O d l o k
o otvoritvi tromesečnega gospodinjskega tečaja na Uncu pri Rakeku. Glede na dopis OOOF za ljubljansko okrožje oddelek za prosveto št. 2558/1 z dne 28. 11. 1945 in krajevne potrebe
odobravam …
Premožnejše družine so pred drugo svetovno vojno pošiljale svoje hčerke v gospodinjske šole, kjer so se učile kuhanja in omike. Tako Štacnar v Dnevniku 15. novembra 1938 zapiše:
Z Ivanko (hčerko op. Perko) šel v Kmetijsko-gospodinjsko šolo na Malo Loko. Šle tudi Skotova Rezka in Gregoricova Slavka.
Šola je trajala 11 mesecev. Za vzgojo deklet so v Ljubljani skrbele tudi Uršulinke. Vendar je bilo tovrstnega izobraževanja deležna le manjši delež deklet. Ostala dekleta so se gospodinjskih veščin učile od svojih mam in starih mam.
V povojnem obdobju si je oblast zadala nalogo, da bodo izobrazili čim več deklet in žena, in tako so tudi na Uncu v zimi 1945/46 organizirali trimesečni gospodinjski tečaj. Za odobritve tečajev in seveda tudi učnega načrta je bilo pristojno Ministrstvo za prosveto Narodne vlade Slovenije. Zanimivo bi bilo spoznati podrobnosti, saj je gospodinjski tečaj potekal v obdobju velikega pomanjkanja vsega, kot je to v navadi povsod po svetu med vojnami in prvih povojnih letih. Takrat je bilo vse na karte, pa tudi če si jih imel, vseeno nisi dobil vsega. Tudi če so imele malo privilegijev pri dobavi sestavin, so morale vseeno “cuprati”, da je kaj pametnega ratalo.
Tu je odlok v celoti:
Narodna vlada Slovenije
Ministrstvo za prosveto
Štev. 12553/1
Ljubljana dne 1. decembra 1945
Otvoritev trimesečnega gosp. tečaja na Uncu pri RakekuO d l o k
o otvoritvi tromesečnega gospodinjskega tečaja na Uncu pri Rakeku. Glede na dopis OOOF za ljubljansko okrožje oddelek za prosveto št. 2558/1 z dne 28. 11. 1945 in krajevne potrebe
o d o b r a v a m
otvoritev tromesečnega gospodinjskega tečaja na Uncu pri Rakeku. Učni načrt je predložiti ministrstvu prosvete v odobritev.
Smrt fašizmu – svoboda narodu!
V obvestitev:
1. Krajevnega NOO Unec
2. Krajevnega AFŽ odbora Unec pri Rakeku
3. OOOF za ljubljansko okrožjeMinister za prosveto:
dr. Ferdo Kozak– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Okrajni I. O. Notranjsko Rakek
Odsek za prosveto – razdelek za šolstvoPredmet zgoraj
Krajevnemu narodnemu odboru
U n e c
v vednost.Smrt fašizmu – svoboda narodu!
Poročevalec:
/Andolšek Stanko/Okrajni šolski nadzornik:
/Jerala Jože/
Viri:
- Ivan Puntar – Štacnar: Dnevnik 1923-1943. Moje delo, doživetja in pogledi.
Kraj: Unec
Datum: 1945
Avtor: –
Zbirka: Zgodovinski arhiv Ljubljana
Fotografirano: 18. 4. 2007, Franc Perko
Oblika: datoteka