most je prav tisto leto, ko ga je slikala raziskovalka, podrla poplava in tudi na tej sliki se vidi, da zgornji rob ograje na tisti strani proti mlinu ni več cel. Takrat se je vseeno še dalo priti na drugo stran Obrha po njem, Belmalenski atek je celo še gonil napajat živino čezenj, a potem so leta, nove poplave in razni nepridipravi naredili svoje – most je zdaj le revna ruševina, samo kolone še stojijo take, kot so bile. Po ustnem izročilu je bil ta most zgrajen le kako leto prej kot Renkoč pol kilometra vzhodneje, oba pa v času francoske vladavine, na začetku 19. stoletja. Čudovita mostova!

Pred vojno je bila tukaj poleg mlina tudi gostilna, kamor je med svojim oddihom v Koča vasi skoraj vsak dan prihajal na frakelj – frakelj, ne štamprle ! – žganja tudi Oton Župančič. Rad se je družil z domačini, spraševal o običajih, budno prisluškoval narečju in zapisoval zanimive besede. Po desetih letih pesniškega molka se je njegova muza prav v Loški dolini spet prebudila – nastala je pesniška zbirka Med ostrnicami, kjer se kar vrstijo motivi iz Loške doline, objavil pa je tudi nekaj svojih risb. Beli malen se mu je tako prikupil, da je tudi o njem napisal pesem:O, Beli malin – tam je trinajst streh,
pod njimi mlada srca, vedra lica,
tam Beli mlinar, Bela mlinarica
in z belim mlinarjem je je sam smeh.

Tam teče voda in podi kolesa,
tam teče vino in podžiga kri,
svetal od tuje sreče gost sedi,
in ko gre stran, ne čuti več telesa.

19_016-001Tu je bila žaga s pečníco, kjer so se delavci v mrazu lahko pogreli in na toplem pomalicali.

Skladišče lesa je bilo na travniku pred žago, hlode pa so na gater valili oziroma dovažali z vagončkom preko lesene konstrukcije, speljane nad Obrhom. Del te rampe se vidi tudi na sliki. Najprej so imeli žago venecijanko, ki jo je gnalo vodno kolo, v osemdesetih letih prejšnjega stoletja pa je mladi gospodar vgradil učinkovitejši gater.

19_016-002Vhoda v mlin ni videti, skriva ga grm. In tudi vseh trinajstih streh, o katerih piše pesnik, se ne vidi, a so bile zagotovo tam, sama sem jih videla …
19_016-003V tem mlinu so mleli tudi makunce, žira pa ne, ker je bilo treba imeti poseben kamen, ali pa tistega običajnega dolgo čistiti po vsakokratnem mletju žira. Pač pa so v tem mlinu, ki je star kakih tristo let, prvi imeli kamen za belo moko in po njem je dobil tudi ime.

Slovarček:

  • pečníca: obzidan prostorček na žagah z majhno pečjo
  • makunca: drevo in plod drevesa mokovnika
  • gater: vrsta strojne žage
  • venecijanka: vrsta strojne žage
  • frakelj: večja gostinska merica za pijače
  • štamprle: manjša merica, žganjarček
  • frilek: vrsta majhne ribe
  • šrot: drobljenec
  • kolona: obok
  • goš: gož, vrsta nestrupene kače

Kraj: Markovec
Datum: 1. 8. 1962
Avtor: Fanči Šarf
Zbirka: Slovenski etnografski muzej, Teren 19, F0000019/016
Skenirano: neznano (Slovenski etnografski muzej)
Oblika: skenirana datoteka


1967 Jemen – V puščavi

$
0
0

160317849Na sliki iz leta 1967 so pred jemenskim letalom Douglas DC-3 Dakota, slikani piloti jugoslovanskega JAT-a in skupina oboroženih jemenskih vojakov. Tudi lokacija ni natančna, lahko da gre za puščavo Tihama ob Rdečem morju ali pa za puščavo ob indijskem oceanu. Slikal jih je Cerkničan Viktor Klammer, ki ga na sliki ni videti, je pa bil zagotovo član posadke, ki je v tistem času inštruirala pilote civilnega letalskega prevoznika “YEMEN AIRLINES”.

Puščava, posadka letala obkrožena z oboroženimi ljudmi, v ozadju letalo. Na prvi pogled slika deluje, kot da gre za ugrabitev letala, pa k sreči ni bilo tako. V letih med 1962 in 1970 je v Jemnu trajala državljanska vojna med republikanci, ki so po državnem udaru ustanovili Jemensko Arabsko republiko – YAR in rojalisti. V tistem obdobju, natančneje v letu 1967, so piloti jugoslovanskega letalskega prevoznika JAT usposabljali pilote letalskega prevoznika “YEMEN AIRLINES”. V šestih mesecih, kolikor je trajalo inštruiranje, se je dogajalo tudi, da so med usposabljanjem prevažali jemenske borce na bojišča. Kateri strani so pripadali ni čisto znano, glede na to, da pa gre za državno letalo, upravičeno sklepam, da so vojaki pripadali republikanski strani. Pomešani so bili med potnike, če ni bilo dovolj prostora, so med letom sedeli kar po tleh letala. Kako je izgledal tak let si lahko samo predstavljam. Danes v potniško letalo ne smeš nesti niti ščipalca za nohte, takrat pa so med potniki sedeli vojaki s puškami in naboji, prizor je bil res filmski.Vojaki s slike so bili gotovo vešči bojevanja in sposobni preživetja v puščavskih razmerah, saj so je bili vajeni. Kar pa se fotografiranja tiče, pa najbrž to ni bil problem, saj je nasploh znano, da so se vojaki radi postavili pred objektiv fotoaparata.

160317849-001 Na prvi pogled ne delujejo čisto nič vojaško, bolj delujejo kot beduini. Oblečeni so v tradicionalna dolge svetle halje, na glavah nosijo turbane, večina je bosih.

Taka oblačila so večplastna in so prilagojena puščavskemu okolju. Vroči sončni žarki se vpijajo v belo zgornje oblačilo, hkrati pa plasti spodaj puščajo vetru, da kroži okoli telesa in jih tako hladi. Zavita glava in vrat sta tako zaščitena pred vročinskimi udari, saj zadržujeta telesno vlago in varujeta glavo pred surovim suhim peskom. Med oborožitvijo prevladujejo puške repetirke, avtomatskega orožja ni.

Na levi strani, ob pilotih JAT-a, sta dva vojaka v uniformi in z nekakšno kapo, gotovo sta poveljujoča, drugi z leve pa je jemenski pilot.

Slovarček:

  • beduin: arabski nomad v severni Afriki
  • turban: moško pokrivalo iz dolgega platnenega traku, ki se ovije okoli glave

Viri:

Kraj: Jemen
Datum: 1967
Avtor: Viktor Klammer
Zbirka: Ana Klammer
Skenirano: 17. 3. 2016
Oblika: fotografija


1960 Rakek – Maclaren

$
0
0

160331937Na sliki je družina Šivec z Rakeka. Več ne smem povedati, ker bo menda dojenček, ki zdaj to ni več, jezen.

Tak voziček sem imela tudi jaz. Verjetno smo ga imeli vsi, ker je bil to edini model, ne pa sedaj, ko jih je toliko, da ne veš, katerega izbrati in največkrat odloči kar cena. Ko sem ga prerasla in sem bila primorana hoditi, smo podarili voziček teti, za mojo sestrično in bratrance. Nekoč smo šli na obisk in voziček je stal na dvorišču, v njem pa je gnezdila kura. Še danes jo vidim. In moj voziček, ki je verjetno neslavno končal v kakšni vrtači na divjem odlagališču smeti. Zna biti, da so ga naredili v tovarni Tribuna, ki jo je osnoval Slovenec, France Batjel iz Vipave.

Ko se je rodila moja prva vnukinja, me je sin prosil, če grem z njim po voziček, ker mamica še ni mogla, pa ker se kakor razumem na vozičke, saj sem ženska in mati. Šla sva v eno trgovino, ker jim ne bom delala zastonj reklame, ker so imeli ugodno ponudbo – za 390 evrov lupinico, voziček in sedež za avto. Ko sem to cenovno ugodnost uzrla, sem se ponudila, da bom jaz plačala voziček, ampak ne tega, ker je bil tak, da je zaslužil, da bi v njem gnezdila kura. »Čudovit« barvni izbor poceni plastike. In potem se je moj ljubljeni sin, nad katerim imam veselje, začel prepirati z menoj okrog cene, čeprav se jaz sama matram, no, ja, za svoj denar in navrgel, da sedemsto evrov pa že ne bomo dajali za voziček. »Saj toliko pa niso!«, sem se uprla. »So, so«, je rekla prodajalka, »tudi devetsto so.« Me je pa res zanimalo, kakšen stane toliko, kot en ne prav slab avto. Pa me je razsvetlila, da je znamke Maclaren. Kakorkoli že, imam rada svojo vnukinjo, ampak če se jaz lahko vozim v starem fordu, ki je manj koštal kot voziček, se pa tudi nji ni treba v maclarenu. Potem sem pa še na internetu našla članek, v katerem piše, da vozičke te znamke umikajo iz prodaje, ker so nevarni in da jih največ prodajo v Sloveniji. Fajn.

