Na sliki je Priročnik za šoferje in sprevodnike v javnem avtomobilskem prometu. Izdala in založila ga je leta 1951 Glavna direkcija za cestni promet – Višje gospodarsko Združenje Ljubljana. Natisnilo ga je Tiskarsko podjetje JŽ – pogon Ljubljana. Vezan je v lepem platnenem ovitku.
Na notranji strani ima priročnik žig »Okrajno avto podjetje Postojna«. To je bilo ustanovljeno leta 1947. Takrat je imelo štiri tovorne avtomobile, en priklopnik, mehanično delavnico, ki ni zmogla zadovoljiti vseh potreb, in štirinajst zaposlenih. Kasneje so se preimenovali v Avtoprevozniško podjetje Postojna. Deset let po ustanovitvi so premogli 22 vozil, 12 priklopnikov in 65 zaposlenih. Prirejali so strokovne tečaje za šoferje in izučili 54 vajencev za avtomehanike. Večina članov kolektiva je bilo vključenih v delavsko prosvetno društvo Svoboda Postojna.
Glavna direkcija za cestni promet je bila ustanovljena julija 1950 in je bila operativni upravni voditelj avtomobilskih prevozniških podjetij in javnih skladišč republiškega pomena.
Kaj vse je določeno v priročniku, je razvidno v kazalu. V razdelku Spremembe in dopolnila so nekatere novosti že zapisane, npr. povišanje cen za potnike in prtljago. Nekaj praznega prostora je namenjenega vpisovanju naknadnih sprememb. Vpisal jih ni nihče. Znotraj zadnje platnice je žepek za dokumente. Predvidevam.
Delavci, uslužbenci in dijaki so imeli za mesečno karto popust v višini 80 % (ni pomota), a le v primeru, če ni bilo ugodne železniške zveze. Brezplačno so potovali: nosilci »Reda narodnega junaka« (Jugoslovansko vojaško odlikovanje, ki so ga podeljevali udeležencem narodnoosvobodilnega boja, ki so se izkazali v boju in za herojsko držo pred razrednim sovražnikom.), vojaški vojni invalidi, a le v primeru, da so potovali na podlagi naloga ali vabila vojaških organov zaradi urejanja invalidskih pravic, ljudski poslanci, miličniki, kadar so potovali službeno, kar so morali izkazati s posebno vozovnico, ki jo je podpisal komandir Ljudske milice, nosilci »Karadjordjeve zvezde z meči« (najvišje vojaško odlikovanje Kraljevine Srbije in njenih pravnih naslednic, vključno s sedanjo Republiko Srbsko) in nosilci »Belega orla z meči« (državno odlikovanje v Kraljevini Srbiji, njenih pravnih naslednicah in Republiki Srbski od leta 2009 naprej), če so potovali na zdravljenje.
Za vožnjo brez karte so bile kazni ogromne. Navedla bom kar primer iz priročnika. Z avtobusom na relaciji Ljubljana – Postojna se pelješ v Planino. Na Vrhniki vstopi preglednik (kontrolor) in ugotovi, da nimaš karte. Od Ljubljane do Vrhnike ti je zaračunal dvojno ceno (dvakrat 45 din) in od tam do Planine normalno ceno (55 din).
Viri:
- Slovenski Jadran: glasilo SZDL (29.04.1957), letnik 6, številka 18. URN:NBN:SI:DOC-EYDK5XWV from http://www.dlib.si
Kraj: Ljubljana
Datum: 1951
Avtor: Glavna direkcija za cestni promet
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 24. 10. 2024
Oblika: knjiga