Fotografija je nastala pozimi, okoli leta 1930, v Dolenji vasi pri Cerknici. Neznani fotograf se je postavil na mesto, kjer danes stoji čistilna naprava in v objektiv ujel poslopje, v katerem je bila takrat oljarna. V ozadju se na levi strani vidi pobočje Javornika, na desni pa hrib Tržišče. Letnica nastanka slike je približna, zagotovo pa je nastala pred vojno, ker na stavbi še ni visokega kovinskega (tovarniškega) dimnika, ki so ga v oljarni vgradili po vojni. Letnico sem določil tudi po primerjavi fotografije iz prispevka 1932 Dolenja vas – Viktor Klammer st. Na obeh fotografijah je videti svetlejšo desko nad skladiščem, na levi strani objekta.
Stavbi se je skozi čas spreminjala zunanjost in namembnost. Prvi stanovalec v oljarni je bil poslovodja Martin Klammer, v nadaljevanju pa je hiša zamenjala še kar nekaj stanovalcev. Danes tam deluje izobraževalni center Hiša izročila, ki v sklopu svoje dejavnosti, povezane z varovanjem nesnovne kulturne dediščine Cerkniškega polja, ohranja pričevanja o rokodelskih dejavnostih iz ljudskega spomina. Med drugim ohranja tudi način pridobivanja eteričnih olj in tem simbolično nadaljuje oljarstvo. V naših krajih je bila ta dejavnost kar razširjena, saj so se s tem bavili tudi v Begunjah, na Uncu in v Cajnarjih.
O tej oljarni in pridelavi olja bomo na Starihslikah še pisali, za kar se lahko zahvalimo Meletovim, ki so nam omogočili objavo slik in drugega gradiva, povezanega s to pomembno dejavnostjo.

Kakšno olje je bilo proizvedeno, je bilo odvisno vrste iglavca, ki so ga uporabili v ta namen, in sicer jelko ali po domače hojo (jelkino olje), smreko (smrekovo olje), bor (borovo olje) in brinje (brinovo olje). Veje so morale biti povezane v butarce, niso pa smele biti debelejše kot prst. Tako pripravljene so jih pred skladiščem oljarne stehtali in takoj poplačali. Kuhali so tudi češarke, ti so dali največ olja, so pa bili težji za nabiranje in zato najbolje plačani. Pa spet ne kar vsakršni češarki. Dobri so bili samo tisti, ki so rastli navzgor, se pravi jelkini. Oljarna je bila za domačine in okoliške prebivalce dober vir zaslužka. Vejevje in češarki so bili tako rekoč pri roki, no češarki ravno ne, o tem drugič, zato surovine v oljarni praviloma ni manjkalo.
Slovarček:
- olarna: oljarna
- fabrka: tovarna
- lokomobila: strojna pogonska naprava, sestavljena iz parnega kotla in parnega batnega stroja na njem
- butarca: več kratko nasekanih in povezanih vej
- baviti se: ukvarjati se
- vaga: tehtnica
- češark: storž iglavcev, češarek
- hoja: iglasto drevo s ploščatimi iglicami in gladkim belkasto sivim lubjem, jelka
Viri:
- Joži in Zvone Mele
- arhivsko gradivo Meletovih
- Ljoba Jenče
Kraj: Dolenja vas
Datum: 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 15. 1. 2017
Oblika: fotografija
