Še ena iz serije slik članov TVD Partizan Rakek iz leta 1956. Skupinska slika je bila verjetno zaključek fotografiranja tisti dan.
Nastala je, kot vse prejšnje, na igrišču za takratno telovadnico na Škocjanski cesti, nekoč smo ji rekli »na ulcah«. Na levi strani slike je lepo vidna Planinska gora, pred njo Stari Grad in Unška cerkev.
Članice in mladinke so se postavile foto objektivu na njihovem orodju dvovišinski bradlji, pod njimi pa so član, mladinci in pionirji, v ospredju pa še pionirke. Priključila sta se tudi funkcionarja TVD Partizan Rakek.
V spominu mi je ostal dogodek iz časa, ko smo hodili na telovadne vaje, ki so bile praviloma dvakrat tedensko. V zimskem času smo hodili pionirji domov, kljub temu, da smo začenjali vaje prvi že v mraku. Po glavni cesti je bila razsvetljava, po tudi domov smo odhajali skupaj. Od glavne ceste (Postojnska cesta) pa se pot spusti po klancu (Pot na Kilovec), ki pa je bil takrat zaraščen z grmovjem delno na obeh straneh, delno le ob eni strani. Temu delu smo rekli »Preska«. Tu pa nastopi problem. Ko sem prišel do sredine klanca, sem zaslišal za sabo glas »švis – švis«. Hitreje, kot sem hodil hitrejši je bil ta nekdo za mano. Verjetno sem takrat postavil svetovni rekord v teku na 100 metrov. Planil sem v hišo in se oddahnil. Rešen sem! Stopil sem naprej po hodniku in –lejga šmenta! – za mano je prišel tudi znani švis – švis. Prihajal je iz hlač med korakom. Hlače so bile namreč izdelane iz žameta.
In kaj je nauk iz te zgodbe? Strah ima velike oči, je pa votel in okoli ga pa nič ni.
Naj za zaključek napišem še en zanimiv dogodek iz leta 1946. Fizkulturna zveza Jugoslavije je na letni skupščini sprejela sklep o izvedbi »Teka čez drn in strn«. Tek naj bi se izvedel po celi državi na dan 7. 4. 1946. Sprejela je tudi podrobna navodila za izvedbo teka. Tako je bil ustanovljen Krajevni meddruštveni odbor za prireditev teka čez drn in strn. Ta je izdal razpis s podrobnimi navodili dne 15 marca 1946. Predsednik odbora je bil Alojz Wimmer, tajnica pa Sabina Kovšca.
Tek je bil na predviden datum tudi izveden. To je bil prvi organizirani tek po 2. svetovni vojni. Več o tem in drugem teku, ki je sledil že 1. 5. 1946 pa je v knjigi “Začetki nogometa in športne dejavnosti med Javorniki in Slivnico 1926 – 1955” Bogdana Urbarja.

- Jože Hladnik,
- France Zorman,
- Slavko Mesesnel,
- Franc Vengust,
- pred njim Anton Debevec,
- Franc Mazi,
- Marjan Korenčič,
- Vlado Strohsack.
Prednja vrsta:
- Metod Arko,
- Ivan Antončič,
- Ivan Kranjc,
- neznan,
- Anton Bauman,
- Franc Zalar,
- Jože Kranjc,
- Miroslav Juvančič.

- Tilka Martinjak,
- neznana,
- Anica Molan,
- Ivanka Pungerčar,
- Tilka Gornik.
Spodnja vrsta:
- Katarina Demšar,
- Zvonka Lampič,
- Magda Juvančič,
- Štefka Kotnik,
- Vida Ocepek.
Slovarček:
- fizkultura: telesna vzgoja, telovadba in šport
Viri:
- arhiv (Milan in Miroslav) Juvančič
Kraj: Rakek
Datum: 1956
Avtor: neznan
Zbirka: Miroslav Juvančič
Skenirano: 29. 1. 2020
Oblika: fotografija