Po vojni so k nam hodili taljanski frajerji z vespami in so vrteli tiste ključe, pa malo so po bencinu smrdeli in so naše punce kar cepale k spomladanske muhe. Tisti smrad, takrat je bil aroma, po bencinu je bil zakon glede na to, da se je pri nas dobila samo »Črna mačka«, ki je dišala po senu oziroma, kot pravi moj nezakonski mož, ki je smrdela po kur****m bordelskem parfumu. Sem ga pa pozabila vprašati, kako ve, kako diši/smrdi bordelski parfum.
Malo dlje po vojni je pa tudi že kakšen naš možak prišel do vespe. Slika je nastala v Zelšah pri Zajčkovih. Glavni šofer je Bogdan, ki je tedaj štel tri leta. Druga dva otroka sta domača. Za vsak slučaj, če bi vespa zatajila ali pa bi zmanjkalo bencina, je na ograjo prislonjeno še reševalno vozilo – kolo.
Že leta 1944 so inženirji skonstruirali prvi skuter z uradnim imenom MP5 (Moto Piaggio no. 5) z vzdevkom Paperino. Ko ga je lastnik tovarne prvič videl, je dejal, da ga spominja na oso (Sembra una vespa! – Podobna je osi). 23. aprila 1946 ob 12. uri so predstavniki tovarne Piaggio e C. S. p. A. na Ministrstvu za industrijo in trgovino prijavili patent za vespo.
Največ reklame je vespi naredil Hollywood. Ko sta se Audrey Hepburn in Gregory Peck v filmu »Rimske počitnice« prevažala po Rimu na vespi, so prodali več kot 100.000 skuterjev. Vozili pa so jo tudi John Wayne, Marlon Brando, James Dean in še mnogi drugi.
V petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja je ekonomija cvetela in ameriški filmarji so se zgrinjali v Hollywood na Tiberi – Cinecittà Studios. V rimski zlati dobi, imenovani »Dolce Vita« (sladko življenje), ki je ime dobila po istoimenskem Fellinijevem filmu, je vespa postala sinonim za skuter in tuji novinarji so Italijo opisovali kot deželo vesp.
Viri:
- http://www.telegraph.co.uk/cultur/art/art-features/10798274/Italy-in-the-Dolce-Vita-years.html
- http://www.gizmag.com/go/3954/
Kraj: Zelše
Datum: 1964
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Urbar
Skenirano: 31. 3. 2016
Oblika: fotografija