Mi, Slovenceljni, smo unikum na tem svetu. Lačni, vozimo se pa z mercedesi, maclarni in traktorji za 50.000 evrov.

Viri:


Kraj: Rakek
Datum: 1960
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Urbar
Skenirano: 31. 3. 2016
Oblika: fotografija


1935 Brno –Študentska izkaznica

$
0
0

151118272
Marjan je postal oktobra 1935 redni slušatelj Češke visoke tehniške šole v Brnu na Moravskem za področje strojništva, tekstilstva in papirništva (v nadaljevanju ČVTŠ). Na fotografiji v študentski izkaznici oziroma indeksu ima bruc Marjan na sebi obleko po takratni modi, pod ovratnikom srajce ima zavezano kravato. Skrbno je počesan. Sprejem na visoko tehniško šolo je bil zanj pomemben dogodek. V Ljubljani je zaključil Tehniško srednjo šolo strojne smeri, kar označuje tudi odtisnjeno besedilo povsem zgoraj desno (Absolvent průmyslové školy). Na levi je kolek za eno češko krono in žig dekanata oddelka za strojništvo in elektrotehniko ČVTŠ v Brnu. Pod fotografijo z žigom šole je slušateljev podpis, na desni spodaj pa podpis rektorja in dekana. Naziv visoke šole se začenja s “Češka”, v Brnu je namreč obstajala še od avstro-ogrskih časov dalje do konca druge svetovne vojne tudi Nemška visoka tehniška šola, kjer so poučevali v nemščini.

Pred drugo svetovno vojno je bilo strojništvo znotraj programov Univerze v Ljubljani bolj šibko zastopano. Na Tehniški fakulteti s strojno-elektrotehniškim oddelkom so lahko študenti študirali le v prvih štirih semestrih; študij pa so morali zaključiti v Zagrebu oziroma drugje v tujini [1].

Absolventov srednjih tehniških šol takrat pri nas niso sprejemali na ljubljansko fakulteto (le gimnazijce), tudi zaradi tega so odhajali študirat v tujino – tudi v Brno in Prago; nič nenavadnega, saj so obstajali zelo bogati češko-slovenski stiki na vseh področjih. Tam so študirali tudi študentje iz drugih delov takratne Jugoslavije.Menda je bil študij v Brnu relativno najcenejši, cenejši od študija v Pragi in še cenejši od študija drugod po Evropi. Narodnostna struktura študentov je bila kar pestra. ČVTŠ v Brnu je imela po področjih štiri glavne oddelke:

  1. gradbeništvo – nizke gradnje, hidrotehnika in zemljemerstvo
  2. strojništvo in elektrotehnika
  3. kemija
  4. arhitektura in gradbeništvo – visoke gradnje

Danes bi te oddelke označili za fakultete [2]. Visoko šolo so krajše pogovorno imenovali kar Tehnika Brno.

Če prelistamo indeks vidimo, da so poslušali v prvem letniku študijskega leta 1935/36 deset predmetov. Poleg Matematike, Opisne geometrije, Tehniške fizike, Statike, Strojniškega risanja, Mehanske tehnologije in Enciklopedije tehniške kemije so poslušali tudi Osnove zemljemerstva in Nacionalno ekonomijo. Zanimivo je, da so v letnem semestru poslušali tudi eno uro na teden predmet Praktična fotografija (Praktická fotografie), vaje iz tega predmeta pa so imeli dve uri na teden. Predaval jim ga je znameniti profesor Jaroslav Bouček, ki je postal leta 1935 docent za področje fotografije. Istega leta je izdal knjigo z naslovom Praktična fotografija: Za slušatelje visokih šol, amaterske in poklicne fotografe.

Marjana je fotografiranje navdušilo, zato si je kupil fotoaparat znamke Kodak. Lepo je dokumentiral študentska leta s fotografijami v albumu. Posnel je tudi nekaj profesorjev med predavanji, med njimi pa nisem našel profesorja Boučka. V Brnu je dočakal tudi zgodovinske dogodke pred zasedbo in ob nacistični zasedbi Češkoslovaške. V albumu je poleg fotografij maja 1938 tudi zapisal: “Začenjajo se usodni dnevi ČSR. Spopadi z Nemci. V mestu so postavili sirene in se pripravljali na plinske napade. Vojaški avtomobili so švigali po ulicah.” Po dokončni zasedbi Češkoslovaške 15. marca 1939 je posnel nekaj fotografij Brna, nad katerimi je zapisal:“Morana pa ni bila zadovoljna s krvavo daritvijo v oktobru 1938 – zahtevala je nove obete …” 

Bolečo krizo ob Münchenskem sporazumu in dogodkih po njem so jugoslovanski študentje v Češkoslovaški republiki občutili kot krizo bratskega naroda in grozečo nevarnost, ki je že pretila tudi njihovim lastnim narodom in njihovi domovini. To so izražali na številne odmevne načine, med drugim tudi s pripravljenostjo, da bi se borili za neodvisnost Češkoslovaške. Toda nemško okupacijo so na Češkoslovaškem doživeli le zelo redki študentje iz Slovenije in Jugoslavije. Po poletnih počitnicah namreč večina jeseni 1938 ni dobila vizuma za potovanje v Češkoslovaško republiko. [3] To pomeni, da je bil Marjan med tistimi redkimi študenti, ki so vendarle dobili vizum. Ko so novembra 1939 zaprli češke visoke šole in tudi ČVTŠ, je bil prisiljen končati študij na Nemški visoki tehniški šoli v Pragi.

Nekoč sta se Marjan in njegov kolega Gaston Liemert mučila z matematiko. Pripravljala sta se na izpit. V sobi sta imela tablo, na katero sta pisala s kredo in jima je bila za dober študijski pripomoček. Bila sta vztrajna, toda kar sta poskušala razrešiti, jima nikakor ni uspelo. Vrata v sosednjo sobo so bila le priprta. Naenkrat se oglasi iz sosednje sobe Gastonov brat Karel. V hipu jima je stresel iz rokava, kako se pride do rešitve. Obnemela sta. Brat je bil zelo bister, vendar ni študiral. Bil je rudar in očitno zelo inteligenten človek.

ČVTŠ je dobila leta 1937 naziv Češka visoka tehniška šola dr. Edvarda Beneša, kar je razvidno iz žiga na zadnji strani, kjer so vpisali uspešno opravljen prvi državni izpit. V letih od 1918 do 1938 je postala cenjena in priznana visoka šola. [4] Na njej so predavali eminentni profesorji in je nudila za tisti čas široko tehniško znanje. Pojasnila k nekaterim predmetom v indeksu so navedena spodaj v slovarčku. Uspešni študentje so bili delno ali povsem oproščeni šolnine, kar je vidno tudi v tem indeksu (žigi na spodnjem robu ob zaključku letnih semestrov).

ind

Klikni za pregled Indexa

Slovarček:

  • Morana: staroslovanska boginja smrti, zime in teme (Wikipedija –https://sl.wikipedia.org/wiki/Morana)
  • obet: zastarelo dar, zlasti žgalni: darovati bogovom obete (Slovar slovenskega knjižnega jezika – http://bos.zrc-sazu.si/sskj.html)
  • ČSR: kratica za Češkoslovaško republiko (Československá republika)
  • Předmět (přednáška nebo cvičení): Predmet (predavanje ali vaje)
  • Hodin týdně v semestru (zim./let.): Ur tedensko v semestru (zimskem/letnem)
  • Nauka o pevnosti a pružnosti: Nauk o trdnosti in elastičnosti
  • Částí strojů: Strojni elementi
  • Zkoušení stroj. hmot: Preskušanje snovi oz. gradiv
  • Cvičení zkouš. stroj. hmot: Vaje iz preskušanja gradiv
  • Encyklopedie poz. stav.: Enciklopedija visokih gradenj
  • Tepelné stroje: Toplotni stroji
  • Stroje textilní: Tekstilni stroji
  • Výpočty a konstrukce papírenských strojů: Izračuni in konstrukcija papirniških strojev
  • Obráběcí stroje: Obdelovalni stroji
  • Cvičení ve: Vodenje delavnic – vaje
  • Účetnictví technických podniků: Knjigovodstvo tehničnih podjetij
  • Strojírenská kalkulace: Strojniška kalkulacija
  • Zařizování přádelen, tkalcoven a papíren: Oprema predilnic, tkalnic in papirnic
  • Stroje textilní: Tekstilni stroji
  • Ústřední topení a větrání: Centralna kurjava in prezračevanje
  • Stavba str. chlad.: Hladilni stroji

Viri:

 

Kraj: Brno
Datum: 9. oktober 1935
Avtor fotografije: ni znan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 18. 11. 2015
Oblika: dokument


1954 Dolenje Jezero – Z motorji na mostu

$
0
0

160317860-(2)

Slika je nastala leta 1954 na Cerkniškem jezeru. Mladi motoristi iz Cerknice so se s svojimi jeklenimi konjički slikali na nasipu med Dolenim jezerom in Goričico, natančneje na lesenem mostu čez strugo Stržen. Most obstaja še danes, le da je betonski in zaščiten s kovinsko ograjo. Slikal je Viktor Klammer, s fotoaparatom Jožeta Žnidaršiča – Bajčka. Obrnjen je bil v smeri proti vasi Dolenje Jezero. Na desni strani, za motoristoma, se razprostira podnožje naše coprniške gore Slivnice, na levi pa Kamna gorica in Skrajnik.

