Pogled na železniško postajo Rakek leta 1965. Poleg postajnega poslopja se nahaja sodišče, za njim se gradi nova pekarna, ki je danes stanovanjski objekt. Med tiri izstopa enoročični likovni izvozni signal za vlake, ki vozijo proti Postojni.
Prenos sporočil na železnici je bil od nekdaj izredno pomemben za varnost prometa. Vizualna komunikacija med prometnikom na postaji in strojevodjo v lokomotivi se je izpopolnjevala skozi čas. Likovni signali so bili le ena stopnja v razvoju te komunikacije. Razvili so se proti koncu 19. stoletja in se ponekod uporabljajo še danes. Očitno so bili že tedaj dovolj dobro zasnovani za varnost v prometu. Na Slovenskem je bilo nekaj različnih tipov likovnih signalov, a med njimi so prevladovali signali Južne železnice. Likovni signali so bili povezani v postajno signalnovarnostno napravo, ki je lahko bila mehanska ali pa elektromehanska.
Enoročični likovni izvozni signal prepoveduje vožnjo vlaka s postaje Rakek proti Postojni. Vožnjo bi dovoljeval, če bi bila ročica privzdignjena pod kotom 45°. V nočnem času je bil razsvetljen: pri signalnem znaku “izvoz prepovedan” je svetila rdeča luč, pri signalnem znaku “izvoz dovoljen” pa zelena luč. Signal se je po žicevodu postavljal iz zidane postavljalnice, ki je bila tik ob cestnem nivojskem prehodu. Na levi strani fotografije se nahaja voziček za prevoz železniške prtljage, pošte in paketov.
Likovni signali in elektromehanske varnostne naprave na Rakeku so bile odstranjene med prenovo postaje leta 1989, zamenjali so jih štirilučni svetlobni signali. Tedaj je postaja dobila novo relejno signalnovarnostno napravo Iskra Kranj. Tudi ta je pred petnajstimi leti odšla v zgodovino, saj se danes promet vlakov vodi elektronsko iz Centra vodenja prometa v Postojni.
Likovni signali so danes tik pred popolnim izumrtjem, a se kakšen delujoči še vedno najde na lokalnih progah med Mariborom in Prevaljami ter na Bohinjski progi med Jesenicami in Sežano. Tudi tem se počasi že štejejo dnevi do zamenjave in se bodo po dobrem stoletju delovanja umaknili novim lučnim signalom.
Nekaj likovnih signalov so pred uničenjem rešila razna društva ljubiteljev železnic in posamezniki. Največja zbirka ohranjenih likovnih signalov se nahaja pred Železniškim muzejem Slovenskih železnic v Ljubljanski Šiški. Z žicevodom so povezani s postavljalnimi vzvodi in jih je mogoče prestavljati v različne položaje.
Pogled na ohranjene signale v železniškem muzeju, maj 2022. Od leve proti desni si sledijo: štirilučni svetlobni signal, ki je zamenjal likovne signale. Sledi troročični likovni uvozni signal z luknjami zaradi upora vetra, dvoročični signal in enoročični signal. Vsi trije kažejo signalni znak “stoj”. Sledita še rumeni predsignal, ki se je nahajal pred uvoznim signalom na zavorni razdalji 700 m in modri območni premikalni signal, ki je bil na postajah z večjim številom premikalnih voženj.
Postavljalna naprava za likovne signale v železniškem muzeju (maj 2022). Z rdečimi vzvodi se prestavljajo glavni signali, z rumenim predsignal in z modrim premikalni signal.
Slovarček:
- likovni signali: ime so dobili zaradi različnih oblik signalov, ki so jih predstavljali liki (romb, pravokotnik, kvadrat, krog itd.
Viri:
- Mitja Vaupotič. članek v glasilu Prometnik
Kraj: Rakek
Datum: 1965
Avtor: Radivoj Pleterski (1965), novejši fotografiji Klemen Ponikvar (2022)
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 18. 10. 2014
Oblika: negativ 135