“Skedenj”, spredaj delavnica in drvarnica, Mlakar Matevž, Markovec št. 26 je oznaka fotografije, na kateri je del Lohnetove domačije. Posnetek je nastal poleti 1962, ko ga je naredila Fanči Šarf, hranijo pa ga v Slovenskem etnografskem muzeju.
Na sliki je za naše kraje tipičen, s slamo krit lesen skedenj s kamnitimi zidanimi falerje, ki jih je bilo v tistem času vsak dan manj in so v nekaj letih povsem izginili. Ali so jih povsem podrli ali pa obnovili, posodobili in prekrili z opečno ali salonitno kritino.
Mimo Lohnetovega skednja sem hodila skoraj vsak dan, ko sem nosila vodo iz bližnjega studenca, šla k sošolki, ki je stanovala le nekaj korakov za to zgradbo ali se zgolj potepala po vasi – ampak takrat me ob pogledu na skedenj še nista napadali nostalgija in sentimentalnost kot zdaj … V Lohnetov skedenj sem pokukala le redko, kadar so ravno kaj delali tam okoli in so bila vrata odprta – samo toliko da vem, da so v njej poleg krme za živino hranili tudi voz in da so sprednjemu delu rekli kounica, notri pa so Lohnetov oče imeli skrbno shranjene močne leskove palice in drugi les za izdelavo grabelj, zdi se mi, da poleti tudi vierštat, ki je bil čez zimo v hiši. Ja, seveda, od tu je tudi vsak dan kateri od Lohnetovih moških v velikem pletirju na hrbtu prinašal seno v štalo, ko je futral – še zdaj jih vidim …
Na desni je za skednjem videti Antončičevo hišo, po domače Jernejevo, na levi pa se vidi za kupom drv Petričeva hiška, v kateri je živela Bočkova Mici. Hrib v ozadju je Racna gora. Pred hišico se vidi temen avtomobil, kar pomeni, da je imela “teta Mici” na obisku ali še verjetneje na dopustu katerega od otrok Ivana Petriča in njegovo družino. Ko so prihajali Petričevi na dopust v Markovec, se je zdelo, da se je vsa vas spremenila: s Primorske so prišli z avtomobili, zložljivimi posteljami, loparji za badminton, napihljivimi blazinami, tranzistorjem in kdo ve kakšnimi čudesi še … in nemudoma je vsa vaška mularija začela hoditi tja vasovat in se družit. Cele dni smo skupaj poslušali italijanske popevke, se valjali in noreli po travi ali se namakali v Obrhu, kjerkoli že. Po počitnicah je sledilo celoletno dopisovanje in pričakovanje novega poletja …
Da se vrnem k sliki: nikakor več ne vem, čemu je služila tista lesena koza s pokončnimi nastavki, prislonjena na čok za cepljenje drv, ki jo je videti pred Lohnetovo kounico. Nejasno imam v spominu, da je bila nekako povezana s pripravo lesa za izdelavo grabelj, mogoče s sušenjem grabljišč, razrezom, krivljenjem ali kaj podobnega … Spomnim se Lohnetovega očeta, kako so z žago ali rzievnekam brkljali tam okoli.

Slovarček:
- kounica: kolnica, prostor za shranjevanje vozov; od kula: kola, voz
- rzieunek: dvoročno rezilo za obdelavo lesa
- Škupnek: bajno bitje, ki ogroža slamnate strehe
- škupnek: škopnik, očiščen in urejen otep (ržene)slame za kritino streh
- škupa: žitna slama za kritino
- na čačko: na zatrep
- futrati: krmiti živino
Kraj: Markovec, Trzne
Datum: 1. 8. 1962
Avtor: Fanči Šarf
Zbirka: Slovenski etnografski muzej, Teren 19, F0000019/018
Skenirano: neznano (Slovenski etnografski muzej)
Oblika: skenirana datoteka