Slika je najverjetneje nastala zgodaj poleti, drevje je že v listju, vode v jezeru pa je še dosti. Tudi osebe so oblečene bolj na lahko, kot se za toplejše vreme spodobi. Most s slike je še lesen, kasneje ga je nadomestil železobetonski. Na njem se je vedno kaj dogajalo, ribarilo, sestajalo, kopalo … Pod mostom je bila voda dovolj globoka, tako da se je med kopanjem dostikrat skakalo v vodo z najvišje točke mostu, ki jo na sliki vidimo med motoristoma. Glede skakanja še to, od nekdaj je bilo popularno skakanje v vodo z mosta, posebno z ure. Skakalci so kar tekmovali med seboj, kdo bo naredil najbolj atraktiven skok. Janez Žurga je z ure največkrat skakal v stilu indijančka. Tako smo rekli skoku na glavo, pri katerem roke niso bile pred glavo, ampak ob telesu. Ta most je bil vedno, poleg Goričice in Ribiškega kota, prepoznavna točka na jezeru.

Most na nasipu čez Cerkniško jezero je bil od nekdaj priljubljena točka tudi za zmenke med že zaljubljenimi in v bodoče zaljubljenimi, dosti mladih domačinov je povezal tudi tako.

160317860-001
Fanta in dekle nismo prepoznali. Gotovo pa je motorist dekle na jezero pripeljal z motorjem. Dekle s slike je oblečeno v krilo, takrat so bila večinoma oblečena tako, hlač niso nosila. Zaradi tega je bila tudi vožnja na zadnjem sedežu malce drugačna od današnje, ko so dekleta oblečena v hlače ali motoristične kombinezone. Dekleta in ženske so takrat sedele na zadnjem sedežu postrani, tako da so bile noge na eni strani, z rokami pa so držale voznika okoli pasu. Taka vožnja je bila precej nevarna zaradi slabšega ravnotežja potnice.
160317860 Dva Jožeta iz Cerknice, levo je Jože Žnidaršič – Bajček, desni Jože Bavdek. Prvi z motorjem PUCH 250 T3 in drugi z motorjem znamke NSU.

Viri:

  • Jože Žnidaršič – Bajček

Kraj: Dolenje Jezero
Datum: 1954
Avtor: Viktor Klammer
Zbirka: Ana Klammer
Skenirano: 17. 3. 2016
Oblika: fotografija


1960 Bezuljak – Gasilni dom

$
0
0

160412991

Člani Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Bezuljak so slikani sredi šestdesetih let pred novim gasilskim domom. Predsednik društva je bil Ludvik Hren – Antonov Ludve, poleg njega stoji najstarejši član Jože Hren – Kovačov.

Stojijo z leve:
  • Franc Brezec – Čejdn’kov France,
  • Jakob Brancelj – Podražov Jaka,
  • Jože Hren – Kovačov ata,
  • Jakob Turšič – Kuotovčkov Jaka,
  • Ludvik Hren – Antonov Ludve,
  • Anton Hren – Mivč Tone,
  • Vinko Brancelj – Podražov Vine,
  • Franc Primožič – Než’n France,
  • Alojz Švigelj – K’šlanov Lojz,
  • Anton Meden – Tonkov Tone,
  • Stanislav Debevec – Kuotov Stane,
  • Anton Turšič – Šimčov Tone,
  • Ludvik Brancelj – Krajnč Ludve,
  • Franc Debevec – Boštjanov France.

Čepijo:

  • Jože Zalar – Kevd’r’n,
  • Janez Zalar – T’ Guorajni Popkov,
  • Jože Švigelj – Francetov,
  • Alojz Škrlj – T’ Duolajni Popkov Lojz,
  • Vinko Brezec – Čejdn’kov Vine.
Kako so gradili ta gasilski dom, je napisal Jože Hren ml.- Kovačov:

V jeseni 1941, v noči iz 19. na 20. oktobra, so partizani ob napadu na italijansko postojanko v Bezuljaku razstrelili skladišče eksploziva, ki so ga imeli Italijani uskladiščenega v bezovskem gasilskem domu.

Italijani so tako močno razstrelivo uporabljali, ko so rušili armirano-betonske objekte Rupnikove linije v okolici Bezuljaka: na Komidarjevem griču, na Vrhu in na Žnidarjevi Sevski rebri. Rušenje objektov so snemali na filmski trak in ga kot predfilm prikazovali v italijanskih kinematografih o »junaški«, zmagoviti italijanski armadi. Ob predvajanju tega filma je komentator poročal, da je italijanska vojska po hudih bojih zavzela mesto Topol. Predfilm je v Trstu videla gospa, ki je bila rojena v Begunjah in je dobro poznala Menišijo. Spomnim se, kako so pred rušenjem postavljali trinoga stojala za kamere – takrat nisem vedel čemu služijo. V času rušenja in filmanja so nas evakuirali v Begunje.

Eksplozija v skladišču streliva je bila tako silovita, da je porušila požarni zid na Merini in Kavčevi hiši, na bližnjih hišah pa je razkrilo strehe in popokale so vse šipe. Razbitine šip v bližnjih hišah je zračni udar vrgel v bivalne prostore.

Naslednji dan, 20. oktobra, ni bilo ne gasilskega doma, ne brizgalne, ne gasilske opreme, le na pogorišču se je malo kadilo. Prišli so vojaki v črnih uniformah, rekli smo jim fašisti, ki so odpeljali skoraj vse fante in može v italijanske zapore. Takrat so govorili, da so po posredovanju župnika Turka in škofa Rožmana zaprte moške po nekaj tednih, tik pred Božičem, izpustili iz zapora.

Med vojno, zlasti pa takoj po vojni, so bili skoraj vsi gasilci mrtvi. Gasilskega društva ni bilo več. Po vojni odraščajoča mladina je po letu 1950, zlasti pa po velikem požaru v Bezuljaku (poleti 1954), oživila gasilsko društvo.

Temelje novega gasilnega doma so gasilci zgradili v letih 1954 in 1955. Za nadaljevanje gradnje pa je zmanjkalo denarja. V letu 1956 so gasilci z raznimi prispevki, donacijami in iztržkom na gasilski veselici ter srečelovom nabrali denar za gradbeni material (opeka, cement, apno). Opeka, ki je bila z juga tedanje države, je bila slabe kvalitete, nepravilne oblike in premalo žgana. Slabo kakovost opeke – različne barve – lahko opazite na stolpu. Les za cimper – ostrešje so darovali lastniki gozdov, deske – rezan les, pa so dobili na žagi Kmetijske zadruge Begunje. Za delo je denarja zmanjkalo. Zidarji na Menišiji smo imeli tisto leto zelo veliko dela. Skoraj nemogoče jih je bilo dobiti zidarja celo za plačilo, kaj šele zastonj. Zidarji z Gradbenega odseka KZ Begunje smo se zavezali, da bomo gasilski dom en dan zidali udarniško in to v nedeljo.

Dogovorili smo se, da z deli začnemo neko nedeljo v septembru. Zbrali smo se v nedeljo zjutraj pred šesto uro zidarji s cele Menišije:

  • Franc Doles – Begunje,
  • Jože Hren – Kovačov, Bezuljak,
  • Peter Jernejčič – Gregorjov, Dobec,
  • Stanislav Kržič – Kržičov, Kožljek,
  • Lado Oblak – Topol,
  • Franc Obreza – Selšček,
  • Franc Turšič – Francinov, Kožljek,
  • in gasilci iz Bezuljaka.

Malto so gasilci pripravili že v soboto, tako, da je bila pripravljena za zidanje. Takrat na Menišiji še ni bilo mešalcev za mešanje malte in betona, vse so delali ročno.

