Foto J. Pogačnik Ljubljana
Fotografija se je znašla med starimi slikami domačega arhiva. V začetku nisem vedel kam s sliko. No kmalu smo ugotovili, da je na fotografiji bližnja soseda Štefka, ki je bila prijateljica moje mame, kateri je dala to fotografijo. Začelo se je zbiranje podatkov. Fotografija je nastala po vsej verjetnosti okoli leta 1935. Poznali smo jo kot Mihlnova Štefka.
Marija – Štefanija (Štefka) se je rodila leta 1910 mami Ivanki (1881–1941) in očetu Mihaelu Trobcu (1873–1956). Imela je še štiri sestre, Danico (poročena s krojaškim mojstrom Jankom Vivoda), Almo (poročena Gostiša), Sabino (poročena Lekše) in Ivanko (poročena Maraž).
Poročena je bila z Radom Bučarjem, s katerim je imela dva sinova Jureta (1951 – 1998) in Janeza.
Jure je potreboval stalno varstvo (Downov sindrom), bil je prijazen in zelo navezan na mamo, ki je lepo skrbela zanj.
Po podatkih je bila Štefka v mladosti aktivna v SK Javornik. Tako je dobila leta 1935 zahvalo za pomoč pri izvedbi takrat tradicionalne maškarade. Najdemo pa jo tudi v Pripravljalnem odboru za ustanovitev Telesnovzgojnega društva Rakek (TVD) 24. 10. 1945 v Sokolskem domu na Rakeku. Imenovana je bila tudi v odbor za pripravo maškarade. Po sklepu pripravljalnega odbora o izvedbi občnega zbora 13. 1. 1946 pa so jo zadolžili, da o tem obvesti vsa lokalna društva.
Delovala je tudi v kulturnem društvu. Tako je igrala tudi v igri Matiček se ženi. Pripovedovala je anekdoto o zanimivem dogodku, ko je soigralka vzela besedilo dobesedno, kot je bilo napisano. Tako je izrekla tudi tekst: “Vzame metlo in gre preko odra”.
Štefka je bila tudi kasneje nepogrešljiv člen pri raznih veselicah. Sam se je spominjam predvsem po njenem delu pri pomoči kmetom na polju, njeni vedrini, prijaznosti in optimističnem značaju. Vedno tudi pripravljena za razgovor.
Njeno delovanje na področju športa in kulture je verjetno pripeljalo do poroke z Radom, ki je bil navdušen športnik. Žal se vedno vse ne konča srečno. Vmes je prišel alkohol in ločitev je bila neizbežna. Tako je Štefka vzgajala sinova sama.
Rado Bučar (okoli 1910 – 1975) je bil v mladosti zaprisežen športnik. Prva panoga je bil nogomet. Tako ga najdemo v enajsterici SK Javornik že leta 1930. Za SK Javornik je odigral vrsto tekem in dosegel tudi lepo število golov. Zadnji podatki so iz leta 1940, ko je odigral dve tekmi »stari : mladi« ter tudi tu dosegel gol. Druga panoga pa so bile lahkoatletske panoge. Na Mitingu v Logatcu 1934 je bil z ekipo SK Javornik Rakek drugi v štafetnem teku. Leta 1936 pa je na mitingu tekmoval v štafeti, krogli in disku.
Rado je bil tudi izvrsten mesar. Tako je vrsto let vse jeseni in zime hodil od hiše do hiše in poleg klanja prašičev opravil tudi vse ostale zadeve, ki pašejo k temu. Izdelava krvavic, pečenic, kožnic in obdelava mesa za nasol, ter druge zadeve po želji lastnikov. Žal pa je prineslo vsakodnevno klanje in delo s kolinami tudi neželene učinke. Šilce slivovke danes tukaj jutri tam in Rado je žal zapadel v alkoholizem, kar ga je tudi pripeljalo v prerani grob.
Ob iskanju podatkov pa še ena zanimivost: Rado Bučar je imel sestro Ljudmilo, ki se je poročila s Franjem Tavčarjem, nekdanjim predvojnim Rakovškim županom. Načrte za hišo na današnji Gasilski ulici naj bi neuradno izdelal Plečnik.
Franjo Tavčar se je rodil leta 1897, umrl pa leta 1986 v Ljubljani. Njegova žena Ljudmila (Bučar) se je rodila 1904 umrla pa leta 1987 v Ljubljani. Pokopana sta na Ljubljanskih Žalah. Imela sta naslednje otroke: Brane, ki se je priženil na kmetijo v Begunjah (Kurja dolina), kjer se je smrtno ponesrečil; Metod je bil odvetnik v Sežani (1931-2017), pokopan na Ljubljanskih Žalah; Ciril ekonomist na Livu v Postojni (1937–2017), pokopan na Ljubljanskih Žalah; Ljudmila (poročena Snoj (1927-2020), pokopana na Rakeku.
Viri:
- Janez Bučar
- Bogdan Urbar: Začetki nogometa in športne dejavnosti med Javorniki in Slivnico 1926 – 1955
Kraj: Rakek
Datum: okoli 1935
Avtor: Foto J. Pogačnik, neznan, neznan
Zbirka: Miro Juvančič, Jelena Drobnič, Ivanka Gantar
Skenirano: 23. 2. 2023, 10. 7. 2012, 8. 9. 2020
Oblika: 3 fotografije