Pred začetkom dela smo na licu mesta ugotovili, da ni narejena hidroizolacija na temeljih, pa tudi bitumna in lepenke ni bilo, da bi jo pred zidanjem naredili sami. Kaj pa zdaj? Poveljnik gasilskega društva France Primožič – Nežen in vaški odbornik Alojz Debevec – Žogarjov ata sta odločila, da naj začnemo z zidavo. Ocenila sta, da bi bila večja škoda, če malte ne bi porabili in zidarji ne bi bili več pripravljeni za udarniško nedeljo. Podkrepitev odločitve je bila ta, da nobena hiša v Bezuljaku nima horizontalne hidroizolacije pod zidovi, čeprav jo je ena že imela. Gasilski dom je bil tisto nedeljo pozidan do vezi, razen stolpa.

Zidanje stolpa pa se je zavleklo do konca septembra. Stolp sva »po šihtu« v popoldanskem in večernem času, ob slabi električni razsvetljavi zidala Stanislav Kržič – Kržičov Slavc s Kožljeka in Jože Hren. Glazuro – cementni estrih na plošči vrh stolpa, sva delala še do dveh ponoči.

160412990Pri zidanju se je zgodila nezgoda. Mlademu gasilcu, ki je premikal polno maltarko malte po zidarskem odru, je spodrsnilo. S hrbtom se je zaletel v 2,5 m visok sveže sezidan zid in ga nagnil za 5 cm. Uspeli smo ga malo poravnati, vendar je še vedno ostal nekoliko nagnjen navznoter proti zahodu. Zidar, ki je ta zid zidal, je uporabil hudomušni zidarski rek: »Ta odklon od vertikale bo pa malta plačala, ko bodo delali fasado!«

Ostrešje gasilnega doma sta izdelala tesar Jože Brezec – Čejdn’kov in Jože Turšič – Ulčarjov.

Gasilni dom so gasilci dokončali in opremili čez nekaj let ter kupili tudi motorno brizgalno.

160412991-001
Stojijo z leve:
  • Franc Brezec,
  • Jakob Brancelj,
  • Jože Hren starejši, takrat najstarejši gasilec,
  • Jakob Turšič,
  • Ludvik Hren, dolgoletni predsednik PGD Bezuljak,
  • Anton Hren,
  • Vincenc Brancelj,
  • Franc Primožič.

Čepijo:

  • Jože Zalar,
  • Janez Zalar,
  • Jože Švigelj.
160412991-002
Stojijo z leve:
  • Alojz Švigelj,
  • Anton Meden,
  • Stanislav Debevec,
  • Anton Turšič,
  • Ludvik Brancelj,
  • Franc Debevec.

Čepita:

  • Alojz Škrlj,
  • Vinko Brezec.

Prispevek je napisal Jože Hren, Ljubljana.

Slovarček:

  • udarniško: prostovoljno, neplačano delo
  • maltarka: leseno korito za malto
  • cimper: ostrešje

Viri:

  • Slavko Kržič, Kožljek, ustno, marec 2016
  • Marija Hren, Bezuljak, ustno, marec 2016

Kraj: Bezuljak
Datum: 1960
Avtor: verjetno Ludvik Hren
Zbirka: Marta Hren
Skenirano: 12. 4. 2016
Oblika: fotografija


1940 Velike Bloke – Bloški mornar

$
0
0

160109398 Rudolf Škrabec – Malizjev iz Velikih Blok, rojen 1919, je bil eden od osmih Malizjevih otrok. Po končani šoli v Novi vasi so ga dali v uk za mesarja k znanemu ljubljanskemu mesarju Krušiču. Mesarji so takrat opravljali vse faze dela z mesom, od zakola živine, priprave mesa in mesnih in suhomesnih izdelkov za prodajo. Pri Krušiču so že takrat delali tudi s konjskim mesom, kar je bilo za ljudi na Blokah in sicer na podeželju še nepojmljivo. Mesa konjev, plemenitih živali, preprosti ljudje takrat še niso jedli. Rudolf je leta pred drugo svetovno vojno služil vojaški rok pri Jugoslovanski kraljevi vojni mornarici kot mornar in od tam za spomin prinesel tudi to sliko.

Jugoslovanska kraljeva vojna mornarica je bila formirana ob nastanku Kraljevine SHS leta 1919, pozneje preimenovane v Kraljevino Jugoslavijo. Prve ladje so dobili kot vojni plen od nekdanje Avstro-Ogrske vojne mornarice, saj je bila Srbija v prvi svetovni vojni na zmagoviti strani. Spremenili so oznake in imena ladij in na novo postavili organizacijo mornarice in poveljniški kader. Srbi so prvič v svoji zgodovini prišli do mornarice. Prvi poveljnik je postal Slovenec, Kranjčan Metod Koch. Z leti se je kraljeva mornarica okrepila z novimi, v Angliji, Franciji in Nemčiji nabavljenimi ladjami in tudi podmornicami. Z izdelavo ladij so pričeli tudi v ladjedelnici Split, kjer so leta 1939 izdelali znana rušilca Zagreb in Ljubljana in tudi v ladjedelnici v Kraljevici. Glavna oporišča kraljeve mornarice so bila Kotor, Tivat, Split in Šibenik. Mornarica je imela tudi rečno floto na Donavi in Savi ter floto na Ohridskem jezeru.

Malizjev Rudolf je služil v Šibeniku na izvidniškem čolnu tipa Graničar, ki je kot vedeta služil za nadzor in stražo v pristanišču. To izpričuje tudi napis v cirilici na njegovi mornarski kapi. Mornarica je v vseh armadah elitni del vojske in tako je veljalo tudi za Jugoslovansko kraljevo vojno mornarico in pozneje mornarico FLRJ – SFRJ. Služenje vojnega roka v mornarici je bilo vedno daljše kot v drugih delih armade – tudi do štiri leta. Iz Velikih Blok je po letu 1960 tri leta pri mornarici služil Šperovcov Lojze. Anekdota pravi, da je, ko je končno prišel domov, šel takoj v trgovino in vprašal: “Imate li ulje od oraha za crnu kosu?” Mornarji so si takrat pogosto urejali frizuro s pomočjo orehovega olja. Lojze je bil sicer izrazit rdečelasec, slovensko je pa tudi že malo pozabil.

Iz naših krajev ni bilo prav veliko mornarjev. Znan je mornariški podčastnik kraljeve mornarice Slavko Kovač – Storžkov iz Loža, ki je pozneje kot partizan in narodni heroj nosil ime Smeli. To ime si je nadel po eni od štirih podmornic kraljeve mornarice, ki so nosile imena: Hrabri, Nebojša, Osvetnik in Smeli. Na podmornici Smeli je Slavko tudi služboval. Ob napadu sil osi je kraljevo mornarico čakala usoda razpadle in razkosane države. Redke ladje so se rešile z begom k zaveznikom, ostale so večinoma zasegli Italijani. Znana je usoda rušilca Zagreb, ki sta ga potopila Mašera in Spasič, da ni prišel v roke tujcem. Tako je pravzaprav edina odmevna naloga kraljeve mornarice ostal prevoz v atentatu ubitega kralja Aleksandra Karađorđevića z rušilcem Dubrovnik iz Marseilla v Split leta 1934.

Malizjev Rudolf je kot napreden fant mlado življenje končal ob italijanski ofenzivi. 27. julija 1942 je bil eden od šestih fantov iz Velikih Blok, ki so jih tistega dne za Bloškim hribom ustrelili Italijani.

Slovarček:

  • vedeta: vedette – iz francoščine izhajajoč izraz, ki pomeni stražar, izvidnik.

Viri:

  • Milena Škrabec, Velike Bloke
  • Miloš Kovač, Lož
  • Wikipedija

Kraj: Šibenik
Datum: 1940
Avtor: neznan
Zbirka: Milena Škrabec
Skenirano: 9. 1. 2016
Oblika: fotografija



1970 Rakek – Nogometni klub Rakek

$
0
0

160408975Pred tekmo je ekipa NK Rakek pozirala fotografu. Po tekmi so bili malo bolj zmahani.

Decembra 1969 je bila v Ljubljani seja ljubljanske nogometne podzveze, kjer so ob 50-letnici nogometne zveze Jugoslavije podelili priznanja najbolj zaslužnim nogometnim delavcem in klubom. NK Rakek je bil odlikovan z zlato plaketo, Dušan Arko pa je dobil pohvalo zaradi zaslug, da je nogometni klub še deloval.

Kaj naj napišem o nogometu, če pa nimam pojma o njem. Na sliki sem spoznala svojega soseda, pobasala sem vse fotografije in se odpravila k njemu. “Evo”, sem rekla, “to si ti in moraš poznati še ostale!” Pa ni bilo tako. “Kar k Vengustu pojdi, on je živ leksikon, pa ti bo povedal”, je bil odgovor. Pa sem se odpravila še k drugemu sosedu, ki je upravičil svoj sloves leksikona.

Pa še to, da ne bo samo hvale: junija 1970 je ekipa iz Črnomlja nesramno porazila domačo ekipo z rezultatom 6:1.

160408975-001
Stojijo:
  • Dušan Stražiščar,
  • neznan,
  • Ivan Likon.

Čepita:

  • Danilo Godeša (samo nismo prepričani) in
  • Mitja Strohsack.
160408975-002
Stojijo:
  • Lado Ule,
  • Ciril Furlan,
  • Osman Islamagić.

Čepijo:

  • Bojan Smodila,
  • Ive Žagar in
  • Puntar, Džajo imenovani.

Viri:

  • Darč Vengust
  • Dolenjski list, leto XXI, številka 23 (4. junij 1970), stran 6
  • Brestov Obzornik, letnik IV, številka 28 (31. januar 1970), stran 8

Kraj: Rakek
Datum: 1970
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Urbas
Skenirano: 8. 4. 2016
Oblika: fotografija


1966 Begunje – Stari pevci z Menišije

$
0
0

160309564Kdo so možakarji na sliki in kje so fotografirani, verjetno mladi rod Meniševcev ne bi vedel. Pevce sem prepoznala, kraja fotografije pa ne. Ko sem sliko pokazala Ivanu Intiharju – Zimcu iz Begunj, je izstrelil kot iz topa: “Fotografirani so pred hišo gospe Snegulke De Toni, na Zavrtih v Begunjah pri Cerknici. Še sedaj se spomnim, kako natančno smo na Žagi obrezovali smrekove hlode za to brunarico”.

Na fotografiji so:

  • Anton Kranjec – Krajnč Tone s Kožljeka, živel je z družino v Cerknici,
  • Janez Zalar – Ta Gorejni Popkov ata iz Bezuljaka,
  • Jakob Turšič – Kotovčkov oče iz Bezuljaka,
  • Jože Petrič – Bebrov Pepe iz Selščka, ki je živel z družino v Cerknici,
  • Janez Kranjec – Mihovčkov Janez iz Topola, nečak obeh Kranjcev, organist, zborovodja, skladatelj,
  • Ludvik Kranjec – Krajnč Ludve ali Krajnč ata, gospodar pri Krajnčih na Kožljeku.

Vsi so že pokojni, nisem mogla dobiti nobenih zanimivih podatkov. Ker sem vedela, da so bili vsi dobri pevci, se mi je zdelo, da bi bilo lepo, če bi poleg slike objavili posnetek petja. Predvidevala sem, da bi ga mogoče imeli na Glasbeno narodopisnem inštitutu.

160309564z Na zadnji strani fotografije, ki je last družine Kranjec iz Topola, piše: “V spomin in zahvalo za sodelovanje, 7. oktobra 1966” in poleg je žig “Glasbeno narodopisni inštitut Ljubljana”.
Okrepljena s temi podatki sem poklicala na Glasbeno narodopisni inštitut pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti v Ljubljani. Prijazno so me povabili na razgovor.

Tudi tokrat je bil v veliko pomoč zapis na zadnji strani fotografije. Gospa Anja Serec Hodžar je poiskala kopije zapisov terenskega dnevnika. Tam je zabeleženo:
– v katerih krajih so bili, 
– kateri sodelavci Glasbenonarodopisnega inštituta so bili na terenu (med drugimi Valens Vodušek, Zmaga Kumer),
– kje so snemali,
– s kom so se pogovarjali, kdo je kaj zapel ali povedal.
Ob tem so zapisani tudi zanimivi izrazi, jezikovne posebnosti z Menišije. Snemali so v Begunjah pri gospe Snegulki De Toni – Moljk, v Dobcu pri Krajnčih – tja so šli peš, in na Kožljeku.

Ko sem izbrala pesem, ki bi jo rada za posnetek pri Starih slikah, so mi omogočili poslušanje. Bilo je zelo zanimivo in dve urici sta minili kar prehitro, da bi lahko prepisala več zanimivosti. V dnevniku je zapisano, da so zapeli pesem Stoji, stoji hribček strman, na posnetku pa je naslov Stoji, stoji ena lepa rovan. Po besedilu pesmi sklepam, da je bila posvečena Mariji s Planinske gore. Na Planinski gori je na ravnici pod vrhom postavljena cerkev, ki je posvečena Mariji – pribežališču grešnikov – Mariji usmiljeni, kot poje pesem, ki pod svoj plašč sprejme vsakogar, ki se k njej zateče. To je edina notranjska božja pot.

Sledi zvočni posnetek, ki smo ga dobili na Glasbenonarodopisnem inštitutu.

Slovarček:

  • strman: strm
  • rovan: ravan

Viri:

  • Zvočni arhiv Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU, GNI M 28.017.
  • Ivan Intihar, Begunje

Kraj: Begunje
Datum: 8. oktober 1966
Avtor: sodelavec Glasbeno narodopisnega inštituta
Zbirka: Cvetka Kranjec
Skenirano: 9. 3. 2016
Oblika: fotografija


1913 Markovec – Dva fanta

$
0
0

160408960Na sliki sta vrstnika: na levi Janez Janežič – Renkoč iz Markovca in desno Matija Petrič – Okolišev, rojen leta 1894, z Vrhnike. Slika je nastala pred prvo svetovno vojno, ko sta bila oba še samska. Kdo je napravil sliko in kje, žal ne moremo ugotoviti, tudi ne ob kakšni priložnosti sta se fotografirala. Fotograf ju je posedel v travo pred gosto grmovje, ki (še) ni ozelenelo.

Oba pa sta prav kmalu postala avstro-ogrska vojaka v prvi svetovni vojni, prav tako kot Matevž Mlakar s Knežje Njive – Lohnetov oče.

Lohnetov oče so pripovedovali, da so na štelungo ob začetku vojne najprej vpoklicali fante rojene leta 1894 kot prvo rezervo. Matija Petrič na sliki desno, je že bil eden izmed njih, prav tako pa najbrž tudi Janez Janežič in Matevž Mlakar.

Matija Petrič je bil ranjen v nogo na soški fronti, a se je vrnil domov živ in podobno kot Matevž Mlakar, Lohnetov, pozneje delal pri Špetnaku na žagi. Lohnetov oče se je tam ponesrečil in poškodoval hrbet, Okolišev Matija pa si je na krožni žagi porezal prste …

Janez Janežič je najbrž šele po vrnitvi iz vojske prevzel starodavni Renkoč mlin, ki je po dokumentih obstajal že pred letom 1606. Leta 1688 je v njem gospodaril Anže Renko, po katerem se mlin in domačija imenujeta vse do današnjih dni. Poleg mlina je bila tam dolgo tudi žaga.

Renkoč atek je veljal za dobrovoljnega, razgledanega in zgovornega človeka, pri katerem se je na klepet rad ustavil tudi Oton Župančič, ko je bil na oddihu v bližnji graščini Koča vas, kjer je imela lastnica Greta Schollmayer neke vrste penzion.

Renkoče so si mnogi za dolgo zapomnili po tem, da so, medtem ko so čakali na svojo moko, skoraj obvezno dobili kos sveže pečenega kruha. Renkoča mami je vstajala že ob petih, zakurila peč, zamesila kruh in ga spekla. Zlasti med vojno je bil njihov podarjeni kruh prava dragocenost, še posebno za goranske povratnike z Raba, ki so si v svoji skrajni stiski pogosto podajali kljuke hiš v Loški dolini in skušali nekako preživeti.

Jaz sem si Renkoč mlin najbolj zapomnila po svoji prvi vožnji s čolnom. Imela sem kakih pet let, ko sva iz Podcerkve s sosedovo Vero v kočiji pripeljali vrečo – zdi se mi da koruze – in medtem ko se je mlelo, naju je Renkoč atek ali Rienko, kot so mu rekli odrasli, posadil v ozek lesen čoln in zaveslal po vodi, ki je stala za jezom. Bila je temno zelena in zelo globoka, nad njo so se sklanjala košata drevesa, da smo bili kot v tunelu in mene je bilo na smrt strah, ker se je čoln zagugal, ko je kdo stopil vanj ali se zgolj premaknil, zato sem se krčevito držala za rob. Pozneje me je prevzela globina vode, njen vonj, velike ribe v njej in alge, ki so plapolale v vodi, da sem še vedno brez diha in čisto otrpla strmela v vse to. Strašno mi je bilo žal, ko sva z Vero morali iz čolna – tako kratko se mi je zdelo! Dogodek se je neizbrisno vtisnil vame – nikoli nobena voda več ni bila tako zelena, noben čoln tako imeniten.

160408960-001Ampak ta slika je nastala davno pred mojim prvim obiskom v Markovcu, še celo pred prvo svetovno vojno. Fanta sta čedno oblečena v nedeljske gvante z lajbečem in svetlo kravato, njuni srajci imata po tedanji modi na ovratnikih zaobljene konice, počesana sta na prečko in brke imata lepo pristrižene. Nobene vojne še nista izkusila, vse ju še čaka. Ne vem ali je bil Matija Petrič Maistrov borec, Renkoč atek in Lohnetov oče pa sta bila zagotovo. Na stara leta so se preživeli veterani prve svetovne vojne shajali pri enem ali drugem in v neskončnost obujali spomine, ki jih je čas včasih pozlatil in naredil iz njih zavist vzbujajoče dogodivščine, vsaj za nas otroke, ki smo okoli njih napenjali ušesa. Pozabljen je bil strah, nevarnost, napor, pomanjkanje, mraz, domotožje …

Slovarček:

  • lajbelč :telovnik
  • gvant: moška obleka; tudi perilo (“Včeraj je ves gvant oprala!”)
  • štelunga: vojaški nabor

Viri:

  • Darja Dujmenovič
  • Kebe Janez: Loška dolina z Babnim Poljem II, Družina, Ljubljana 2002

Kraj: ni znan
Datum: okoli 1913
Avtor: ni znan
Zbirka: Darja Dujmenovič
Skenirano: 8. 4. 2016
Oblika: fotografija


1971 Rakek – NK Rakek vs. Olimpija

$
0
0

160408965Slika je nastala teden dni po pomembni tekmi med Rakekom in Olimpijo.

Ob 45-letnici obstoja kluba je 1. avgusta 1971 na Rakeku gostoval Nogometni klub Olimpija, prvoligaš. Prišel je tudi poškodovani Ameršek, ki je tekmo spremljal med gledalci.

Gledalci so se zbrali že eno uro pred tekmo, da bi si ob blizu ogledali reprezentante Oblaka, Popivodo (po slovensko Vodopivec, op. p.) in druge igralce Olimpije. Le ta je tekmo pričela v najmočnejši postavi: Sarap, Srbu, Rogić, Samatović, Šoškić, Klampfer, Rožič, Bečejac, Pejović, Oblak, Popivoda. V drugem polčasu so v igro vstopili še: Milevoj, Dekič, Glišić, Kapidžić, Golce in Škulj.

Za Rakek so igrali: Urbas, Kodele, Oblak, Bauman, Udovič, Baraga, Benčina, Kopitar, Mišič, Furlani, Mlakar, Arko, Modic, Kovšca in Kušlan.

Rezultat tekme Rakek : Olimpija je bil 1:3. Zanimivost tekme pa je bila, da je igral Oblak proti Oblaku, eden Olimpijski, drugi rakovški.

Po tekmi je nastalo slavje, saj so bili gledalci z lepim rezultatom zadovoljni in so takoj obkrožili svoje idole, nogometaše Olimpije.

Teden dni kasneje sta se srečali še staro in mlado moštvo. Zmagali so starejši z rezultatom 3:1. Tekma med starimi in mladimi je bila nekaj let tradicionalna in so jo odigrali ob koncu ligaške sezone. Po tekmi so v Rakovem Škocjanu podelili 60 plaket zaslužnim članom in igralcem, ki so se borili za svoj klub od njegove ustanovitve naprej.

160408965-001
Stojijo:
  • neznan,
  • Stane Kovšca,
  • Jože Bombač (?),
  • dva neznana.

Napol čepi:

  • Mihajlo Mišič.

Čepijo:

  • Janez Otrin,
  • Korenčič,
  • Tine Bombač,
  • neznan,
  • Dušan Arko,
  • za njim je Mile Nabergoj,
  • levo od Mileta je neznanec.
160408965-002
Stojijo:
  • Edo Prešeren,
  • neznan,
  • Čonda,
  • Petrič,
  • Baraga,
  • Korošec,
  • Lampič,
  • Dore Brecelj.

Čepijo:

  • Šemrov (Cavs),
  • neznan,
  • Janez Mlakar,
  • Slavc Logar,
  • Benčina,
  • Mitja Jenko.
160408965-003
Stojijo:
  • Tone Modic,
  • Tone Urbas,
  • zadaj Lojz Baraga,
  • neznan,
  • Bolarič – sodnik.

Čepi:

  • Edo Otrin.
160408965zNo, ja, ni bohved kaj, nekaj je pa le. Brez Darča, bi bilo bolj malo.

Viri:

  • Darč Vengust
  • Brestov Obzornik, letnik V, številka 47 (21. avgust 1971), stran 8

Kraj: Rakek
Datum: avgust 1971
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Urbas
Skenirano: 8. 4. 2016
Oblika: fotografija


1933 Jeršanovo –Žetev

$
0
0

160321892 Župnija Sv. Trojica na Blokah zajema 20 vasi in zaselkov, kjer danes živi okoli 250 prebivalcev. Največ, nekaj čez 1000 ljudi, je imela Trojiška fara okoli leta 1900. Ena od Trojiških vasi je Jeršanovo. Štiri hiše so bile od nekdaj tam: Mihovi, Stričevi, Rotovi in Tagorenji. V zadnjem času so domačini napravili tudi dve novi hiši tako, da jih je danes šest.

Dekleta na Jeršanovem so bila v prvi polovici prejšnjega stoletja, tako kot drugje, rada pred fotografom. Zanimivo je, da so si za slikanje izbrale njivo zrelega žita in pokazale, kako jim gre od rok eno najvažnejših kmečkih opravil – žetev.

V času žetve zemlja poplača kmetov trud, kakor pravi stari rek: “Kakor boš sejal, tako boš žel.” Pomembnost tega opravila opiše tudi pravo slovensko ime meseca avgusta, veliki srpan. V tem mesecu morata biti pospravljena seno za živino in žito, ki je bilo najvažnejša prehrana ljudi. Žetev je bila vedno nekako praznično opravilo. Žanjice so se zato boljše oblekle, si nadele sveže predpasnike in naglavne rute, postreglo se je tudi z boljšo hrano. S tem se je izkazalo spoštovanje do žita in kruha, dekleta pa so se s tem pokazale pred fanti, ki so sodelovali pri žetvi. Žetev se je pri nas na Blokah navadno pričela po 25. juliju in praznikih sv. Jakoba in sv. Ane, ko mora zaradi vročine žito “ali dozoreti ali zgoreti”. Najprej se je vedno žel ječmen, nato rž, pšenica in oves, pozna ajda in proso pa sta že pred mnogimi leti izginila iz naših polj. V Velikih Blokah so šle gospodinje najprej požet kakšno fliko v Strmih njivah, kjer je žito na plitvejši zemlji in sončni legi najprej dozorelo. Tako je bil za žegnanje 15. avgusta že lahko pečen kruh iz nove moke.Žetev je bila trdo delo, v vročini so se žanjice sklanjale, saj je bilo treba žeti čimbolj pri tleh, pobrati vse klasje in ob tem paziti, da oster srp ni zarezal v prste ali dlan druge roke. Kot fantič sem se pri teti Mici na Runarskem kar dobro izuril v vezanju snopov in sem zato lahko sodeloval pri žetvi.

Povezane snope se je zdevalo v kozolce, kje se je žito sušilo dva do tri tedne. Potem se je začela mlatev. Pred pojavom strojev so v skednjih na podu peli cepci. En sam mlatič je mlatil počasi in se je slišalo: pok, pok … Dva mlatiča sta pesem že izboljšala in pospešila: pik, pok, pik, pok … Najlepše in najhitreje je odmevalo, če so se v krog postavili štirje izurjeni mlatiči: pika pok, pika pok … in snopje je kar odletvalo od poda. Pri moškem pevskem zboru DPD Svoboda v Starem trgu nas je pevovodja Viktor Žnidaršič – Bajček iz Cerknice vsako leto ponovno naučil pesem “Mlatiči”, ki je bila nekako razpoznavni znak zbora.

Večji kmetje so si že pred vojno napravili strojne mlatilnice na gepel in pajtle. Okoli leta 1960 je bila v Novi vasi postavljena zadružna mlatilnica. S suhim žitom na vozovih smo v dolgih vrstah čakali, da opravimo mlatev in žito spravimo v kašče. Danes kombajni opravijo vse delo na njivi in od stare žetve in mlatve se je ohranilo le nekaj izrazov pa še ti večinoma v prenesenem pomenu. Če n. pr. na gasilski veselici kakšnega sitneža fantje prebunkajo in se v naslednjih dneh pojavi z modricami pod očmi, se uporabi zelo primeren izraz, da so ga dobro “prepajtlali”. Kdor je včasih videl, kako žito potuje skozi pajtel, mu je vse jasno.

160321892-001 Dekleta so fotografu nazorno pokazale, kako žanjejo in zlagajo žito v snope. Družbo sta jim delali deklici – sestrici Julka in Milka Korošec in ob tem nabirali cvetje.
160321892-002 Žanjice so pokazale izdelavo povresla in brušenje srpa z oslo. S flaškonom je pred njimi neznana deklica, vrček pa drži Tončka Korošec, ki se je po vojni poročila k Tazadnjim v Sleme.
160321892z Žanjica Marija Korošec – Tagorenja je vnuku Iztoku Škrlju na stara leta poizkušala dopovedati kdo so bile žanjice pa nista prišla čisto do konca.
160321899 Po končanem delu je pet deklet sedlo na travnik, da jih je fotograf še enkrat ovekovečil. Le eno dekle, morda zato, ker je bilo brez predpasnika, se je slikanju izognilo.
Z leve:
  • Marija Škrlj – Šokotinova iz Slemena, por. Matičič v Martinjak,
  • Marija Korošec, Erjavcova iz Rožančega, por. k Županovim v Sleme,
  • Frančiška Korošec, Tagorenja iz Jeršanovega, por. k Zimcovim na Hribarjevo,
  • Francka Korošec, Erjavcova iz Rožančega,
  • Marija Korošec, Tagorenja iz Jeršanovega, por. k Šokotinovim v Sleme, mati Ivana Škrlja, ki je ohranil te slike.
160321899-001Dekleta so si za žetev značilno zavezale svetle, z vzorcem potiskane rute in nadele svetle predpasnike. Da je bilo slikanje najbrž vnaprej najavljeno, kažejo tudi značilne pričeske, ki silijo izpod rut. Tudi čevlji so bolj praznični in pri vseh skoraj enaki. Obute so v nogavicah, saj gole noge ne bi bile spodobne pa tudi strnišče neprijetno pika.
160321899-002 Čeprav je žetev veselo opravilo, so izrazi deklet resni, saj slikanje ni bilo njihova vsakodnevna izkušnja.

Slovarček:

  • gepel: vprežni pogon za kmetijske stroje
  • pajtel: vetrovnik za ločevanje zrnja od plev

Viri:

  • Ivan Škrlj, Sleme
  • SS. Trinitatis, 200 let župnije Sv. Trojica, Marija Žgajnar, 2008

Kraj: Jeršanovo
Datum: 1933
Avtor: neznan
Zbirka: Ivan Škrlj
Skenirano: 21. 3. 2016
Oblika: dve fotografiji


1962 Markovec – Mlinsko kolo v Belem malnu

$
0
0

19_014 Del mlina “Bel maln”, Slavko Petrič, Markovec 28 piše na fotografiji iz Slovenskega etnološkega muzeja, ki jo je leta 1962 posnela Fanči Šarf. Posnetek je narejen z mostu pred mlinom, čigava je hiša v ozadju pred pobočjem Racne gore pa nisem še ugotovila.

Tega kolesa se zelo dobro spomnim, saj sem večkrat kot začarana strmela vanj, ko se je vrtelo in je voda štropotala z njegovih lopatic. Bilo je kot muzika in voda, ki se je penila, je uprizarjala pravo predstavo. Zadaj se vidijo zapornice, za njimi pa je bila lesena brv, po kateri se je dalo priti na rob kamnitega jezu. Tam smo počeli marsikaj. Kadar je bilo za jezom malo vode, se je ogrela in bila čudovita za plavanje, ko je narasla, se je prelivala čez rob in po mahovnatih kamnih, ki podpirajo jez, ustvarjala potočke in potoke, po katerih je bilo lepo broditi in skakljati. Toda ob deževjih voda še vedno grozeče naraste in hrumi, da jo je slišati po vsej vasi. Včasih je tako velika, da jezu sploh ni več videti in ogroža tudi starodavno stavbo mlina. Poleti so včasih nad vodo rojile mušice enodnevnice veliko bolj kot zdaj. Bilo jih je ogromno in ko so poginile, so na vodi prej jezom naredile debelo naslago. Nekateri vaščani so jih pobrali v samokolnice in z njimi pognojili njive in vrtove. Nekaj časa je smrdelo do neba, a krompir je bil debel … Oton Župančič pa je o njih napisal globoko premišljujočo pesem:

ENODNEVNICE

Med enodnevnic pali smo oblak:
povsod, od belih mlinov, sivih žag
se zbirajo na kratek, kratek ples:
glej, rojstvo – smrt, en pomišljaj je vmes.

En pomišljaj samo, ena minuta,
da naglo vzklije cvet opojne nade,
ljubezni, bolečine in naslade:
en pomišljaj – čaroba je osuta.

V nebo so se vzvijale kot kadilo
za enodneven dar, življenju užgan;
in mi? Izteka tednov se število,
gledam nazaj – in vse je kot en dan.

Pozimi je včasih mlinsko kolo zaledenelo in bilo resda videti pravljično, a če je hotel Malenski atek mleti žito, je moral kolo najprej očistiti. To je počel s kladivom postopoma in previdno, da ne bi poškodoval lopatic in kolesa. Rekel je, da kleplje, kot se kleplje kosa, saj bi močni udarci resda hitreje odstranili led, a tudi razbili les. Kadar je imel veliko dela, je mlel noč in dan in spal kar na vrečah v mlinu. Ko je bilo treba nasuti žita, zamenjati vreče ali posode, ali postoriti kaj drugega, ga je na to opozoril zvonček, ki ga je imel napeljanega do mlinskih naprav. Delo mlinarja je bilo včasih prav garaško.

19_014-001Vidijo se nove lesene lopatice na kolesu, ker so prejšnje strohnele in se obrabile. Nekaj jih še vedno manjka, najbrž so odpadle zadnjo zimo. Malenski atek je dobro skrbel za svoj mlin, ki pa ga je čas vseeno upokojil. Ljudje so sejali vse manj žita, kolikor pa so ga, so ga zmleli električni mlini. Malenski Slave mlajši je nekaj časa še mlel, kot ga je naučil oče, nazadnje le še šrotal kakšno koruzo za živali, in se nekoliko ukvarjal z žago. Starodavna naprava je potem še nekaj časa samevala, nazadnje pa je dokončno izginila. Samo mlinski kamni iz Belega malna so še ostali in se znašli v novi funkciji kot del tlaka na dvorišču. Eden pa za spomin še sloni na steni skednja pri cesti … Slika je ujela enega zadnjih trenutkov, ko se je kolo še vrtelo …

Slovarček:

  • šrotati: drobiti, mleti na grobo

Viri:

  • Petrič Anga, Markovec, april 2016, ustno
  • Oton Župančič: Med ostrnicami, Slovenska matica v Ljubljani, 1978

Kraj: Markovec
Datum: 1. 8. 1962
Avtor: Fanči Šarf
Zbirka: Slovenski etnografski muzej, Teren 19, F0000019/014
Skenirano: neznano (Slovenski etnografski muzej)
Oblika: skenirana datoteka


1947 Logatec – Kmetijska šola

$
0
0

160331940Čudno je, da je toliko deklet in nekaj fantov obiskovalo Kmetijsko šolo v Logatcu, pa o njej nikjer nikakršne literature. Nekaj je zapisanega o šolskem vrtu v Dolenjem Logatcu, ki je bil osnovan že davnega leta 1884, takoj naslednje leto po otvoritvi nove osnovne šole, njegov pobudnik pa je bil Vojteh Ravnikar. Udeležil se je kmetijskega tečaja v Slapu pri Vipavi, vse z namenom, da bi pridobil potrebno znanje za poučevanje otrok o kmetijstvu in sadjarstvu.

Nuška Jenko, hči Karla Štravsa, ki je bil upravitelj šole od leta 1921 do 1949, je o vrtu zapisala: »Vrt je bil zelo velik in je imel tri večje enote za gojenje razločnih povrtnin. Vse so bile obrobljene s travo, tako da je tam rastlo tudi drevje. Na eni strani njivice, ob cerkvenem zidu pa je bil zasajen ribez. Na tej njivi smo gojili predvsem kapusnice: zelje, ohrovt in brstični ohrovt. Zelja smo pridelali dovolj za našo družino. Ob cerkvenem zidu je bila tudi lesena uta za vse potrebno orodje. Na drugem od teh kompleksov so bile vsajene preostale vrtnine: solata, korenje, peteršilj in podobno, na tretjem pa nekaj krompirja in fižola. Vse površine je bilo treba kolobariti in tako se je vrstni red večkrat zamenjal.«

Po vojni so obiskovale Kmetijsko šolo v Logatcu številne mladenke in okoliških krajev. Po slikah in pripovedovanjih sodeč pa je bil šolski vrt poleg nekdanjega gradu, ker se vse pripovedovalke spominjajo, da je zadaj za grmovjem (na sliki) tekel potok. Le ta je od šolskega vrta poleg tedanje in sedanje osnovne šole bolj oddaljen. Če ima kdo bolj jasne spomine, naj pomaga. Narod mu bo hvaležen. In jaz tudi.

160331940-001
  • Jelka Červek,
  • ena iz Planine, ki je bila poročena pri peku v Cerknici.
160331940-002
  • Ančka Mršek,
  • Marija Urbar,
  • Vlasta iz okolice Kobarida.
160331940-003
  • Ena iz Bezuljaka,
  • Isteničeva iz Planine.
160331940-004
  • Še ena iz Bezuljaka,
  • Marta Modic.
160331940zž30. aprila 1947, ko je slika nastala, so bili že topli dnevi in ostali so v spominu tudi zaradi skupinske slike.

Viri:

  • Marija Urbar
  • Logaške novice, Glasilo Občine Logatec, Letnik XLVII, številka 3, marec 2016, stran 33

Kraj: Logatec
Datum: 30. april 1947
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Urbar
Skenirano: 31. 3. 2016
Oblika: fotografija




1985 Cerknica – Vol pred Rakovcem

$
0
0

160508132 Štefan Bogovčič je imel okrog vratu vedno pripravljen fotoaparat. Tako se je sprehajal po Cerknici in nam, ko gledamo njegove fotografije, ponovno omogočil, da vidimo že davno pozabljene prizore.

Štefan se je postavil na pločnik Gorjupove hiše in posnel Janeza Urbasa, po domače Kramarjevga Janeza z Male gase, ko gre z volom, zapreženim v voz proti domu. Janezov dom je na Mali gasi, nedaleč od kraja nastanka te fotografije.

V ozadju je Rakovcova hiša, ki je bila pred leti podrta. Na njenem mestu stoji zdaj lepa nova hiša, ki sta jo zgradila Drago Mazij in njegova žena Valči.

Zadaj se vzpenja Slivnica. Zdaj po več kot tridesetih letih se lepo vidi, koliko so zrastli borovci, saj so bili leta 1985 precej manjši. Tudi nismo ugotovili, čigav je imv kombi.

160508132-001 Zgleda, da je fotografija nastala nekega poletnega dne, saj je Janez le v svetli srajci s kratkimi rokavi. Tudi listje na drevju in Mesojedcova trta, ki se nekoliko vidi na levem robu stare fotografije, so zeleni. Pri Kramarjevih so imeli vedno vole. Sedanji gospodar Vinko, Janezov sin volov nima več, ampak vse delo opravi s traktorjema.

Kje je bil Janez z volom, lahko le ugibam. Najbrž ni daleč od resnice, če rečem, da je bil v Uševku, kjer imajo Kramarjevi svoj kozolec.

160508132-002 Osebe, ki je obrnjena proč od fotografa, nismo prepoznali.
160508132z Štefan Bogovčič je zapisal: “Urbas iz Gerbičeve s svojim volom v Cerknici pred hišo Rakovec v Cerknici – 1985 – “.

Kraj: Cerknica
Datum: 1985
Avtor: Štefan Bogovčič
Zbirka: Zlatko Bogovčič
Skenirano: 8. 5. 2016
Oblika: fotografija


1973 Rakek –Štab teritorialne obrambe

$
0
0

141017652Na sliki so člani štaba Teritorialne obrambe na Rakeku. Od leve proti desni stojijo:

  • Volbenk Demšar,
  • Mihov Andrej iz Ivanjega sela,
  • Edo Prešeren,
  • Franc Ileršič,
  • Rajk.

Demokratične spremembe v Sloveniji, ki so bile kronane z zmago opozicije na volitvah leta 1990, so centralno oblast v Beogradu spodbudile, da izda nalogo Republiškemu štabu TO (RŠTO), da razoroži enote slovenske TO. Ponovila se je zgodba iz leta 1945, ko so slovensko vojsko razorožili in podredili Beogradu. Vendar ukaza za razorožitev in predajo orožja v vseh štabih niso izpolnili. Ministra za obrambo in notranje zadeve v prvi, demokratično izvoljeni vladi Republike Slovenije sta skladno z Ustavo Republike Slovenije in Zakonom o splošni ljudski obrambi v največji tajnosti oborožila Manevrsko strukturo narodne zaščite (MSNZ), ki je bila hrbtenica oblikovanja slovenskih oboroženih sil.

V TO se je na eni strani oblikoval ozek krog, ki je stal ob strani JLA, in na drugi velika večina pripadnikov TO, ki so z naklonjenostjo sprejemali demokratizacijo slovenske družbe. Vrhunec so nasprotja dosegla oktobra 1990, ko je zvezna armada nasilno zasedla prostore RŠTO. Po tem dogodku je slovenska oblast imenovala novega načelnika štaba, ki je 10. oktobra prevzel poveljevanje.

V RŠTO je bil ustanovljen sektor za razvoj teritorialne obrambe. Decembra je bil uveljavljen nov znak TO, sprejete so bile oznake činov. Izdelane so bile prve nove uniforme. Slovenska vojska 15. maja praznuje. Na ta dan leta 1991 so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji, v dveh učnih centrih takratne Teritorialne obrambe. V 710. učnem centru v Pekrah pri Mariboru je služilo 120, v 510. učnem centru na Igu pri Ljubljani pa 180 slovenskih nabornikov.

Dan Slovenske vojske je 15. maja, to je dan ohranjanja pozitivnih vrednot iz slovenske vojaške zgodovine, še posebej vrednot osamosvojitvenih prizadevanj.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1973
Avtor: neznan
Zbirka: Volbenk Demšar
Skenirano: 17. 10. 2014
Oblika: fotografija


1975 Cerknica – Zadnji Brestov pav

$
0
0

160508121 Fotografijo je posnel Štefan Bogovčič leta 1975 nekje okrog upravne stavbe Bresta v Cerknici. Prikazuje najlepšo ptico iz družine poljskih kur. To je fotografija zadnjega pava na Brestu.

Pav se je sprehajal in krasil okolico okrog upravne stavbe tovarne. Družbo mu je delala tudi pavinja, ki pa ni bila tako lepa. Kadar smo mimoidoči zagledali pava, smo občudovali njegovo modrozelenordeče perje, ki se je lesketalo. Pav je imel na glavi pernato krono. Kako je bil lep, kadar je dolga nadrepna bleščeča peresa z okroglimi očesi razprostrl kot pahljačo.

Vsak večer se je pav oglašal tako močno, da smo ga slišali prav do naše hiše na Mali gasi.

Domovina pava je Indijska podcelina in Afrika, kjer živi v gozdovih.

Nekateri ljudje so imeli pero iz pavjega repa zataknjenega za okvir kakšne slike na steni ali ob robu ogledala kot okras. Nekateri pa so celo menili, da pavovo pero (pero seveda nič krivo) pri hiši prinaša nesrečo.

160508121z Podatek na hrbtni strani pove, da je na sprednji strani fotografija zadnjega pava na Brestu. Škoda.

Kraj: Cerknica
Datum: 1975
Avtor: Štefan Bogovčič
Zbirka: Zlatko Bogovčič
Skenirano: 8. 5. 2016
Oblika: fotografija


Predstavitev knjige Milan Trobič

$
0
0

Vabimo vas na predstavitev knjige Dr. Milana Trobiča.

trobič

 


1966 Rakek – NK Rakek

$
0
0

160408972Nogometaši Rakeka so že sredi januarja začeli s pripravami za novo nogometno sezono. Največ so vadili v telovadnici. Ko pa je toplo pomladno sonce stopilo snežno odejo, so se preselili na domače igrišče.

To jim ni veliko pomagalo, saj so izgubljali tekmo za tekmo zaradi neučinkovitega napada. V marcu pa so popravili slab vtis, saj so premagali Dob s 4:3.

V počastitev dneva borca (4. julij) je NK Usnjar organiziral nogometni turnir, ki sta se ga udeležili še ekipi JLA Vrhnika in NK Rakek. Sodnik je tekmo med JLA in Rakekom sodil pristransko in s tem oškodoval rakovško ekipo zaradi česar so igralci NK Rakek protestno zapustili igrišče.

160408972-001
Stojijo:
  • Mitja Jenko,
  • Drago Korošec,
  • Brane Kebe,
  • Andrej Rebec,
  • Edo Prešeren.

Čepijo:

  • Jože Oblak,
  • Brane Mišič,
  • Ante Čonda.
160408972-002
Stojijo:
  • Jože Udovič,
  • Tone Urbas,
  • Janez Benčina,
  • Dušan Arko.

Čepijo:

  • Franci Urbas,
  • Marjan Bajc.
160408972zTega leta je NK Rakek praznoval štiridesetletnico obstoja.

Viri:

  • Tone Urbas
  • Darč Vengust
  • Glas Notranjske, Glasilo SZDL Občine Cerknica, letnik V, številka 1, 3, 4, 5,

Kraj: Rakek
Datum: 1966
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Urbas
Skenirano: 8. 4. 2016
Oblika: fotografija


Viewing all 3590 articles
Browse latest View live